Dominikánská republika: Na ostří meče

Golfovému architektovi dáte kus země a je na něm, aby ukázal své umění. Legendární hráč a také designér Jack Nicklaus využil léta zkušeností na obou stranách a kus Dominikánské republiky přetvořil v nezapomenutelné místo.

3rd Hole_Punta_Espada_6778_web

 

 

Uměním designéra je odvést spektakulární dílo, ať lokace vypadá jakkoli. Chce to talent, představivost a předvídavost. Když ovšem dostanete do rukou takový materiál jako Dominikánskou republiku, práce je přece jen o něco snazší.
Text Tom Peters,  Autor cestuje po světě za golfem z Lower Sackville, provincie Nova Scotia, Kanada

Tato perla Karibiku se blyští stále jasněji coby špičková golfová destinace. Už nikoli jenom v zimě, když sem hráči hlavně přilétají uniknout mrazivým teplotám, ale už v podstatě celoročně.

Dominikánská republika zabírá východní kus ostrova známého jako Hispaniola, kde západ patří Haiti. Místo objevil v roce 1492 Kryštof Kolumbus, který tady ale zřejmě ještě nehledal prostor, kde by se dal hrát golf. Tropický ostrov má reputaci především díky produkci vybraných doutníků, excelentního rumu a také exportu profesionálních hráčů baseballu.

Dnes je to ale také golf, který táhne. S více než 25 hřišti se jinak malá Dominikánská republika dostala na mapu golfového světa a do učebnic architektury, a to díky jménům jako Pete Dye, Tom Fazio, Robert Trent Jones, Nick Price, a ovšem, také Jack Nicklaus.

Poloprivátní špička

V případě Zlatého medvěda a jím osobně podepsaného designu jménem Punta Espada, což je poloprivátní klub, však jde o víc než jen skvělý layout. Hřiště se dostalo už několikrát na vrchol žebříčku amerického týdeníku Golfweek, pokud jde o oblast Karibiku a Mexika. Oceněna byla kromě jiného také komplexnost místa a okolí, obklopeného teplými tyrkysovými vodami, kde se mísí Atlantický oceán a Karibské moře.

Nicklaus se obecně svými designy hřišť snaží zvýraznit přírodní prostředí a vytvořit hřiště, které bude jak náročné, tak zábavné pro všechny kategorie hráčů. To se plně projevilo právě u Punta Espada, pojmenovaného podle velkého útesu a kusu půdy na pobřeží, jež spatříte právě ze hřiště. Jméno ve skutečnosti znamená Ostří meče.

Punta Espada leží na Cap Cana, což je privátní developerský projekt v rámci města Punta Cana, na východní části ostrova, asi půl hodiny jízdy od mezinárodního letiště. Obří luxusní resort Cap Cana zahrnuje hotely, marinu, golf, lázně, pláže, soukromé domy, kondominia a apartmány k pronájmu. Celý pozemek se rozkládá na ploše (ne, není to chyba) přes 14 000 hektarů.

Couplesova poklona

Jde o neuvěřitelnou scénu pro něco takového, jako je golfové hřiště. S jamkami těžkými a současně zábavnými a také bezchybně udržovanými. Par 72 má délku 4620 metrů od nejbližších odpališť po 6 763 metrů k těm nejvzdálenějším. Pokud hledáte kompromis, jsou tu také modrá (5 774 metrů) a zlatá odpaliště (6 294 metrů).

Ať už bude hrát odkudkoli, hřiště vyžaduje poziční hru, abyste se vyhnuli jak množství vody, tak dlouhým waste bunkerům. Ve druhém případě aspoň nepřijdete o míč.

Hřiště se otevřelo v roce 2006 a na svou krátkou historii toho stihnulo už docela dost. Třikrát hostilo PGA Champions Tour a každoročně se zde koná turnaj celebrit, které zve David Ortiz, bývalý baseballista Boston Red Sox a trojnásobný vítěz Světové série. Samozřejmě, rodák z Dominikánské republiky.

