Severní linksy

Základem jsou ty nejlepší linksy světa. Přes proslulou pohostinnost, památný geologický útvar na pobřeží nebo whiskey Bushmills u plápolajícího krbu se dostáváme k syntéze skvělého golfového výletu, jakým byl ten na sever Irska.

Druha_nejvetsi_Ballyliffin_18_clubhouse_eb

 

Jedním z důvodů pro tuto cestu a pozvánku je fakt, že letos v červenci se nejstarší turnaj světa, The Open, vrací na severoirské soukromé hřiště Royal Portrush. Tam se jeden ze čtyř grandslamů světa hrál pouze jednou, v roce 1951, a bylo to rovněž zatím poprvé a naposledy mimo území Velké Británie.

Ach ty radosti, ale hlavně vrtochy a zklamání, které člověk zažije při linksovém golfu… Jeden nešťastný odskok dokáže poslat dobře provedenou ránu do bunkeru, nebo naopak šťastný odraz promění nepěkný úder v zásah greenu. Pobřežní hřiště svou unikátní povahou křísí podstatu a čistotu hry a nikde jinde to není tak dramatické jako právě na severu Irska.

Zdejší hříčky přírody, rozeseté po pobřeží jako drahokamy, mají všechny zásadní ingredience: omračující výhledy na oceán, tyčící se divoký travnatý porost pobřežních dun, rozčepýřené fairwaye, zvlněné greeny, hluboké pot bunkery a všudypřítomný vítr. Nic pro slabochy.

Některá hřiště jsou nadčasovou klasikou, právě jako to v dějišti The Open, na Dunluce Links v Royal Portrush, kde se golf hraje od roku 1888. Jiná zase můžeme vzhledem k ketopočtu vzniku považovat relativně za novinky, například Rosapenna’s Sandy Hills a Ballyliffin’s Glashedy Links, přesto v krajině působí, jako by se tu rozkládala odjakživa.

Součástí zážitku je to, když k těmto linksům hledáte cestu. Často musíte dlouho jet divokou přírodou mezi působivými horami, tajuplnými rašelinovými slatinami, řekami plnými balvanů a hrady posazenými na větrných výběžcích. Cesta se klikatí a úží a často trvá déle, než napovídá navigace. Občas špatně zahnete nebo zůstanete viset za plahočícím se traktorem. Ztracený čas to ale není.

Dalším elementem jsou místní lidé, které na hřištích potkáte. Oplývají úžasným darem vzbudit ve vás pocit, že jste tu vítáni. Nelze zapomínat na báječné klubovny a jejich bary, s vroucí polévkou, sendvičem a sklenicí Guinnessu při bilancování skončené hry. Tak se do toho výletu pusťme. Začínáme na letišti v Dublinu, odkud jedeme na severovýchodní pobřeží Severního Irska, pokračujeme na západ podél Causeway Coast k rozeklanému poloostrovu Inishowen a přes County Donegal se vracíme do Irska. Čeká nás šest top linksů.

Text: Andrew Marshall
Foto: Paul Marshall

 

 

Ardglass_1tee_ewb
Ardglass_1tee_ewb

1. den: ARDGLASS – County Down

Dvě hodiny jízdy z letiště v Dublinu na sever leží náš první cíl, Ardglass Golf Club. Spektakulární links ve starém stylu na drsné půdě u pobřeží County Down nabízí výhled na moře skutečně z každé jamky. Začíná se „výstřelem“ – cestu ke greenu jedničky lemuje řada historických kanónů a jamka, stejně jako dvojka, vyžaduje carry rány přes pobřeží nebo výběžky Irského moře. Amen Corner tu představují jamky 11 a 12, sousedící s Coney Islandem, který proslavila píseň Vana Morrisona. Za jasného dne vidíte přes moře Isle of Man.

K pětiparové jedenáctce, chráněné vodou i větrem, průvodce píše: „Budete rádi, když jamku odehrajete jedním míčem.“ Tříparová dvanáctka bývá srovnávána se sedmnáctkou v Pebble Beach. Už jen výhled z vyvýšeného odpaliště s kulisou Irského moře a majestátními Mourne Mountains stojí za celé green fee. Klubovnou, jednou z nejstarších a nejoriginálnějších v Irsku, je původně hrad z 12. století, s barem ve věži, kde paprsky slunce působí zvláště impozantně.

