Mauritius: Ukážu ti cestu rájem..

Nevím, co přesně si představoval Karel Gott, když česky nazpíval jeden z největších hitů Elvise Presleyho Crying in the Chapel. Každý hledá svůj ráj někde jinde. Já už ho našel. Asi devět set kilometrů východně od Madagaskaru leží ostrov nevelký rozlohou, ale nekonečný svou krásou a pohostinností. Mauricius. Kdo nevěří, ať tam běží.

PAR - Golf high res_web

Mauritius: Ukážu ti cestu rájem..

Jak už to bývá, cesta ke sladkým chvilkám bývá ztížena různými drobnými a většími příkořími. Obyvatel střední Evropy se musí připravit na poměrně dlouhou cestu. Z Londýna je třeba počítat se třinácti hodinami. Ale můžete si vybrat i trasu přes Německo, Paříž či Dubaj. Minimálně vám pak ochotníci z British Airways nepošlou zavazadla o dva dny později, což je v tropickém prostředí poněkud nešťastný začátek pobytu.
Text: Míra Bosák

Zvlášť v evropském zimním období není od věci počítat s tím, že na Mauriciu zuří vrcholné léto a teploty kolem čtyřiceti stupňů ve stínu nejsou výjimkou. Ale hlavní nápor na organismus podniká velmi vysoká vlhkost vzduchu. Takže mazat krémem a hodně pít jsou základní přikázání. Pokud je dodržíte, prožijete kouzelné dny a noci uprostřed nesmírně přátelských lidí.

Turistický ruch je velmi důležitou sférou mauricijského hospodářství. Proto se stále rozšiřují možnosti ubytování i následného vyžití, golfová hřiště nevyjímaje. A už dnes si je opravdu z čeho vybrat, což by jistě potvrdilo i devět set tisíc turistů, kteří se přijeli s ostrovem seznámit v loňském roce.

První byli Arabové

A to tak, že už v desátém století. Více jak před tisícem let se na ostrov dostali arabští mořeplavci, následně je jako kolonizátoři postupně střídali Portugalci, Holanďané, Francouzi a nakonec Britové, kteří opustili Mauricius v roce 1968. Po každém něco zbylo. Sami si asi odpovíte, kdo způsobil, že se na ostrově jezdí vlevo. Francouzským vkladem je úřední řeč (ale nebojte se, všude se v absolutní pohodě domluvíte anglicky) a pěstování a zpracování cukru, holandský podpis nese dnešní název ostrovní republiky. Holanďané totiž pojmenovali svou někdejší državu po jednom ze svých princů – Prins Maurits van Nassaueiland. Dnes žije na Mauriciu zhruba 1 200 000 obyvatel, z toho zhruba desetina v hlavním městě Port Louis.

Božská protekce

Když se tvořil svět, měl Mauricius určitě pořádnou protekci. Buď u Pánaboha, nebo u sil ryze přírodních, to přijde na to, čemu věříte. Ostrov o rozloze 1865 kilometrů čtverečných obklopuje takřka po celém obvodu korálový útes, takže vody Indického oceánu v blízkosti pobřeží jsou klidné a průzračné, nemluvě o jejich teplotě nad 25 stupňů. Není se co divit, že většinu ze tří set třiceti pobřežních kilometrů tvoří písečné pláže jako stvořené k labužnickému lenošení. Prakticky po celém ostrově lze najít možnost ubytování v různých kvalitativních a cenových relacích. Jestli si ale chcete užívat v dokonalém luxusu a nenechat se trýznit ani těmi nejmenšími starostmi, pak na vás čekají hotely sítě Beachcomber. Ta na Mauriciu nabízí celkem 1744 pokojů, což je 18 % ze všech hotelových kapacit na ostrově. Nejvíce z nich se nachází na západním pobřeží, na nejslunečnějším místě ostrova.

Kdysi se hodně říkalo vidět Neapol a zemřít. Po návštěvě Mauriciu se spíše chce pronést – vidět Mauricius a žít proto, abych se na něj mohl vrátit.

