Francie: Golf, zámky & šampaňské

Champagne. Oblast, z níž pochází báječné šumivé víno, je také zasvěcena golfu. Při něm poskočí srdce každého plnokrevného hráče, který ochutná doušek nebo dva.

Francie_zamek26-07

 

Zhruba 100 kilometrů na severovýchod od Paříže se rozkládá historický region Champagne-Ardenne proslulý výrobou nejslavnějšího šumivého vína na světě. Není to však jen vinná réva, co zde patří k tomu nejdůležitějšímu – čeká vás tu také „golf mezi vinicemi“. S kolekcí náročných a dostupných hřišť pro golfisty všech úrovní a několika nádherných majestátních sídel a zámků, v nichž můžete přenocovat. Tyto tři elementy „života na vysoké noze“, které se vzájemně doplňují, mohou být silným podnětem pro návštěvu regionu – užijete si pár kol golfu, ochutnáte šampaňské víno a ubytujete se na zámku.

Text: Andrew Marshall
Foto: Paul Marshall

Slibně se rozvíjející golfová oblast Francie zahrnuje několik hřišť. Začněte na tom pravděpodobně nejlepším, v klubu Golf de Reims, asi 8 kilometrů západně od Remeše mezi proslulými vinicemi. Malebné, lehce zvlněné 18jamkové lesní hřiště poskytuje atraktivní směs těsných fairwayí obklopených stromy a obrovských, vyvýšených, dobře chráněných greenů. To vše v nádherném okolí zámku Château des Dames z 15. století, obklopeného vodním příkopem.

Hřiště nechali v roce 1928 zbudovat šampaňské domy Reims a Épernay, měří 6 055 metrů a má par 72. Z původních devíti jamek se s pomocí Michaela Fenna rozšířilo v roce 1973 na 18jamkové. Abyste se vyhnuli početným stromům, které se často dostávají do hry, musíte si pečlivě naplánovat strategickou trasu. Není neobvyklé, když častěji než datly v době hnízdění uslyšíte ťukat do stromů golfové míčky. Na odpalištích se propagují šampaňské domy jako Moët & Chandon, Louis Roederer, Laurent Perrier nebo Mumm a povzbuzují chuť na jednu nebo dvě flétny šumivého vína po kole v zámecké klubovně.

Padesát kilometrů severovýchodně od Remeše najdete na okraji vesnice Fagnon klub Golf de l’Abbaye de Sept Fontaines – půvabné 18jamkové hřiště vybudované kolem historického zámku vklíněného mezi údolí a lesy. První devítka je čistě parková, s jedinečnými výhledy na zámek, zejména z tříparové 9. jamky. Než vyrazíte na novější, otevřenější druhou devítku, charakteristickou obrovskými kameny rozmístěnými kolem greenů, zastavte se na oběd ve znamenité restauraci.

V jižní části regionu Champagne-Ardenne najdete poblíž vesnice Chaource na okraji Aumontského lesa klub Golf de Troyes-la Cordelière, který byl vybudován na pozemcích patřících dříve hrabatům Chandon de Briailles. Osmnáctijamkové hřiště se rozvaluje na obrovském koberci lehce zvlněné zeleně poseté vodními prvky a prastarými stromy.

Další příležitosti k hraní nabízí klub Golf de l’Ermitage (37 kilometrů východně od města Troyes), jehož „signature hole“ je 12. jamka s parem 3 a ostrovním greenem, dále klub La Grand Romanie (40 kilometrů jihovýchodně od Remeše), vybudovaný na místě starého římského ležení, a klub Golf d’Arc en Barrois (80 kilometrů jižně od Troyes), umístěný v zámeckém areálu a pyšnící se dvěma jezery a vyvýšenými greeny.

 

 

Francie_vinice
Francie_vinice
26-10Moet
26-10Moet

 Městečko Épernay je nejlepším místem pro ochutnávání šampaňského. Pod ulicemi „hlavního města bublinek“ se ukrývá zhruba 100 kilometrů sklípků, kde v milionech zaprášených lahví zraje šumivé víno až do dne, kdy se s bouchnutím otevřou lahve při nějaké oslavě. Épernay je sídlem některých světově nejproslulejších šampaňských domů jako Moët & Chandon, De Castellane anebo Mercier, který představuje nejoblíbenější značku ve Francii. Mnoho takových domů se nachází přímo na třídě Avenue de Champagne nebo v její blízkosti a nabízí zábavné informační prohlídky spojené s ochutnávkami a návštěvou firemního obchodu se šampaňským.

Rozhodně se vyplatí zavítat do blízké ulice Rue Gambetta, na níž najdete C. Commes Champagne, skvělou kombinaci bistra a sklípku, v níž můžete ochutnávat šampaňské ze skleniček. Prezentuje se zde 50 malých nezávislých výrobců vína z 50 vesnic v nejvýznamnějších oblastech a každý týden představují výběr šesti různých šampaňských vín ve skleničkách po 10 cl za 27,5 eura. Pokud vám nějaké z nich zachutná, jen sejdete dolů do sklepa pod barem a koupíte si je.