Noc: Slieve Donard Resort & Spa (Newcastle)  

Carrick_a_Rede_web
Carrick_a_Rede_web

2. den: PORTSTEWART – County Antrim

Často se tvrdí, že hřiště Strand na Portstewart, dějiště Irish Open 2017, má nejlepší úvodní jamkuzemi. Tento čtyřpar se jmenuje Tubber Patrick a z vyvýšeného odpaliště jančí a padá jako divoká řeka. Jde o nezapomenutelný start báječného linksu s obřími dunami. Tříparová šestka, nazvaná příznačně Five Penny Piece, se hraje na 125 metrů z bílých odpališť a nemá green o mnoho větší než kulečníkový stůl. Jednou potřebujete ve větru hybrid, podruhé stačí pitching wedge. Na skórkartě vám vyskáče víc sněhuláků, než kolik jste jich postavili za poslední roky. A tak přijde vhod větrný bar u 10. odpaliště a sklenička whiskey Bushmills.

Odpoledne navštěvujeme známou památku Giant’s Causeway (Obrův chodník), jedinou na seznamu UNESCO World Heritage v Severním Irsku. Úžasná přírodní formace tisíců šestiúhelníkových sloupů se vynořuje z Atlantiku. Podle legendy ji stvořil obr Finn MacCool, podle logické a méně romantické verze je to následek vulkanické činnosti staré 60 milionů let. Nestejné ochlazování lávy vyústilo ve zvláštní zformování čediče do charakteristické podoby.

Další místa k návštěvě představují visutý most Carrick-a-Rede mezi pobřežím a rybářským ostrůvkem a strašidelné ruiny hradu Dunluce ze 16. století. A pak už nastává část zapálit oheň v krbu a ochutnat pár dalších sklenek Bushmills.

Noc: Bushmills Inn (Bushmills)

Hlavni_Royal_Portrush_web
Hlavni_Royal_Portrush_web

3. den: ROYAL PORTRUSH – County Antrim

Toto letošní dějiště The Open spatříme poprvé ze zatáčky pobřežní silnice. Uhranou nás zelené fairwaye, které se schovávají mezi duny na velkém výběžku poloostrova Inishowen, kontrastujícího s nízko položeným pobřežním městečkem Skerries a mořem v pozadí. Hřiště Dunluce figuruje v každém světovém žebříčku Top 100 a znamená komplexní zkoušku.

Těžko vybírat výjimečné jamky, protože takových je tu většina. Pětka má green na útesu. Čtrnáctka zvaná Calamity Corner, par 3 měřící 190 metrů, vyžaduje dlouhou carry ránu, vedoucí (nejen) přes téměř třicetimetrovou rokli. Zahrát par je tu stejně neobvyklé jako potkat nevstřícného Ira.

Po hře jíme polévku a sendvič v klubovně, kde na nás shlíží historie: vítězná medaile Darrena Clarka z The Open 2011 a skórkarta Roryho McIlroye, který tu v šestnácti letech, při amatérském mistrovství severu Irska, zahrál 61 ran…

Noc: Bushmills Inn (Bushmills)

Castlerock_web
Castlerock_web

4. den CASTLEROCK – County Londonderry

Po irské snídani a odhlášení z hotelu následuje krátká cesta do sousedního rodiště whiskey Bushmills, nejstarší licencované destilerie na světě. V roce 2008 oslavila 400. narozeniny! Za tímto milníkem stojí příběh vynalézavosti, fortelu a dokonalého umění destilace. Prohlédneme si výrobu a pak testujeme na továrním baru to nejlepší, čím je 16letá jednosladová whisky, která zrála v sudech po bourbonu, sherry a portském. A pak nás čeká čtvrté kolo golfu.

Castlerock Golf Club’s Mussenden Links leží dále na západ u Causeway Coast, jen asi půl hodiny jízdy od Portstewart a Royal Portrush. Historický links z roku 1901 mezi písečnými dunami, vedle pitoreskního ústí River Bann, představuje důstojného souseda výše zmíněných velikánů.