Celý článek naleznete ve vydání GV 11/10. Nedostáváte-li magazín, napište si o jeho zasílání zdarma

Tamarina-hole 13_web
Tamarina-hole 13_web

Pestrost hotelů zaručena

MUMPOL1Daa08_mauricia_web
MUMPOL1Daa08_mauricia_web

Paradis Hotel and Golf Club

Hotelový komplex se rozkládá na jihozápadním výběžku pevniny, na stopadesátihektarovém polostrově Le Morne. Z letiště je to zhruba sedmdesát kilometrů cesty. Oceán vidíte prakticky odevšad. Z 286 pokojů, třinácti vil i osmnáctijamkového golfového hřiště. Stupnice kvality ubytování začíná na hladině deluxe a padesáti metrech čtverečných. Rozsáhlé pokoje, koupelny i ložnice jsou samozřejmostí, stejně jako klimatizace, minibar, televize, wi-fi a vůbec všechny výdobytky moderní doby. Velmi příjemnou tradicí je, že hosté jsou osobně přivítáni asistentkou, která jim při popíjení studeného koktejlu vysvětlí vše potřebné. Pokud chcete mít během pobytu pláž jen pro sebe, stačí si objednat jednu z vil. Kromě soukromé pláže je bonusem i full service, kdy vám přijde přichystat pokrm kuchař přímo „domů“, k dispozici je pračka se sušičkou, plně vybavená kuchyň, druhá sprcha venku v zahradě, rozsáhlé vnitřní prostory, prostě luxus se vším všudy.

Ale i když bydlíte v klasických pokojích, třeba junior či senior suite, budete mít k oceánu jen pár kroků a k tomu velkou terasu. Vycházet z ložnice bosou nohou do moře, to stojí za to. Hotely Beachcomber totiž nevypadají jako megastavby v mnoha známých turistických centrech. Nejde o tisíce pokojů ve třiceti patrech a z toho vyplývající neustálý ruch a stres. Ubytovací kapacity jsou na Mauriciu rozprostřeny po pobřeží jedna vedle druhé s tím, že nejvyšší stavba je dvoupatrová, což dodává nebývalou míru soukromí vám i všem okolo.

Když se přihlásí hlad, můžete si vybrat ze čtyř restaurací: Le Brabant s mezinárodní kuchyní, La Palma s italskou, Blue Marlin nabízí především ryby a plody moře, na domácí pamlsky vás bude lákat přímo na pláži ležící La Ravanne, kam můžete připlout loďkou. Chutnat vám bude všude, výběr je velmi široký a kvalita nabízených pokrmů je prvotřídní. Jen je třeba myslet na to, že na večeři se pánové musí vydat v dlouhých kalhotách, žádné šortky, a raději tričkem s límečkem. Po večeři můžete zaskočit do jednoho z pěti barů a veselit se, co hrdlo ráčí. Atmosféře velmi pomáhá, že restaurace jsou otevřené, takže hosté jsou vlastně neustále v přírodě.

Ale nejen jídlem a pitím živ je člověk. Přes den se nabízí pestrá škála zábavy a povyražení. Zdejší fitness centrum je největší na ostrově, potápění, plavba na všemožných lodích, vodní lyže, windsurfing, rybaření a vůbec vše, co se dá podnikat u vody, je samozřejmostí. Čeká na vás i šest tenisových kurtů, stoly na ping-pong, kola určená k vyjížďkám po okolních kopcích – a taky golf. Hrát můžete na místním hřišti, ale resort spolupracuje i s hřišti Golf Chateau v Bel Ombre a v Tamarině. A znavíte-li se, nabízí se bohatý výběr masáží a procedur v místních lázních.

 

 

Hole17-IMG_3427_web
Hole17-IMG_3427_web

Paradise Golf Club

Podle našich zvyklostí bychom řadili tuto osmnáctijamkovku s parem 72 k parkovým hřištím. Ale v kterém parku si zahrajete přes moře a spoustu překážek naplněných slanou vodou? Ročně se s nimi potýká zhruba 30 000 hráčů.

Hřiště není nejdelší – z mužských odpališť 5657 metrů, ženy čeká metrů 4780. Jenže musíte být zatraceně přesní, jelikož fairwaye nejsou z nejširších a míst, kde se míček může uložit k věčnému spánku, je v těle hřiště celá řada.

