Sardinie - Dolce Vita

Ostrov Sardinie na jihozápadě Itálie, to jsou divoké hory, klidné pláže, mořské vlny, nejvybranější kuchyně a také kvalitní golf. Pokud se ubytujete v resortu Forte Village, zažijete pravý sladký život po italsku.

hriste_5_web

Nedaleko městečka Pula na jižním pobřeží Sardinie najdete 27jamkový resort Is Molas. Jde o jeden z nejstarších svého druhu v Itálii, otevřený před více než třiceti lety. Golf se tu odehrává na jedné mistrovské osmnáctce a pak na tzv. „Žluté“ devítce.
Text: Věra Bechyňová

MOŘSKÉ POHLAZENÍ

Championship Course z roku 1975 s parem 72 a délkou téměř šest a půl kilometru postavila společnost Cotton, Pennink & Partners ve spolupráci s Pierem Mancinellim. Je to hodně technický links, který vyžaduje přesnou hru. Z mistrovských odpališť se tak stává výzvou i pro profesionály, což dokládá pořádání několika Italian Open a Volvo Masters. To zde mimochodem v roce 1989 vyhrál tehdy v Evropě začínající Vijay Singh, pozdější vítěz tří turnajů kategorie major. Trofeje si odsud odvezl i Ian Poulter a Bernhard Langer.

Z pohledu bližších odpališť jsou však fairwaye relativně široké a roughy milosrdné (pokud do nich neberete dřevo), takže menší slice je vám většinou odpuštěn. Naopak hodně potrápí bunkery i další překážky a také rozlehlé greeny. Velkou část hřiště pokrývá specifický porost „macchie“, což je jakýsi zelený koberec probarvený různými keři a květinami. Ty zejména v jarních měsících krásně kvetou a voní, takže občas zapomenete, že jste na golfu. A pokud vystartujete brzy ráno, na vaši hru se přijdou podívat i srnky.

Jednička se ještě dá označit jako welcome hole. S dalšími jamkami začíná přituhovat. Zejména pak pětiparová čtyřka (handicap 1) dokáže zvednout adrenalin. Celou levou stranu fairwaye chrání křoví, na případný hook zase číhá jezero a rozlehlý bunker. Další ranou se musíte vyhnout vysokému stromu uprostřed fairwaye. A green je navíc obklopen skálou, takže při chybě nemáte šanci míč najít, natož ho hrát. Na desítce si pro změnu užijete „vodní svět“.

Žádná jamka tu není vyloženě snadná, dokonce ani třípary, třebaže se zasažení greenu první ranou nejeví jako problém. Když už na vás v dopadové zóně nečíhá bunker, nebo voda, pak jde alespoň o dogleg. Stromy a keře jamky spíš lemují, než aby stály přímo v cestě rány, ovšem pokud mezi ně zahrajete, hledat míč nechoďte. Hrát se stejně nedá a lovení znamená velké škrábance. Platí to i pro místa, kde mezi křovisky číhají skály a kameny.

Ani Yellow Course s parem 36, který přibyl v roce 1999, není lehká „tréninkovka“. Realizaci má na svědomí Franco Piras, bývalý profesionál a italský zástupce designérské kanceláře Garyho Playera, podepsaný i pod známým sicilským hřištěm Donnafugata.

Piras vytvořil devět jamek, poskytujících nádherné výhledy na moře, ale i slušnou prověrku nervů. Skutečně pekelná je tříparová jamka číslo 8 s ostrovním greenem, který kromě vodní plochy chrání několik bunkerů. A ani pokud se vám podaří přesný odpal, nemáte vyhráno. Green je hodně rozlehlý a navíc víceúrovňový, takže dva putty znamenají vítězství.

Divoká procházka se mění v klid díky dvoupatrové klubovně s příjemnou terasou a výhledy na celé hřiště. Sem je povinností zajít a ochutnat sardské speciality, které vaří šéfkuchař Ivan Congia. Pečoval mj. také o finalistky Miss Itálie. Škoda, že je otevřeno pouze přes oběd.

Nechybí ani bazén, pro shop a služby PGA trenérů, které většina frustrovaných hráčů ochotně využije. Přestože hřiště na jinak hornatém ostrově leží z větší části v rovině, mají tu k dispozici slušný vozový park. A co je důležité: spojení moře a horských hřebenů vytváří unikátní mikroklima. Teplota ani v zimních měsících neklesne pod 15 stupňů Celsia, takže sezona běží bez přestávky.

RESORT SE VŠÍM VŠUDY

Od resortu Forte Village můžete očekávat vše, jen ne průměrnost. Popsat jej jako ubytování by bylo stejné jako nazvat Louvre výstavní síní. Jak již sám název dává tušit, nejde o hotel, ale spíše o město, které nabízí všechna světská potěšení.

