Norsko na talíři

Sílícím trendem jsou výlety do metropolí, odkud se vydáváte na kvalitní okolní hřiště, abyste se po golfu zase mohli vrátit k atrakcím velkoměsta. Relativně nové a neprobádané je v tomto ohledu Norsko a jeho hlavní město Oslo.

41a

 

 

Norsko má přitom 175 hřišť a zhruba 35 z nich leží do hodiny jízdy autem z Osla. Zásadná informaci nám sdělil Tom Gundersen, vedoucí komunikace  Norské golfové federace. „Průměrné green fee dělá kolem 400 norských korun (asi 1120 korun českých), ale většina hřišť má proměnlivé ceny podle hracího času. Pokud vlastníte kartu člena golfové federace s uvedením handicapu, vezměte si ji s sebou, a tee time si zajistěte s předstihem,“ říká norský expert.

Text: Andrew Marshall
Foto:  Paul Marshall

Přitažlivost zvyšuje existence nádherného města Oslo. Založeno bylo roku 1049 králem Haraldem III. Sigursonem, řečeným též Harald Krutý. Ten roku 1066 vpadl do Anglie, aby uchvátil trůn, ale padl při bitvě na Stamford Bridge. Oslo je nejstarší skandinávskou metropolí. A díky mnoha historickým a kulturním památkám, světovým muzeím a galeriím, kosmopolitní atmosféře a lákavým cenám letenek jde o skvělou destinaci na krátký výlet od jara do podzimu.

DEN 1

Je slunečné ráno na začátku srpna a naše čtyřdenní cesta začíná jízdou na hřiště Miklagard Golf, ležící jen deset minut od mezinárodního letiště Gardermoen. Začíná to útulnou klubovnou, postavenou ze silných trámů tmavého dřeva a mající travnatou střechu v tradičním vikingském stylu. Pokračuje pak skvělými tréninkovými plochami, dobře zásobeným pro shopem a úžasným pohledem z terasy. Ještě jsme nebyli na hřišti, ale už chápeme, že jde o top osmnáctku.

„Naším záměrem bylo postavit první mistrovské hřiště v Norsku, schopné hostit velké turnaje. A tak jsme angažovali architekta Roberta Trenta Jonese mladšího,“ vysvětluje generální manažer Tore Waagø a přidává historku, jak se to povedlo: „Věřte, nebo ne, iniciátor myšlenky mistrovského hřiště Tore Harald Mjøen zachránil Trneta Jonese, když se topil při dovolené na Havaji v roce 1997!“

Velké, rezistentní hřiště může být nataženo až na délku 7000 metrů, což vyhovuje turnajům European Tour. Ostatně, během našeho pobytu se zrovna hrála Norwegian Challenge.

Zatímco většinu norských hřišť formují lesy, Miklagard jde proti proudu. Je to otevřené hřiště parkového typu v kopcovitém terénu a v nádherné venkovské krajině. Svěží fairwaye kontrastují s vlnícími se trávami luk, žlutícími se v letním severním slunci. Téma Vikingů tu rezonuje na každé jamce, pojmenované podle norských monarchů a božstev. Samotné hřiště evokuje název, který Vingové dali současnému Istanbulu, kde se spojuje Evropa s Asií.

Máme štěstí, že si před Norwegian Challenge zahrajeme v Pro-Am. A můžeme jen obdivně zvednout puttery, když sledujeme profesionály jako jsou Švéd Johan Edfors, Angličan Richard McEvoy nebo Francouz Benjamin Hebert, který posléze turnaj Challenge Tour vyhraje se skóre 15 pod par. Ze zadních týček hráči křižují náročné jamky plné převýšení, vodních překážek a rychlých vícestupňových greenů přesně podle plánu.

Po startu na Miklagardu se ubytujeme na dvě noci v hotelu Thon Opera, postaveném v srci Osla, hned naproti centrálnímu nádraží. Hotel nabízí překrásný výhled na záliv a novou velkolepou stavbu... Opery. Určitě si tam zajděte na střechu. Jedná se také o příhodnou základnu pro cesty za nákupy, do restaurací, barů a za památkami.