Tak jako na ostatních zdejších hřištích se Evropan musí vyrovnávat s nezvykle tuhou a hustou trávou v roughu, která drží míč pevně a nechce ho jen tak pustit z náruče. Velkou výzvou je devátá jamka, čtyřpar dlouhý 395 metrů. Zvláš pokud fouká proti, je bogie velký úspěch. Hodně dokáže potrápit i třináctka, kde je třeba odpálit přes vodu do úzké fairwaye, přičemž vodní past lemuje zprava celou jamku.

Zajímavou kombinaci nabízí jamky patnáct a šestnáct. Jde o dva pětipary za sebou. První z nich je nejlehčí jamkou na hřišti – inu 415 metrů vskutku není při trochu přesných ranách potíž. Ale ačkoli je následující jamka jen o deset metrů delší, dokáže přinutit hráče k existenciálnímu zamyšlení. Jde o ostrý pravý dogleg kolem vody, na nepřesné druhé či třetí rány čeká jezero po levé straně. A pokud přihrávku přetáhnete za green, opět si na ní smlsnou vlny.

Fairwaye a greeny jsou připraveny velmi kvalitně, však se o ně stará početný štáb zaměstnanců. Místní pravidla neumožňují hru jednomu hráči, minimální počet jsou dva.

Hřiště je položeno na krásném místě, odevšad sledováno kopcem La Morne Brabant. Když jsem se ptal manažera Mario Cayeuxe, kdo je architektem, odpověď zněla: „Bůh. A ani s tím neměl moc práce. Stačí se jen podívat kolem sebe. Tento prostor byl pro golfové hřiště dokonale připraven.“ Něco na tom bude. Hru si tady můžete pořádně užít a nečekejte nějaký odpočinkový golf. Raději přibalte pár míčů navíc.

DIN - Spa high res_web
DIN - Spa high res_web

Dinarobin Hotel Golf and Spa

Tam, kde končí hotel Paradise, začíná Dinarobin. Jde tedy o velmi blízké sousedy. Dinarobin nabízí 172 pokojů (od 65 metrů čtverečných), pochopitelně i tentokrát v nejtěsnější blízkosti oceánu. Vybavení je znovu na špičkové úrovni, stejně jako nabídka volnočasových aktivit. Navíc, tak jak je u hotelů sítě Beachcomber pravidlem, rodiče mohou své ratolesti svěřit mini-clubu, kde o ně bude postaráno, nebo si objednat babysitting, a zajistit si tak klid a čas na zábavu.

Tak jako Paradise i Dinarobin zve do čtyř restaurací. L´Harmonie u velkého bazénu, Saveurs des Iles servírující francouzskou a mauricijskou stravu. Italian restaurant a La Morne Plage s bohatou nabídkou mořských plodů. Osvěžení se žíznivý host dočká v dalších třech barech, takže co do gastronomické pestrosti je soustátí Dinarobin – Paradise nesmírně bohaté.

Velkou chloubou Dinarobinu je lázeňská část. Dvě sauny, šest masážních sálů, čtyři kabiny určené pro ayurvédu, což je starodávný indický systém přírodní medicíny, meditativní prostor, dva prostory pro balneoterapii a hydromasáže a k tomu ještě bazén – tady se dá strávit celý den. K již jmenovaným aktivitám přidává Dinarobin i plážový volejbal a tenis či badminton. Samozřejmou součástí recepce je směnárna i business centrum s přístupem k počítačům.

 

MUSHOT1Daa08_web
MUSHOT1Daa08_web

Shandrani Resort and Spa

Tento hotel leží velmi strategicky – jen deset minut od letiště, z něhož jste, pokud si vyberete nějaký hotel z nabídky Beachcomberu, transportováni na účet hotelu. Shandrani je hodně bohatý na počet opět na nejvyšší úrovni vybavených pokojů – naleznete jich tu 322. Jsou rozmístěny v nejvýše dvoupatrových vilkách po celé délce k hotelu přilehlého pobřeží. Šancí na ničím nerušený pobyt je program Serenity plus. Pokud si ho vyberete, přichází nádherný čas all inclusive. A to se náramně hodí na pláži, v jakékoli restauraci i při provozování některých sportovních dobrodružství. Nemuset se starat o to, mám-li s sebou nějaký peníz, či jaké to mám vlastně číslo pokoje, to je příjemná změna.