Šest kilometrů na sever od Épernay leží vesnice Hautvillers, místo, na němž bylo před třemi stoletími šampaňské vyrobeno poprvé. Autorem geniálního nápadu smíchat vína různých odrůd z regionu Champagne-Ardenne a uzavřít je korkovou zátkou drženou na místě drátovým košíčkem, aby odolala tlaku plynu vznikajícího při kvašení, je podle tradice Dom Pérignon (asi 1638–1715), sklepmistr v benediktýnském klášteře v Hautvillers.

Hautvillers je jednou z těch skvělých francouzských vesnic s bistrem, kostelem a několika pohlednými domy. Na náměstí najdete turistické informační středisko, v němž za několik euro dostanete průvodce příjemnou trasou s informacemi o Pérignonově životě a o vlivu, který měl na zdokonalení šampaňského vína. Hlavním bodem je však klášter, v němž byl pohřben.

19. jamka

Severovýchodně od Hautvillers byl v zalesněných kopcích kolem vesnice Verzy připraven zcela nový koncept vychutnávání šampaňského – zbudovali tu první šampaňský bar v korunách stromů na světě. Le Perching Bar je duchovním dítětem architektů Germaina Morisseaua a Olivera Couteaua, spočívá na dřevěné platformě podepírané šest metrů vysokými dřevěnými kůly a dostanete se do něj po několika dřevěných chodnících zavěšených mezi stromy. Z reproduktorů se line pohodová hudba, v nabídce najdete několik místních šampaňských vín, a výhledy do okolí jsou naprosto výjimečné.

Remeš je od Verzy vzdálena tak na jednu nebo dvě flétny šampaňského. Jde o město s bohatou historií, které spolu s Épernay patří k nejdůležitějším centrům výroby šampaňského a ve kterém sídlí několik proslulých výrobců, například Mumm, Tattinger, Pommery nebo Louis Roederer.

KRÁLOVSKÝ ŽIVOT

Nejlepším způsobem, jak si vyzkoušet život ve francouzském regionu Champagne-Ardenne, je ubytovat se v jednom ze 150 historických zámků, panských sídel nebo majestátních domů. Klasickým příkladem je zámek Château d’Etoges v malé stejnojmenné vesnici obklopené vinohrady, jen 22 kilometrů na jih od Épernay. Byl postaven na počátku 17. století a kdysi sloužil jako místo pro privilegované. Pobytu v něm si užívali i francouzští králové, když cestovali na východ, a král Ludvík XIV. nesmírně obdivoval nádheru zdejších zámeckých zahrad, fontán a jezer.

Tento renovovaný zámek, který se zrcadlí v typickém vodním příkopu, má 20 ložnic přidělovaných na přání a vybavených opravdovými starožitnostmi a tapiseriemi. Impozantní krby v přízemí jsou němými svědky banketů, dostaveníček a oslav ve středověké minulosti. Jídla prvotřídní francouzské kuchyně (s kvalitním výběrem vín a šampaňského) se podávají v přilehlé jídelně L’Orangerie a po vynikající večeři už vám zbývá jen pár škobrtnutí do pohodlné postele s nebesy.

V Remeši je nejvyhlášenějším zámkem Château Les Crayères, zároveň nejpříhodnější místo pro hraní v klubu Golf de Reims. Toto elegantní sídlo, které vlastní rodina Polignac, se diskrétně skrývá v sedmihektarovém parku s bohatou vegetací přímo v srdci města šampaňského. V současnosti skýtá luxusní útočiště gurmánům, v němž mohou hosté odpočívat ve 20 přepychových pokojích a v němž je středem pozornosti vynikající jídlo.

Generální manažer Fabrice Mercier a vrchní šéfkuchař Didier Elena zde vytvořili skvělou restauraci a zkombinovali ji s tím nejlepším ubytováním. V Château Les Crayères se každý den v době oběda či večeře vše točí kolem jídel z božských výšin šéfkuchařovy vysoce uznávané kuchyně, oceněné dvěma michelinskými hvězdičkami, a kolem vinného lístku s nabídkou více než 400 druhů šampaňského.

Na severovýchod od Remeše stojí Château de Montaubois, překrásná stavba z 18. století zasazená do čtyřhektarového parku v Signy l’Abbaye. Jeho majitelé, excentrický a sympatický Jean-François Monteil a jeho rozkošná manželka Elizabeth strávili téměř tři desítky let obnovou zámku do jeho bývalé krásy s originálními rysy a dobovým nábytkem. Nyní nabízejí ubytování se snídaní v pěti luxusních pokojích přístupných hostům, delikátní domácí jídla a fascinující prezentaci v aplikaci PowerPoint, představující historii zámku a průběh jeho renovace. Château de Montaubois má výhodnou polohu pro hraní golfu v klubu Golf de l’Abbaye de Sept Fontaines, který sídlí jen kousek cesty odsud.

CELÝ ČLÁNEK VČ. FOTOGRAFIÍ NALEZNETE VE VYDÁNÍ GOLF VACATIONS Č. 26/13.

Le Château d’Etoges
Le Château d’Etoges

Přečtěte si dále

Sdílet:
###message