Florida: Nekonečné pláže i čas

Vysoký jeřáb pomalu kráčí za sportovním rybářem, razícím si cestu mezi vlnami, jež omývají bílé písky floridských pláží Redington Shores. Jsme na americkém pobřeží Mexického zálivu a momentálně se to zdá jako nejlepší místo k životu.

Innisbrook Copperhead 7296 revised

 

Vysoký jeřáb pomalu kráčí za sportovním rybářem, razícím si cestu mezi vlnami, jež omývají bílé písky floridských pláží Redington Shores. Jsme na americkém pobřeží Mexického zálivu a momentálně se to zdá jako nejlepší místo k životu.

Text Tom Peters

Jeřáb je chytrý. Čeká, že rybář buď odhodí starou návnadu, nebo se zbaví nějakého nechtěného úlovku, třeba příliš malé ryby. Trpělivost zvířete je brzy odměněna. Rybář skutečně uloví rybku, s níž není spokojen, ale je tu ještě ostražitý pták, který provede bleskový akrobatický pohyb svým dlouhým a ostrým zobákem. Dlouhonozí jeřábi, potápějící se pelikáni, rybáci a množství dalších ptáků patří k běžnému zvířectvu nekonečných pláží na západní Floridě.

Sluneční stát je skvělým domovem nejen pro různorodou faunu, do níž patří i známí sladkovodní aligátoři, bydlící v jezerech, tůních a pomalu tekoucích vodách, ale také pro miliony turistů. Ti přijíždějí na Floridu za sluncem, mořem a známými atrakcemi, jako jsou Disney World a Seaworld v Orlandu, národní park Everglades, Kennedyho vesmírné centrum na mysu Canaveral nebo tématický park Busch GardensTampa Bay.

Pro golfové nadšence je tu pak World Golf Hall of Fame v historickém St. Augustine, v jednom z nejstarších měst na americkém kontinentu, nedaleko Jacksonville. To je ale teprve začátek a teoretický výlet do světa golfu.

Praxe je uskutečnitelná všude kolem. Floridanejvětší počet hřišť ze všech amerických států, téměř 1600. Přestože mnohá jsou privátní, zbývá spousta místa pro ta veřejná a rovněž výjimečná.

Začít lze právě v St. Augustine, které má dvě hřiště, King & Bear a Slammer & Squire. King & Bear, jak název napovídá, je jediné hřiště světa, kde se jako designéři dali dohromady Arnold Palmer (King) a Jack Nicklaus (Golden Bear). Slammer & Squire nese design trojice architektů: byli to Bobby Weed a slavní hráči Sam Snead a Gene Sarazen. V blízkosti Světové síně golfové slávy se nacházejí další proslulá hřiště jako Stadium Course na TPC Sawgrass, Dye’s Valley (obě postavil Pete Dye a na prvním z nich se hraje slavné Players) nebo St. Johns Golf and Country Club (architekt Clyde Johnston).

S tím, jak se na Floridě blíží zimní sezona a s ní turisté, rostou ceny green fee, hlavně na resortních hřištích. Není to však vždy případ desítek municipálních hřišť, kde se dá při určitém stráveném čase získat i krátkodobé výhodné členství.

Florida je s 21 miliony stálými obyvateli třetím nejlidnatějším státem USA, zatímco ve velikosti se mezi americkými státy řadí na 22. místo. Pyšní se nejdelším pobřežím na americké pevnině, s délkou přes 2160 kilometrů. Její první evropský návštěvník, Španěl Juan Ponce de Leon, v roce 1513 nemohl tušit, že se tento stát stane jednou z nejvyhledávanějších golfových destinací.

Kde si zahrát dřív?

Pro delší pobyt a kombinaci golfu se sluncem a mořem tentokrát navrhujeme nepříliš známou oblast Pinellas Park na západním pobřeží. V okolí tu přitom najdete šedesátku hřišť, která nabízejí vše, od městských jamek přes poloprivátní resorty až po sídla PGA.

Jedním z resortů, které vystupují z řady svou výjimečností a proslulostí, je Innisbrook v Palm Harbor. Zahrnuje čtyři hřiště včetně slavného Copperhead, kde se každoročně v březnu koná turnaj PGA Tour, v posledních letech pod názvem Valspar Championship. V roce 2017 tam poprvé na tour vyhrál Kanaďan Adam Hadwin.

Na téměř 370 hektarech plochy se rozprostírá resort v mnoha možnostmi ubytování a dalších aktivit mimo golf. Kromě hřiště Copperhead jsou tu ještě osmnáctky North, South a Island. Všechny navrhl Američan Larry Packard, který zemřel roku 2014 ve věku 101. Byl považován za jednoho nejlepších architektů moderní doby a zůstalo za ním více než 230 hřišť.

Ta v Innisbrooku jsou vymodelována a udržována v naprosté dokonalosti. Každé hřiště má odlišnou tvář, i díky zdejšímu rozmanitému terénu, a s množstvím odpališť na všech jamkách si tu dobře zahraje opravdu každý.

North Course, nejkratší ze čtveřice hřišť s maximální délkou 5 784 metrů, je protkán mnoha vodními překážkami a některými velmi obtížnými jamkami s parem tři. South Course (délka 6 053 metrů) má linksový styl a na několika jamkách také vodu. Island Course (6 511 metrů), kde se v minulosti hrála LPGA a který se dostal do Top 50 resortních hřišť v USA, charakterizují úzké fairwaye, neustálé výškové změny, spousta bunkerů a opět vody.

