Achensee: Golf mezi horami a jezerem

Příkře klesající svahy hor, panenská příroda a uprostřed pohádkové jezero s křišťálově čistou vodou. Jsme v idylickém údolí Achental u největšího tyrolského jezera Achensee a daleko od hlučících prázdninových resortů. Zdejším lidem se podařilo zachovat a dále udržovat nesmírnou krásu svého regionu – štěstí pro návštěvníky.

Wiesenhof

Kam dřív jezdil císař...

Pohádkové jezero Achensee leží v severním Tyrolsku nedaleko Innsbrucku v nádherné alpské krajině obklopené horskými pásmy Karwendel a Rofan. Achensee je známé nejen svými jedinečnými přírodními krásami, ale i historickým a kulturním významem.

Po staletí přitahovalo jezero tyrolské panovníky. V 15. století vyhledával ke svému odpočinku jezero habsburský císař Maximilián I a vybudoval si zde i letní rezidenci, která existuje u jezera v Pertisau v podobě zrekonstruovaného hotelu dodnes. Císař Franz Josef se zde zastavoval při svých cestách do Bavorska.

Fascinující krásu jezera objevovali později velcí básníci a učenci. Rád sem jezdil Sigmund Freud, aby zde diskutoval se svými přívrženci o nejnovějších poznatcích psychoanalýzy. Ti všichni přispěli nemalou měrou k tomu, že je tento region dnes vyhledávaným cílem milovníků přírodních krás.

Text: Natascha Kames

Achensee dnes

Jen málo míst v Tyrolsku nabízí tak pestrou paletu možností, jak trávit volné chvíle, jako právě Achensee. Břehy jezera se prezentují neuvěřitelnou mnohotvárností, přátelské roviny střídají příkré horské břehy lemované hustými lesy nebo skalnatými roklemi. Od břehu u městečka Maurach, kde jezero začíná,  měří na délku 9 km a v nejširším místě je až 1 km široké.

Kolem jezera, jehož plocha zaujímá 719 hektarů, se nachází několik středisek: Maurach, Pertisau, Achenkirch, Steinberg a Wiesing. Centrum turistické oblasti je Pertisau, které se nachází na západním břehu v nadmořské výšce do 1000 m a je oblíbeným výchozím bodem všech horských túr a centrála lodní dopravy.

 

Golf- & Landclub Achensee v Pertisau

Golfové hřiště Golf- & Landclub Achensee je nejstarší hřiště v Tyrolsku a druhé nejstarší hřiště v Rakousku. Bylo založeno v roce 1934. Po první modernizaci v roce 1995 bylo hřiště  v roce 2003 rozšířeno na 18 jamek (Par 72, délka 6018 m a 5624 muži, 5272 m a 4887 m ženy).

První jamka začíná hned v centru střediska Pertisau u klubovny. Po odpalu kráčíte vlastně mezi hotely a penziony. Za prvním greenem přejdete silnici a už se nacházíte v lese a postupně se dostáváte hluboko do údolí. Ač se nacházíte v Alpách, nenajdete zde žádná velká stoupání, nýbrž jen pozvolné svahy. Jsou tu četná koryta vyschlé řeky, kdy musíte opravdu umět mířit. Snad nejnáročnější je široké koryto na šestnácté jamce. Přestřelí ho jen ten, kdo vládne holí a dokáže odpálit aspoň stopadesátimetrovou ránu.

Výhled na tyrkysové jezero a všudepřítomné vzrostlé stromoví s modříny, borovicemi a buky propůjčují hře nezaměnitelný charakter. Golfové dráhy se nacházejí na úpatí horského masívu Karwendel na půvabných loukách s nádhernou alpskou flórou a stinnými jehličnatými lesy.  Kouzlu hřiště podlehne skutečně každý. Díky nadmořské výšce kolem 1000 metrů tu v létě nebývají žádná velká vedra a často tu pofukuje osvěžující větřík.

Kouzelný  zážitek ze hry důstojně zakončíte na terase klubovny. Místní restaurace nabízí nejen tyrolské, ale i mezinárodní speciality.
 
