Grosshof: Na velkém statku

Jestliže je v Česku stále oblíbenější trávit volný čas a prázdniny na pronajatých chalupách a statcích, pak styl broumovského hřiště Grosshof a jeho okolí do tohoto trendu přesně zapadá.

SL1_8584

Návštěvník si tu připadá právě jako na chalupě. Nejprve jako u známých, ale brzy si zvykne tak, jako by byl na onom „velkém statku“ ve vlastním. Devítka v severovýchodním cípu republiky se stala zjevením, které postupně objevují hráči, kteří už jinak téměř všude byli a téměř všechno viděli. Tohle ale ještě ne.

Ze zapadlého Broumova je to o polovinu blíž do prvního polského městečka (Nowa Ruda) než do okresního města (Náchod). Do historického sídla řádu Benediktinů, založeného ve 13. století, je nejtěžší se dostat. Tak jako na onu odlehlou chalupu. Když se sem však doberete, nechcete se jen tak vracet domů.

Kdysi zašlé a zapomenuté Broumovsko se v posledních letech hodně vzmohlo. Romantický kraj, spojený se jmény Aloise Jiráska či Josefa Škvoreckého, láká. Mohutný benediktinský klášter prokoukl, stejně jako centrum města, jehož okraje se tak jako jinde nevyhnuly socialistickým reliktům. V Adršpachu a Broumovských stěnách bývá v sezoně stále plněji a přibývá zde i golfistů.

Hlas expertů

Na zvlněných loukách hned za městem, půl kilometru od nádraží, stojí a stále se lepší devět jamek. Loni byl Grosshof vyhlášen coby druhá nejlepší devítka v Česku podle hlasování spolku Všudehrálů, sdružujícího hráče se zkušeností z minimálně šedesáti hřišť. Což už má velkou vypovídací hodnotu. V kategorii Atmosféra obsadil Broumov dokonce třetí místo ze všech (!) hřišť v republice.

Jistě, základem jsou kvalitní hrací plochy a dobře vymyšlené a vytvarované jamky, na kterých i průměrný rekreant občas vykouzlí par, byť ho mohou pozlobit nečekaně rychlé greeny. Pak je tu ona kouzelná příroda, s jedinečným výhledem na klášter a celé město, stejně jako na skály v povzdálí.

Nad tím vším ale ční těžko pojmenovatelné prostředí a atmosféra, vytvářená zdejším entusiasmem. Když ze statku vyrostla klubovna, vznikl tím i genius loci. Uvnitř je to opravdu jako na chalupě – s útulnou místností, s kamny a s výhledem z okýnek. A navíc se servisem, který by si jinak chalupář těžko obstaral sám. Voňavé vroucí polévce nebo domácím švestkovým buchtám se nic nevyrovná.

Odpal z rezervoáru

Nadšenci to mívali na nejbližší hřiště hodinu a půl. Proto se rozhodli postavit vlastní. Tedy Jan Bitvar s pomocí svého otce, který syna kdysi poslal „na převýchovu“ do Jihoafrické republiky, kde pak potomek golf objevil.

Společně se pustili do stavby jamek na celkem 22 hektarech plochy. Další hybnou silou byla a je Janova manželka Pavlína. Tatínek Jana Bitvara se dokončení životního snu bohužel nedožil. Odpočívá na nejvyšším místě hřiště, tam, kde je nejkrásnější výhled a kde se mu vždy nejvíc líbilo.

„Inspirovali jsme se vlastními zkušenostmi z českých i světových hřišť, pomáhali nám čeští golfoví architekti,“ vypráví Jan Bitvar, jak v roce 2012 vznikl driving range s prvními šesti jamkami a o dva roky později další tři jamky. Máloco ale zůstává neměnné, takže mezitím se celý driving přestavěl, jamky upravovaly, byly vysazeny tisíce stromů a vznikly dva rybníky. Nejen coby překážky, ale také pro chov ryb. Však se tu pořádají výlovy i turnaj Fish and Golf.

Hřiště dostalo závlahový systém, který čerpá vodu ze stoletého rezervoáru. Z jeho střechy se odpaluje na čtvrté jamce. U hřiště lze bydlet v apartmánu a v květnu se otevírá dalších šest pokojů, s celkovou kapacitou 26 osob. Není divu, že sem začali jezdit i hosté z daleka.  

Především však golf objevili samotní Broumovštví, včetně školáků, což je zázrak nad všechny marketingové akce, o které se hra v posledních letech pokouší. S golfem tu začal i tělesně hendikepovaný Lukáš Šnobl, jemuž sport natolik pomohl, že následky dětské obrny prakticky překonal. Podpoře hendigolfu se Grosshof věnuje stále víc. Stejně jako netradičním turnajovým formátům, například „Golf and Shoot“, kdy se po devítce jde na střelnici.

Více než devítku mít v Broumově nechtějí. Z mnoha pochopitelných důvodů. Ono také hýčkat kvalitu a atmosféru devíti jamek je přinejmenším stejně těžké jako pustit se do rozšiřování svého už tak velkého statku.

Text: Čeněk Lorenc
Foto: Zdeněk Sluka

Kam na Broumovsku

SL1_7500
SL1_7500

Vyžití:

Pivovar Broumov, cyklotrasy, koupaliště.

SL1_8599
SL1_8599

Památky:

Barokní kostely spojují všech čtrnáct měst a obcí Broumovska (architekty jsou otec a syn Dienzenhoferovi). K. I. Dienzenhofer je také autorem Broumovského kláštera (stavba 1726–1748), kde se mj. natáčel seriál F. L. Věk.

SL1_7512
SL1_7512

Příroda:

Adršpašsko-teplické skály jsou nejrozsáhlejším pískovcovým skalním městem v Evropě. Broumovské stěny tvoří skalní města a věže.

Zasílání magazínu ZDARMA

Mohlo by Vás zajímat

Sdílet:
###message