Dokonalá Belgie

Belgie sice nemá bělostné pláže, průzračná jezera, ani vysokohorské velikány, ale pokud jste milovníky golfu, skvělé kuchyně a piva, těžko budete hledat lepší destinaci.

Millenium_web

 

 

Svou belgickou pouť začínáme na hřišti Millennium. Jak název napovídá, bylo otevřeno v roce 2000. Dílo belgického architekta Bruna Steenselse leží nedaleko starobylého městečka Lovaň, proslaveného Katolickou univerzitou a také pivem. Sídlí tu totiž jak nejmenší belgický pivovar Domus, tak i gigant Stella Artois.
Text: Věra Bechyňová

Hřiště amerického typu je jedním z nejdelších v Belgii a nabízí extrémně široké fairwaye, velké množství bunkerů, spíše řidší roughy a zatím nepříliš vzrostlé stromy a rododendrony. Dominantou je jezero, které vás provází po celou druhou devítku jamek. Ta první je spíše odpočinková, bez větších nástrah či zákeřností.

Divoty se zde nevracejí, ale zasypávají pískem, který musíte mít neustále při sobě v buggy, na což dohlíží maršál. Pro začátečníky je k dispozici devítijamkové hřiště, putting, pitching a chipping green i cvičný bunker. Driving range o rozloze více než dva hektary s vodními a písečnými překážkami je jedním z nejlepších v Belgii. Vstup na driving range i tahací vozíky je zahrnut v ceně fee.

Nezapomínají zde ani na děti, ale drží je v dostatečné vzdálenosti od ostatních hráčů. Asi půl kilometru od první jamky se totiž nachází tzv. bambini course, určený dětem od 4 do 12 let. Má i vlastní klubovnu.

Nechybí ani obchod s širokou nabídkou vybavení a skvělá restaurace. Doporučujeme hovězí steak, jak jinak než s hranolkami, nebo garnáty na grilu. Na tomto hřišti dělá manažera otec Thomase Pieterse! A jelikož syn získal svůj první titul z European Tour na Albatrossu 2015, čeká české hráče skutečně mimořádně vřelé přijetí.

 SPIEGELVEN

Spiegelven, v překladu nebeské zrcadlo, je nádherné hřiště ležící nedaleko Millenia. Uprostřed borovicových lesů čekají hodně technické a náročné jamky. Jsou dokonale modelované, fairwaye mají dlouhé a sice relativně široké, stejně jako rozlehlé a hlavně pekelně rychlé greeny. Téměř při žádné ráně nestojíte rovně a často hrajete naslepo. Počítat musíte i s hustými roughy, v kterých se míče hledají velmi obtížně a rány z nich jsou navíc téměř nemožné.

Přechody nejsou sice příliš dlouhé, ale neustálé stoupání a klesání vyčerpá i trénované jedince. Doporučuji proto golfový vozík a svačinu na doplnění energie. Půjdete-li pěšky, při ne zcela povedené ráně na slepých jamkách hrajte provizorní míč, abyste se nemuseli vracet.

Každá z 27 jamek má své nezapomenutelné kouzlo, a tak je dost obtížné vybrat jedinou mimořádnou. Snad je to pětipar zakončující druhou devítku, pravý dogleg měřící 513 metrů. Odpaluje se do prudkého svahu, na střed fairwaye, abyste se vyhnuli jezeru po levé straně a lesu napravo. Další rána míří ideálně těsně před jezero a ta třetí na ostrovní green, který se nachází přímo pod terasou klubovny. Hřiště má velký počet členů, vlastní hotel a michelinskou restauraci, takže zde bývá plno a je potřeba rezervace startu.

 Cleydael Golf & Country Club

Nezapomenutelným zážitkem je hra na Cleydael Golf & Country Clubu. Hřiště parkového typu vedle Antverp navrhl v 80. letech Paul Rolin. Charakterizují je vzrostlé stromy, zvlněné fairwaye a vodní překážky. Při hře se bude moci kochat pohledy na okolní krajinu a zejména pak na majestátní hrad Cleydael ze 14. století. Hráčům nebývá standardně otevřen, ale využívá se ke klubovým akcím a setkání členů.

 „Signature hole“ je bezpochyby jamka číslo 18 s ostrovním greenem, v jejímž pozadí se právě nachází zmiňovaný hrad. Za touto jamkou už čeká klubovnarestaurací. Těm, kdo neskórovali, je k dispozici driving range, putting a chipping green. Hřiště si určitě projděte pěšky, ruční vozík vám zde půjčí zdarma.

