Dotek nejen od Aphrodité

Rodiště bohyně lásky, ostrov s celoročním sluncem, vlídným mořem a krásným přírodním prostředím. To je Kypr, stále oblíbenější destinace pro golfisty s několika mistrovskými hřišti, včetně perly, kterou navrhl Nick Faldo.

Elea15th_HiRes_RETOUCH_WEB

 

Na západním pobřeží ostrova, u starobylého městečka Páfos, které bývalo metropolí Kypru v antických dobách a nyní patří na seznam dědictví UNESCO, se nachází zdejší jednička mezi hřišti. Elea Golf Club, osmnáct jamek stvořených vítězem šesti turnajů kategorie major a dnešním televizním expertem Nickem Faldem, spojuje idyličnost místa se vznešeností designu.

Mistrovské dílo u Středozemního moře má sportovní i estetickou kvalitu, kterou mu vdechl jeden z největších techniků a stratégů moderní golfové hry.

„Je to příjemné hřiště, které odmění promyšlenou a dovednou hru. Když se přidá faktor zdejší stálé brízy, jsou jamky ještě zajímavější,“ tvrdí Faldo a dodává: „Zastávám názor, že mentální část hry je pro skórování klíčová. Abyste uspěli, musíte nejprve porozumět strategii designu. Některé herní situace nejsou ve skutečnosti takové, jak se mohou zdát na první pohled. Je třeba pečlivě si promyslet jednotlivé varianty hry. Někde jde dokonce přímo o experiment, s mnoha možnostmi řešení.“

Elea je mnohými označována jako jedno z nejlepších hřišť postavených v poslední době nejen ve Středomoří, ale vůbec na světě. Jen osm kilometrů od mezinárodního letiště a 65 kilometrů od hlavního města Limassol se hřiště s délkou 6 300 metrů vine olivovými háji a vápenci. Tmavě zelené fairwaye jsou obklopeny středomořskými trávami a divoce rostoucí flórou.

Už samotná výstavba byla v mnohém převratná. Nejenže tu byly vysazeny stovky olivovníků, ale muselo být nejprve přesazeno a pak zase zpět vráceno 450 stromů rohovníku. Celá operace trvala dva roky a stála 80 000 eur. Plody rohovníku se používají v potravinářství jako hypoalergenní náhrada mouky při bezlepkové dietě a ke kojenecké výživě. Slouží též jako náhrada kakaa v zákuscích a zmrzlinách, krmí se jimi dobytek a také se z nich vyrábí pálenka.

Při operaci „Přesazení“ se předpovídala úspěšnost jen 15 procent, pokud šlo o nové uchycení stromů, ale ve skutečnosti to bylo přes 85 procent. Elektronicky řízený zavlažovací systém stál jeden milion eur. Tráva druhu paspalum supreme je ekologická, protože se nemusí zalévat tak kvalitní vodou jako jiné povrchy.

areálu patří luxusní klubovnaterasou a podzemními garážemi. Pokud jde o gastronomii a nápoje – tedy v těchto končinách samozřejmě hlavně víno –, setkáte se s pětihvězdičkovou kvalitou, a to také v jejich servisu. Součástí golfu jsou akademiedriving range a cvičné greeny včetně puttingu, vyvýšeného nad úchvatným hřištěm.

„Když vás čeká úder, nejprve prostudujte situaci, rozhodněte se pro její řešení, buďte si jisti vzdáleností a věřte svému zvolenému úderu,“ radí Nick Faldo.

Každá jeho jamka má své jméno. Mezi trojkou a pětkou tak projdete Klidem, Sadem a Ostrovem. Na desítku Akamas, pojmenovanou podle poloostrova na Kypru, stačila Faldovi charakteristika s jedním slovem: „Svůdná.“

Dvanáctka Sokrates, věrna pojmenování po filozofovi, nabízí spoustu možností pro druhou a třetí ránu. Najdete tu také Levanduli, patnáctku označenou jako Perfektní a sedmnáctku, věnovanou legendě Bobbymu Jonesovi. I na poslední jamce platí Faldovo krédo, že různá odpaliště na tomto hřišti vyžadují různé linie ran. Druhá rána by tady měla jít z pravé poloviny fairwaye, protože na levé straně leží bunkery, které tu ztěžují hru stejně jako na spoustě jiných jamek.