Největší pozornost, díky spojení s PGA Tour a náročnému layoutu, ovšem přitahuje Copperhead. Ze zadních týček měří téměř 6 600 metrů, což na PGA Tour není žádná velká délka, ale jamky jsou velmi obtížné: úzké, zasazené mezi vysoké borovice do zvlněného terénu, znesnadněné nespočtem bunkerů a vody. Z nejbližších odpališť to však máte jen něco málo přes 5000 metrů.

Cestou k odpališti 16. jamky na Copperhead procházíte kolem bronzové sochy jedovatého plaza. Ten vám připomene, že vstupujete do takzvané Snake Pit, Hadí jámy, což je série tří z nejtěžších závěrečných jamek na PGA Tour, příznačně pojmenovaná právě po hadech.

Šestnáctka zvaná Moccasin je par 4, který ze zadních týček měří 419 metrů, má úzkou dopadovou plochu a láme se doprava kolem vody, než zamíří na velmi mělký green. Sedmnáctka (Rattler), to je třípar s délkou 188 metrů a greenem obklopeným bunkery zprava, zleva i zezadu, takže za každého větru jde o těžkou ránu. Poslední jamka (Copperhead) míří coby čtyřpar o délce 405 metrů vzhůru a má tradičně úzkou fairway, kterou navíc chrání množství písků.

Copperhead stojí za návštěvu, stejně jako další západofloridská hřiště: Eagles Golf Club ve městě Odessa (dejte pozor na aligátory), Dunedin s designem Donalda Rosse, Seminole Lake Country Club a Bardmoor Golf and Tennis Club, pokud máme jmenovat jen pár příkladů. Ale nejde jen o golf.

Oblast Pinellas je napěchovaná atrakcemi a nabídkou aktivit. Navštívil jsem Floridu v dubnu, a bylo to velkolepé. Měsíční pronájem bytu na Redington Beach, asi na půl cesty mezi městy St. Petersburg a Clearwater, se ukázal jako ideální.

Pláže s bílým pískem tu vypadají nekonečně. Můžete klidně vyrazit kterýmkoli směrem, jít hodinu a pořád nedojdete prakticky nikam. Pokud tedy nepočítáte množství domků a apartmánů různé velikosti a ceny za pronájem, a s nimi privátní domy i byty. Všechny jsou přitom rozmístěny tak, že místo nevypadá přeplněně ani stísněně.

Bydleli jsme hned u Gulf Boulevardu, což je dlouhá a klikatá třída, vedoucí kolem pobřeží známými místy, jako jsou Indian Shores, Indian Rocks Beach, St. Pete’s Beach, Treasure Island a Madeira Beach. Třída měří několik kilometrů a najdete na ní množství obchodů, restaurací a barů, opět různé velikosti i cenového rozpětí.

V hlavní sezoně, trvající od prosince do března, tu potkáte turisty z celého světa. Avšak v dubnu se atmosféra uklidňuje a třída už není tak přeplněná. Happy hours v tavernách a lokálech ovšem platí stále, stejně jako speciální seniorské slevy na brzké obědy v několika restauracích. Našimi favority se staly Salt Water Grill, Crabby Bill’s, Seabreeze Island Grill a Friendly’s Tavern.

Pokud byste se chtěli vydat dál, ať už směrem k St. Petersburgu, nebo na opačnou stranu ke Clearwateru, lze tak učinit díky autobusu, který tu bezplatně a stabilně pendluje.

Jistěže poloha u zálivu směřuje nabídku restaurací hlavně k mořské stravě, ale najdete tu i jiné menu, které jistě bude vyhovovat. Rozhodně to platí také o porcích, které jsou obvykle tak velké, že je na místě nedokážete zkonzumovat, a proto si je necháte zabalit s sebou domů.

Máte už dost golfu, pláží i ulice? Nacházíte se půl hodiny od Tampy, a tak se nabízejí dvě zajímavé možnosti. Tarpon Springs a John’s Pass and Boardwalk.

Tarpon Springs, severně od Clearwater, má poměrně dlouhou historii spjatou s mořskými houbami a na nich založeným průmyslem, z něhož vyšla zdejší řecká komunita. Mořské houby představovaly na začátku 20. století velký byznys, do něhož byli najímáni právě Řekové, a to jako potápěči a posádky lodí. Od těch dob tu existuje ona řecká komunita se svými restauracemi, obchody, trhy, pekárnami a zábavními podniky. To je místo, které musíte vidět.

John’s Pass, nedaleko St. Petersburgu, je rybářská vesnička, která se stala velkou turistickou atrakcí díky obchodům, trhům a restauracím, z nichž některé byly umístěny přímo na vodu. K lokalitě patří možnosti rybářských výletů, pronájmu vodních skútrů a okružních jízd loděmi. Den uběhne, ani nevíte, jak.

Tento poměrně dlouhý výlet na Floridu byl zpočátku experimentem, který se ovšem ukázal jako úspěšný. Zůstat tady celý měsíc asi není pro každého, ale teplé podnebí a uvolněná atmosféra mě určitě přivábí zase zpět. Ve skutečnosti mám už podánu další rezervaci…

Autor, spolupracovník Golf Vacations, cestuje po světě za golfem z Lower Sackville, provincie Nové Skotsko v Kanadě.

 

Přečtěte si dále

Sdílet:
###message