K nejlepším místům v Oslu pro návštěvu patří Královský palác, středověký hrad Akershus Slott, Centrum Nobelovy ceny míru, Norské muzeum kulturní historie, Munchovo muzeum a Národní galerie, kde také spatříte mnoho z díla malíře Edvarda Muncha, včetně proslulého Křiku.

Pokud máte čas, zkuste krátký výlet trajektem z Radhusbrygge na poloostrov Bygdøy. Navštivte muzeum Fram, které se věnuje historii polárního objevování, a majestátní Viking Ship Museum, s expozicí 24metrové lodě Gokstad z 9. století.

Místní kuchyni, k níž patří divoký losos, sob, slávky, siven severní, jehněčí z Lofotských ostrovů nebo pstruh z řeky Aker, ochutnáte v Grand Café nebo Englebert Café. To druhé je nejstarší restaurace v Norsku. A obě místa překypují atmosférou, historií a tradicí. 


DEN 2

V Oslo Golf Clubu nás vítá hlavní profesionál Stephen Newey. Nejstarší norské hřiště leží krásně situováno u horského jezera Bogstad, jen osm kilometrů severozápadně od města. Stephen je Angličan ze Sheffieldu a pracuje v klubu od nepaměti. Proto také hodně pamatuje a zásobuje nás vzpomínkami. Jedna se týká společné fotografie, kterou nám ukazuje, se Severianem Ballesterosem.

„První údery se zde odehrály jednoho podzimního dne roku 1924. Kromě období druhé světové války, kdy lidé pěstovali na hřišti brambory a zeleninu, se tu vždy hrál golf,“ říká generální manažer Niels Vik. „Mezi lety 2007 až 2009 bylo hřiště zcela předěláno. rekonstrukci provedl americký designér Steve Forrest, a to včetně drenážového systému podle specifikací USGA.“

Výsledkem je mistrovské hřiště s délkou 6 340 metrů a parem 71. Vedle Miklagardu patří k naprosté špičce v Norsku. Opět tady projdete mnoha výškovými změnami. Na řadě jamek vstupuje do hry voda, hlavně v „signature“ sledu mezi třináctkou a šestnáctkou u jezera.

Hřiště pořádalo turnaj Ladies European Tour a mělo ambice i na Solheim Cup. Však je zdejší členkou také nejslavnější norská golfistka Suzann Pettersen.

Vracíme se do Osla a po obědě navštívíme jednu z nejlepších turistických atrakcí v Norsku. Holmenkollenská národní aréna je legendou lyžování a biatlonu, uprostřed s impozantním skokanským můstkem, z jehož vyhlídkové plošiny se můžete kochat panoramatickým výhledem o škále 360 stupňů.

Pod můstkem se nachází nejstarší lyžařské muzeum na světě (s ukázkou 4000leté historie lyžování) a lyžařský simulátor s naprosto jedinečným a realistickým pocitem.

Večer nás čeká Stine L.Borgersen, generální ředitel společnosti Akevittruten, která nabízí exkurze do starých lihovarů na míru. Zajímá nás tajemství, které stojí za vytvořením norského národního likéru - akvavit. Na prohlídce v likérce Arcus na okraji Osla se dozvídáme, že akvavit byl původně používán jako lék, který měl vyléčit všechny nemoci a být elixírem života.

Čistý bramborový destilát je znovu destilován v tradičních nádobách s přírodními rostlinami, jako jsou kmín a anýz. Potom se přenese k dozrávání do sherry sudů. Palírna Arcus se specializuje na slavnou řadu Aquavit, která zraje ve sklepě rok, než se pak sudy vydají na čtyřměsíční lodní pouť po světě, což je tradice používaná ke zlepšení kvality a nezměněná po více než dvě stě let. Akvavit je nejlépe podávat ve sklenkách tulipánového tvaru, aby vyniklo jeho komplexní aroma. Dobře funguje také jako digestiv.


DEN 3

Následujícího rána znovu opouštíme Oslo a vjíždíme do venkovské krajiny. Norské domy, oplývající výraznou horčičnou, červenou nebo zelenou fasádou, kontrastují živě s všudypřítomnými jehličnatými a březovými lesy, zemědělskou půdou a skalnatými výstupky. Míříme na sever podél břehů největšího norského jezera Mjøsa. Místem dnešní hry je Atlungstad Golf Club, který se nachází několik kilometrů jižně od města Hamar.