  Damme Golf & Country Club

Hřiště Damme Golf & Country Clubu ležící u stejnojmenného středověkého městečka, v těsné blízkosti slavných Brugg, nabízí 27 jamek i rozsáhlé tréninkové plochy. Damme nepatří mezi nejdelší, ale těsné fairwaye opepřené bunkery a vzrostlými stromy váš prověří. Hru komplikuje i velké množství doglegů. Kvalitní hřiště letos hostilo mistrovství Belgie ve hře na jamky. Vzhledem k rovinatému terénu a minimálním přechodům si zde vystačíte s pěším golfem. Velmi příjemné je posezení v klubovně s výhledem na hřiště. A kupte si nějaký suvenýr, klub má pěkné netradiční logo s podobiznou psa.

 Winge Golf & Country Club

Atraktivní výhledy a hlavně skvěle udržované plochy, to je Winge Golf & Country Club, který designoval jako svůj vůbec první britský hráč Petr Towsend. Hodně technické a náročné jsou jamky i pro hráče s jednomístným handicapem. Fairway tu mají extrémně úzké a dlouhé, většina jamek se hraje naslepo a je třeba překonávat neustálá stoupání a klesání, potoky, křoví, husté rough i jezírka. Okolní lesy lapají každý nepřesný míček. Důležitá je zejména přesnost, což potvrzuje i stometrová tříparová osmnáctka s miniaturním ostrovním greenem.  Vzhledem k velké rozloze (70 hektarů) a hodně zvlněnému terénu se doporučuje elektrický vozík i zásoba míčů. Naštěstí jsme toto hřiště, vzhledem ke ztrátám balonů, navštívili až jako poslední.

Vodní driving range s výhledem na romantický zámeček ze 17. století, který byl dříve i klubovnou, v letošním roce bohužel nahradila moderní designová stavba. Díky ní ale už k dispozici velkorysé zázemí, šatny, golf shop i restaurace s terasou a výhledem na první i poslední jamku. Nechybí zastřešený a osvětlený driving range, putting, pitching green a tříjamková akademie.

 

Cestou do Bruselu můžete ještě navštívit National Golf. Nejnovější přírůstek hned u letiště tvoří devět jamek a rozsáhlé tréninkové plochy. Pokud by se zde snad někomu zalíbilo opravdu hodně, může si zakoupit některou z designových vil, jejichž prodej byl v létě zahájen.

Podrobné informace o všech 55 belgických hřištích, s cenami fee a rezervacemi tee time, tipy na ubytování, výlety a další aktivity, najdete na www.golfinflanders.com.

 

 

TIPY

Mušle a pivo

Maison-Antoine_EFT3A2
Maison-Antoine_EFT3A2

Belgická kuchyně patří k nejlépe oceňovaným v Evropě. Ochutnat musíte čokoládu, sladké vafle a hlavně mušle na mnoho způsobů. Belgičané je zapíjejí pivem a zakusují k nim hranolky, což ale dělají v podstatě ke každému jídlu. Hranolky, které s těmi českými nemají nic společného, se zde servírují většinou ve speciálních papírových kornoutech a s majonézou. Pivo zde pijí úplně všichni: muži i ženy všeho věku. Běžně v nabídce najdete malinové, banánové či koriandrové příchutě, hodně oblíbený jetřešňový kriek.. Ovocná piva mají sice chuť nahořklé limonády, ale obsahují víc alkoholu než česká dvanáctka.

 

Hotel na míru

Hotel Kostel_web
Hotel Kostel_web

Síť Martin´s Hotels najdete po celé Belgii, vždy v blízkosti hřiště a zároveň v centru města. Nabízejí golfové balíčky, speciální služby pro hráče i netradiční zážitky. Přenocovat tak můžete v augustiánském klášteře či v bývalém františkánském kostele (přímo v centru historického městečka Mechelen). Vířivka s pohledem na pannu Marii či snídaně u oltáře jsou nezapomenutelné.

www.martinsgolfpass.com

 

Pohodlná cesta

Brussels_Airlines_Airbus_A319_KvW
Brussels_Airlines_Airbus_A319_KvW

 

Z Prahy do Bruselu nabízejí přímé lety ČSA, Brussels Airlines a Ryanair.

Cena zpáteční letenky začíná na 3 000 Kč.

Mohlo by Vás zajímat

Sdílet:
###message