Komplex patří do sdružení Leading Hotels of the World a skutečnost, že Sardinie je jinak jedním z nejchudších italských regionů, zde rozhodně nepocítíte. Naopak hned po příjezdu do areálu vás kromě tyrkysového moře a bílé pláže přivítá absolutní luxus. Tuto pláž mimochodem Forbes zařadil mezi Top 25 nejhezčích na světě.

V areálu o rozloze 47 hektarů stojí pět pětihvězdičkových hotelů, tři čtyřhvězdy a jedenáct designových vil. Ty poskytují 300 metrů čtverečních luxusu a kromě několika ložnic a koupelen mají i vlastní bazén a zahradu.

V ceně pobytu je také osobní služebník, který vám splní snad jakékoliv přání. Může třeba objednat privátního michelinského šéfkuchaře přímo do vily. Pro hosty preferující soukromí jsou zde hotely Dune a Pineta v klidu zahrad pod listy palem a olivovníků. Il Castello zase skýtá nádherné výhledy na moře. Pro návštěvníky s menším rozpočtem jsou připraveny bungalovy.

Vody si užijete jak na soukromé pláži, tak v jednom z devíti bazénů. Alespoň jednou byste si měli zaplavat v infinity poolu na střeše terasy Forte Bay, odkud si vychutnáte aperitiv i mořské panorama. Spa už je standardem každého hotelu, takže zde museli vymyslet něco lepšího. Pro náročné je připravena privátní část: tři bazény, sauna, pára, šatna a masážní kabiny.

Kapitolu samu pro sebe představuje dvacítka (!) restaurací. Do Forte Village přijíždějí slavní šéfkuchaři včetně Gordona Ramseyho. Ochutnat můžete tradiční i inovativní sardskou kuchyni, těstoviny, pizzu, dále brazilské menu, steaky nebo veganské pokrmy. Klenot mezi restauracemi, Belvedere, servíruje ty nejlepší pokrmy regionální kuchyně. Čerstvé ryby znamenají samozřejmost každodenní nabídky ve všech možných úpravách.

Restauracemi to nekončí, funguje tu také cukrárna a vinotéka. Večer se lze vyřádit na diskotéce, nebo v některém ze 14 barů. Favoritem je Mahiki, kde servírují skvělé koktejly i sushi. Z resortních služeb nechybí ani kadeřnictví, klinika plastické chirurgie a značkové butiky, včetně služeb stylisty, či kurzy vaření.

Přehlídka neuvěřitelného pokračuje hotelovými aktivitami. Co, že můžete vyzkoušet veškeré vodní sporty… Ale zapsat se lze také na některou z profesionálních sportovních akademií. V nabídce je trénink s fotbalisty Chelsea. Zlepšit se můžete na jednom z dvanácti kurtů pod vedením tenisových legend, mezi než patří i Karel Nováček. S osobním koučem se trénuje plavecký styl, kriket, ragby, box, triatlon i vodní pólo. Intelektuálně zaměření hosté ocení šachovou akademii vedenou velmistrem Anatolijem Karpovem.

Otevřené hostům jsou také fitness centrum, basketbalové kurty či motokárová dráha. Můžete hrát bowling, vyjet si na kole, zajít do kina. Místní milují festy, takže se zde neustále něco děje a slaví. Hned vedle hotelu stojí Forte Arena, kde pod širým nebem vystupují známé světové hvězdy, loni například Sting a Tom Jones. Hrají se tu opery nebo Labutí jezero v podání ruského baletu.

www.fortevillageresort.com

Celý článek včetně fotografií naleznete ve vydání Golf Vacations č. 47/19.

Chuti Sardinie

Itálie se výrazně orientuje na požitky, zvláště gastronomické a enologické. Určitě si dejte ryby, mořské speciality jako mušle s čerstvou bufallo ricotou a tenoučký křupavý chléb, tzv. pane carasau, pokapaný extrapanenským olivovým olejem. Nadchne vás Sa Burrida, pokrm připravovaný z malého žraloka v omáčce z jater zvířete, česneku, olivového oleje a ořechů. Skvělé jsou samozřejmě těstoviny a pizza. Stejně tak veškerá sardská vína, zejména pak červené Cannonau. K nim patří pojídání ovčího sýru pecorino. Mezi místními neuniknete digestivu mirto z bobulí myrty, dodávajících tmavě červenou barvu. Tečkou je pak proslulá italská zmrzlina. Buon appetito.

Cesta do Cagliari

Hlavním městem Sardinie je Cagliari, vzdálené jen 30 minut jízdy od resortu. V letní sezoně nabízejí přímé lety z Prahy dvakrát týdně Smart Wings a Volotea. Z Říma či Milána sem trvá let jen 45 minut. Cagliari je také přístav.

Přečtěte si dále

Sdílet:
###message