O něco více pokojů znamená i jednu restauraci navíc. V Shandrani tedy natrefíte hned na pětici. U velkého vnitřního bazénu můžete začít s La Grand Port nebo si skočit do Le Sírius s mezinárodní kuchyní, italské speciality vás zavedou do Porto Vecchio, chuť na rybí laskominy vás nasměruje do Le Boucanier a thajské vůně vládnou v Teak Elephant. Do dvou posledních nemají přístup děti do deseti let, což umocňuje klid a pohodu při konzumaci. V Teak Elephant ale nepočítejte, že si budete dlouho vybírat. Servíruje se totiž výhradně jediné menu sestavené kuchařem. Ale strach nemějte. Oněch osm chodů bylo naprosto fantastických, jediný problém je v tom, jak to všechno dostat do žaludku.

To pak jeden rád zajde na skleničku či koktejl do jednoho ze tří barů. Ale nepaří se až do rána. Vůbec, život ve zmíněných hotelech není určován zábavou do ranních hodin. Tím, na co se dbá nejvíce, je klid, pohoda a dostatek prostorového i akustického soukromí.

K obvyklým radostem volných chvil přidává Shandrani i možnost plavby na plachetnicích. Golfisté se navíc mohou vyřádit na devítijamkovém hřišti v areálu hotelu. Jak vidno, nuda je ve zmíněných hotelech slovo neznámé. Když k tomu přidáte ochotný a usměvavý personál a služby na nejvyšší úrovni, není důvod neběžet si zabukovat letenky na kouzelný ostrov. A nemusí to být jen přes zimu. Nechce-li někdo trávit horký srpen u nás, na Mauriciu ho čeká nějakých 24 stupňů Celsia a také velké slevy na ubytování mimo hlavní sezonu.

 

Trou aux Biches Beachcomber Golf Resort & Spa

MUTARL1Dab19
MUTARL1Dab19

Trou aux Biches je resort s nejkrásnější pláží na Maurítiusu. Leží naseverozápadním pobřeží ostrova a pyšní se nádhernou dlouhoupláží s bílým pískem. 

Ubytovat se můžete v luxusních apartmánech s vlastním bazénkem s výhledem na moře, nebo v prostorných pokojích obklopených tropickou zelení s vlastní venkovní sprchou. Zdejší zahrada je nejkrásnější na ostrově a rozkládá se na území 35 hectarů. Mezi bujnou vegetací zde najdete několik poklidných bazénů, které budete mít často jen sami pro sebe. Doporučujeme si jít zaplavat ráno ještě před snídaní, je to neopakovatelný zážitek. Naopak v těsné blízkosti moře najdete obrovský bazén o rozloze 126 m², který je rozdělen na dvě části, hlubší pro plavcea mělčí pro děti, což rodiny s dětmi jistě ocení.

Gurmáský zážitek na vás čeká v šesti restauracích L'Oasis, Le Deck, Blue Ginger, La Caravelle, Mahiya a Il Corallo. Připravované pokrmy jsou gurmánskou cestou z daleké Asie ažpo pobřeží Středozemního moře. Rezervovat si můžete stůl ipřímo na pláži, kde se pravidelně konají grill party a pochutnatsi můžete na místních darech moře.

Hotelová pláž je užší, ale čistá, zcela bez řas. Vstup do vodyrychle klesá a skvěle si tu zaplavete.

Když se začnete nudit na lehátku, můžete si vypůjčit šlapadlo, paddle board nebo si vyjet na výlet lodí a společně s profesionálním potapěčem poznat kouzlo podmořského světa.

Golfové hřiště  Mont Choisy Le Golf je vzdálené od resortu několik minut autem, ve sportovní recepci Vám rádi rezervují teetime a zajistí odvoz na hřiště. Jedná se o jediné golfové hřiště v severní části ostrova. Nádherných 18 jamek designoval jihoafrický architekt Peter Matkovich. Hřiště bylo otevřeno v roce 2017 s parem 72 a vzdáleností 6245 metrů. Milovníci golfu by toto místo určitě neměli vynechat.

Z důrazem na ochranu životního prostředí je Trou aux Biches Beachcomber Golf Resort & Spa prvním eco-friendly resortem na Mauritius, což mu ale nezabraňuje v  poskytování těch nejlepších služeb s důrazem na soukromý a rozmanitost.

  

MUTCOM1Dac17
MUTCOM1Dac17

Mohlo by Vás zajímat

Sdílet:
###message