Rekord hřiště v počtu 62 ran z roku 2010 drží Američan Fred Couples, vítěz Masters z roku 1992. Před sedmi lety tu také Champions Tour vyhrál. A poté vysekl designu velkou poklonu s tím, že jde o nejlepší Nicklausovu práci. A to už něco znamená, když Zlatý medvěd nechal postavit na světě přes 400 hřišť.

Ani Nicklaus se ale při hodnocení svého díla v Dominikánské republice nedrží příliš zpátky. „Nikde na světě nebude golfový zážitek takový jako tady,“ řekl vítěz osmnácti turnajů kategorie major při otevření Punta Espada.

Palmy a výhledy

K charakteristice hřiště patří vysoké a tenké palmy, které lemují jamky, a neskutečné výhledy na moře, z něhož vystupují korály. Hned osm jamek leží přímo u moře a v některých případech musíte hrát přes korálové pobřeží, zatímco vaše soustředění narušuje neúnavný příval vln a sprcha z nich.

Nikde jinde to není tak znát jako na jamce číslo 13, ikonické pro toto hřiště. Ze zadních odpališť měří 225 metrů, a pokud fouká vítr zleva od moře, což se děje prakticky pořád, nejde o ránu pro normálního smrtelníka. Ba ani z bližších týček se žádný zbabělec neprosadí. Nakonec vás uspokojí pouhé uvedení míče do hry.

Na první devítce jamek Nicklaus ohýbá své fairwaye kolem vodních překážek a značně využívá waste bunkery. Už na druhé jamce vyzkouší vaši poziční hru s pomocí paru 5, který ze zadních odpališť měří 559 metrů. Ani z modrých odpališť, na vzdálenost 494 metrů, to ranaři nemají snadné a eventuální dvě rány na green, obklopená vodou a pískem, zůstávají spíše v říši snů.

Druhá devítka obratně mixuje dlouhé i krátké jamky s parem 4, těžké třípary a další dlouhý a zároveň zakroucený par 5.  Ohromujícím hřištěm to však nekončí. Stojí u něho velká a dobře vymyšlená klubovna s plně zásobeným pro shopem, restaurací, šatnami a mnoha dalšími vymoženostmi. Samozřejmostí jsou venkovní, opět dokonalé tréninkové plochy.

Cena za luxus

Za všechno se ovšem platí. Ti, kteří to s golfem nemyslí zcela vážně, možná shledají ceny poněkud vyššími. V hlavní sezoně, která panuje mezi Dnem díkůvzdání a Velikonocemi, činí zdejší green fee 395 dolarů. Zahrnuje ovšem elektrický vozík, caddieho, využití tréninkových ploch a balenou vodu.

„Kvůli našim cenám jsme pod tlakem. Chápeme, že jde o nákladnou záležitost, ale myslíme si, že stojí za to,“ říká Efren Garcia-Estrada, výkonný ředitel Punta Espada. „Faktem je, že v dnešní době se těžko hledá podobných osm jamek přímo u oceánu a další s výhledem na něj. Uvažujeme v proporcích kvality.“

A to není vše. Cap Cana má další výjimečné místo, druhé Nicklausovo hřiště jménem Las Iguanas.  V oblasti Punta Cana najdete také další hřiště, například Corales, La Cana at Punta Cana Resort & Club, Punta Blanca, Iberostate Bavaro Golf Club a další.

Jak se na luxusní hřiště sluší, patří k němu v oblasti Cap Cana spousta možností, jak tu bydlet, restaurace, noční bary a také další odpočinkové aktivity včetně lázní. A pokud snad někdo neholduje golfu, může využít široké škály aktivit, zahrnující vodní sporty, rybaření na moři, tenis, výlety do okolí nebo procházky po parcích. Nakonec možná nejvíc času strávíte na pláži. Hezkou siestu!

www.golfpuntaespada.com
www.capcana.com

 

 

hoyo3p4_web
hoyo3p4_web

Přečtěte si dále

Sdílet:
###message