Golfový klub v Pertisau se může pochlubit také zkušenými trenéry. Jeden z nich, místní rodák Tom Fankhauser se vrátil po dvanácti letech ze známého golfového regionu Bad Griesbach v Německu, vede kurzy pro začátečníky i pokročilé.
 
Za zmínku stojí i driving range, na kterém lze hrát z obou stran a jehož odpaliště jsou zastřešená. K dispozici jsou dva chipping greeny a jeden putting green. Cena greenfee je 65 eur ve všední dny i o víkendech.  (www.golfclub-achensee.at).
 

Kde se ubytovat? – přece co nejblíž golfu

Skvělá trefa je volba hotelu Wiesenhof, který se nachází takřka u první jamky, čili můžete na hřiště odkráčet pěšky. Majitel hotelu pan Entner, sám velký sportovec a muž činu, nabízí nejen příjemnou atmosféru bydlení a úžasnou kuchyni, ale i velmi pestrý program po golfu. Jeho hotel patří také k zakládajícím členům golfového klubu, takže host obdrží 20procentní slevu na greenfee a začátečníkům nabízí hodinu s trenérem zdarma.

Před více než 300 lety byl Wiesenhof selskou usedlostí, tenkrát by nikoho ani ve snu nenapadlo, že se z něj jednou stane tak příjemný čtyřhvězdičkový wellness hotel s přívlastkem „Superior“, 4*S s velkorysým wellness areálem „Karwendeltherme“. Je k dispozici tělocvična a fittnes studio, sauny, parní lázně a venkovní finská sauna, která byla zřízena v bývalém včelíně.

Před hotelem stojí horská kola a obrovské motorky k zapůjčení pro hosty a na louce před hotelem přistávají nadšenci na paraglidingových kluzácích. Kdo to nechce se sportem zrovna přehánět, a nablýskaná horská kola ho neosloví, může si vypůjčit mercedesa cabrio a rozhlédnout se po údolí pohodlnějším způsobem. A protože je hotel pár kroků od jezera, nemůže chybět nabídka vodních sportů. Od břehu u městečka Maurach, kde jezero začíná,  měří na délku 9 km a v nejširším místě je až kilometr široké. Díky své rozloze (719 ha) je oblíbeným místem jachtařů a vyznavačů windsurfingu.

Achensee je navíc pro jachtaření jako stvořené: protáhlé jezero je na obou stranách sevřeno horskými masívy, což vyvolává zesílení proudění vzduchu. A když odpoledne pravidelně začne foukat údolím severní vítr z Bavorska, nejsou jachtaři k zadržení. Pan Entner má v přístavišti vlastní plachetnici, takže zájemci to s ním mohou zkusit. Ti, co mají jachtařský průkaz, si mohou loď, která pojme šest lidí, vypůjčit.

A to jsme ještě neprobrali další sportovní témata. Zkrátka to chce vyrazit do Pertisau a vše vyzkoušet na vlastní kůži.

Informace o hřišti

  • Jamek: 18
  • Par: 71
  • Délka: muži bílá odpaliště 6018 a 5624 m, ženy 5272 a 4887 m
  • Poplatek za hru: všední den 55 eur (sleva 44), víkend a svátek 60 eur (48)
  • Sezona: květen až listopad
  • Výška n. m.: 940 m
  • Ubytování: Hotel Wiesenhof, www.wiesenhof.at

Golf und Landclub Achensee,
Adresa: 6213 Pertisau, · Tirol, Rakousko
Tel.: +43 (5243) 5377
Web: www.golfclub-achensee.at

TENTO ČLÁNEK VČ. FOTOGRAFIÍ BYL UVEŘEJNĚN VE VYDÁNÍ GOLF VACATINS Č.08/09.

NAPIŠTE SI O ZASÍLÁNÍ GOLF VACATIONS ZDARMA JEŠTĚ DNES! 

 

 

 

 

 

Zasílání magazínu ZDARMA

Mohlo by Vás zajímat

Sdílet:
###message