Atlungstad je krásná směs lesních jamek na první devítce a jamek v parkovém stylu na devítce druhé, vždy s výhledem na jezero. Z několika nezapomenutelných míst je nutno zmínit závěrečné trio jamek poblíž vody. Malebná tříparová šestnáctka je střežena osamělým, zkrouceným stromem před zeleným jezerem a význačná jamka číslo 17, klasický čtyřpar, se hraje s heroickým odpalem přes kus jezera. Pro pětiparovou osmnáctku budiž orientačním bodem Atlungstad Brenneri, jediná historická palírna akvavitu s komentovanými prohlídkami v Norsku. Na její budovu za klubovnou by měla mířit druhá rána, než se krátkou třetí vydáte přes vodu na green.

Po občerstvení pivem na zdejší 19. jamce se naším dočasným domovem stává Staur Gård, historický statek sloužící jako penzion. Nachází se v jemně zvlněné krajině pšeničných polí a zralých stromů rovněž na břehu jezera Mjøsa, ve kterém si dokonce můžete zaplavat. Staur Gård oplývá jednou z nejkouzelnějších atmosfér, jakou si lze představit. Jediný zvuk, který slyšíte, je bzučení hmyzu a pípání ptáků.

Přes jezero se vydáváme trajektem DS Skibladner, který tu operuje už od roku 1856 a je nejstarším parníkem na světě, poskytujícím tuto službu. Dokonale oblečený vrchní nám ukazuje jedinečný interiér plavidla s plyšem, mahagonem, mosaznými stropními světly a zlacenými zrcadly, připomínajícími minulý věk, kdy pánové cestovali v kloboucích a dámy v několikavrstevných sukních.

V restauraci penzionu Staur Gård si vychutnáváme skvělou večeři. Začíná uzeným pstruhem s rukolovým salátem a křenovou omáčkou. Hlavním jídlem je jemné hovězí z farmy s pečenou cibulkou, chřestem a bramborami. Dezert obstarává příjemně měkký čokoládový pudink se zmrzlinou a jahodami. Na terase pak nesmí chybět doušek akvavitu.


DEN 4

Poslední den vyrážíme na jih do Losby Golf & Country Club (Losby Gods). Nachází se v nádherné zalesněné krajině asi 20 km od Osla a 44 km od mezinárodního letiště Gardermoen. Tohle panství má historii spojenou s dřevařstvím. Sahá až do poloviny 19. století, kdy byl postavena hlavní budova, která poskytovala štědrou pohostinnost a přitahovala šlechtu k lovům a hostinám. Dnes je to jeden z prémiových golfových resortů Norska.

Středobodem se stalo 18jamkové mistrovské hřiště Ostmork, které navrhl renomovaný švédský architekt Peter Nordwall. Náročný layout vede po obou stranách meandrů řeky Losbyelven, která v údolí vstupuje do hry zejména na druhé devítce jamek. Kvalitu hřiště podtrhuje skutečnost, že se zde konal turnaj SAS Masters 2007, který vyhrála, jak jinak, domácí Suzann Pettersen.

Součástí Osby je rovněž veřejná devítka Vestmork s kratšími třípary a čtyřpary, osvětlený driving range se 72 stáními, akademií, vynikajícím pro shopem, dvěma putting greeny, tréninkovou plochou pro krátkou hru a simulátory. Celkově vzato je to výborný přídavek již tak tučného výletního menu v Oslo.

 

Fotogalerie

TIPY

39a
39a

Kde bydlet

Thon Hotel Opera: www.thonhotels.com

Staur Gård: www.staur.no

Losby Golf & Country Club (Losby Gods): www.losbygods.no

32a
32a

Kde hrát

Miklagard Golf: www.miklagardgolf.no

Oslo Golfklubb: www.oslogk.no

Atlungstad Golf: www.atlungstadgolf.com

Losby Golfklubb: www.losby.no

Přečtěte si dále

Sdílet:
###message