Výjimečnou jamkou je tříparová čtyřka, která měří přes 180 metrů a nazývá seá Leg O’Mutton. Odpaluje se přes potok, se železniční tratí vpravo a záludným bunkerem před vyvýšeným greenem. Jako všechna skvělá hřiště má i toto příznačný závěr, a sice krátký dogleg Castlerock’s na osmnáctce. Po slušném drajvu vás čeká krátká přihrávka poměrně naslepo na dvoustupňový green s klubovnou v pozadí.

Po pintě piva na 19. jamce jedeme krátce za západ, kde se v Magilligan Point nalodíme na trajekt mířící do Greencastle, a tedy zpět do Irska. Pokračujeme severozápadním směrem přes scénický poloostrov Inishowen. Cílem pro tuto noc a následující den je vesnice Ballyliffin.

Noc: Ballyliffin Lodge & Spa (Ballyliffin)

OldLinks_web
OldLinks_web

5. den: BALLYLIFFIN – County Donegal

To místo je tak krásné, že ho pravidelně navštěvoval Nick Faldo před The Open, které vyhrál celkem třikrát, a jeden čas byl místním prostředím tak omráčený, že ho chtěl koupit. Podle místních ale příliš levně. Pozoruhodných 36 jamek se vine po kouzelné pobřežní půdě, se skalními výstupky, perfektními greeny a čarovnými výhledy. Prvotní design obstarala sama příroda, úpravy přidal Faldo včetně nových bunkerů, odpališť a zvětšených greenů. Klasický Old Links se vlní v přírodním terénu, s unikátním charakterem a šarmem, a tak si snadno představíte, jak se tu pohybují golfoví pionýři se svými hickory holemi.

Novější hřiště Glashedy Links (design Pat Ruddy a Tom Craddock) bylo stvořeno kolem neuvěřitelných dun na převážně vyšší ploše, než na jaké leží Old Links. Glashedy hostilo loňské Irish Open. Hřiště začíná třemi dlouhými pary 4 a výzva neslábne ani s podobně vzrušujícími třípary. Musíte se tu poprat s ohromnými kavernovými bunkery, velkými, členitými greeny a fairwayemi mezi dunami.

Noc: Rosapenna Hotel & Golf Resort (Rosapenna)

 

Rosapenna_web
Rosapenna_web

6. den: ROSAPENNA – County Donegal

A je tu finále. Jsme na cestě k severovýchodnímu koutu Irska, kde ruce golfových velikánů zformovaly links Rosapenna, jeden z nejstarších v zemi. Old Tom Morris položil základy svého původního hřiště Links v roce 1893 a o století později vzniklo 18 jamek druhého hřiště Sandy Hills. Jde o dalších 36 jamek skvostného linksového golfu na úžasném místě.

Sandy Hills (design Pat Ruddy) má mezi mamutími písečnými dunami opět obrovské proporce, majestátní vyvýšená odpaliště, zřetelné dopadové zóny a tradičně velké greeny. Socha Old Toma Morrise shlíží na hráče při odpalu na pětiparové jedničce. Duny obklopující fairwaye jsou největší a nejdivočejší na pobřeží vůbec, takže se ve vás rozhostí pocit osamělosti a klidu.

V paměti vám kromě jiného zůstane čtyřparová šestka, kde drajvujete přes hřeben a pak shlížíte na smaragdový green, s omračujícím panoramatem pohoří Muckish Mountain, zálivu Sheephaven Bay a zlaté pláže Tramore. Sandy Hills slibují to pravé a nejlepší dobrodružství na závěr našeho severského výletu.

Noc: McGrory’s (Culdaff)

TIPY

Kde hrát, vzdálenosti a Kde se ubytovat najdete v Golf Vacations č. 47/19!

Ještě magazín nedostáváte? Zažádejte si o jeho zasílání zdarma na jakoukoliv adresu. Domů, do práce, nebo ho darujte jako dárek! 

 

Zasílání magazínu ZDARMA

Sdílet:
###message