Symbolem Kypru je ovšem bohyně lásky, po níž je také pojmenováno nejstarší zdejší hřiště. Relativně vyšší věk ovšem neznamená nižší kvalitu. Resort Aphrodite Hills se rozkládá na dvou planinách, oddělených strží, tři sta metrů nad Středozemním mořem. A leží také jen dvě minuty od dálnice Limassol – Páfos, přičemž do hlavního města je to 50 kilometrů a do Páfu o 30 méně.

První resort svého druhu na Kypru nabízí panoramatické pohledy na moře, mytické rodiště bohyně, která vystoupila právě z vln. Unikátní golfové místo, otevřené v roce 2002, přináší mix pot bunkerů, tvarovaných fairwayí a stupňovitých greenů. Kolo golfu zahrnuje použití bugginy, na níž lze vnímat úžasnou krásu přírody a současně projíždět dramatickým layoutem.

Hřiště s délkou 6 299 metrů má fairwaye a okolí greenů osety bermudskou travou, zatímco na greenech roste psineček. K vizuální fascinaci přispívá 130metrová rokle, která odděluje odpaliště na 7. jamce. Jen dvakrát do hry zasahuje voda, na desáté a osmnácté jamce. O design se postaral Cabell B. Robinson. Jako obvykle se i tady vyžadují měkké spiky na botách.

Není tu ovšem pouze hřiště, ale také oboustranný driving range s délkou 350 metrů, tréninkové plochy na krátkou hru, tři jamky akademie a trenéři s kvalifikací PGA. Návštěvníci využijí dobře zásobený pro-shop, klubovnu s restaurací a barem, šatny a také terasu nad 18. greenem.

Pouť po Kypru zakončíme na hřišti Secret Valley Golf, ležícím mezi Páfem a Limassolem. Postavil je Golf and Land Design spolu s Tonym Jacklinem, prvním evropským vítězem US Open. Osmnáct jamek s celkovou délkou 5 700 metrů je zasazeno v přírodní krajině s vyspělou vegetací. Na hráče čeká náročný, členitý terén, se spektakulárními pozicemi odpališť a s výhledy na údolí i moře.

Každá z osmnácti jamek má šest variant odpališť. A co je důležité a potěší, každé tři jamky najdete na hřišti kamenné toalety s tekoucí vodou. Hřiště doplňuje 300metrový driving range s tréninkovými plochami, klubovna s restaurací, šatna pro návštěvníky a také půjčovna holí. Tak jako na ostatních kyperských hřištích, i tady platí pro hru omezení handicapů: muži do 28, ženy do 36. Pokud hledáte motivaci pro zlepšování, může jí být právě Kypr.

 

Kde bydlet

Resort Columbia Beach byl vyhodnocen jako nejlepší na Kypru v mnoha anketách a soutěžích, je vítězem World Travel Awards 2013 a 2014 a Traveler’s Choice Award 2015.

Luxusní pětihvězdičkový hotel v zálivu Pissouri na jihozápadním pobřeží Kypru byl otevřen v roce 2002. Spolu se sesterským Columbia Beachotel stojí v nedotčené lokalitědvěma kilometry pláží.

Nízké budovy hotelového komplexu jsou vyvedené v kameni místní provenience, což jim spolu s přírodním dřevem dodává tradiční vzhled. Ubytování se nabízí ve vilách postavených kolem 80metrového bazénu postaveného ve stylu laguny.

Do areálu, navozujícího prostředí kyperské vesnice, náleží také taverna, spa, fitness centrum a kurty na tenis a squash. V gastronomii vládnou kyperská a italská kuchyně.

Fotogalerie

Přečtěte si dále

Sdílet:
###message