Pary, hvězdy a pruhy

Deset nejlepších veřejných hřišť Spojených států amerických

Pebble Beach Golf Links – 18th hole.

Kupte si letenku, sbalte bag s holemi a připravte se odkrýt v sobě Brookse Koepku, Jordana Spiethe nebo Dustina Johnsona. Tady je přehled desítky nejlepších veřejných hřišť ve Spojených státech.

Text: Andrew Marshall

 

TOP 10

Usa10
Usa10

NEVADA Wolf Creek

Asi 120 kilometrů severně od Las Vegas leží ve městě Mesquite 18 jamek golfové fantazie na nejvyšší úrovni. Nevadský Wolf Creek byl otevřen v roce 2000 a svým úchvatným pouštním designem okamžitě zaujal. Málokteré hřiště vzbuzuje takový údiv.

Vysoko nad pouští se vine rudými kaňony, mezi vodopády a potoky. Vypadá to, jako by se pruhy zeleného sametu rozprostřely na Marsu. Po odpalu na pětiparové jedničce prožíváte dobrodružství jako na horské dráze, mezi vysochanými kopci, s měnící se výškou a ranami přes vody a strže. Developer Doug Clemetson měl za úkol ponechat charakteristický duch krajiny s tím, že z toho vyplyne množství netradičních jamek. Například ke druhému odpališti vede devadesát žulových schodů a pálí se z výšky jedenáctého patra. Trojka se hraje vzhůru, do jednoho z nejvyšších bodů hřiště, s rozhledem na 100 kilometrů okolo. A tříparová jedenáctka je ostrovem v moři červených kamenů a vizuálním magnetem typickým pro Wolf Creek.

golfwolfcreek.com

Usa02
Usa02

JIŽNÍ KAROLÍNA – Caledonia Golf & Fish Club

Od svého otevření v roce 1994 se první design Marka Strantze na Grand Strand v Myrtle Beach umisťuje pravidelně v popředí anket. Připadáte si jako v cestě časem zpět, když míříte ke klubovně silnicí lemovanou staletými duby, jež jsou obrostlé španělským mechem. Caledonia je často přirovnávána k Augusta National pro svůj nádherný styl, bohatou flóru i sametové fairwaye a greeny. Její ospalá atmosféra vyrůstá z jižanských kořenů. Hřiště stojí na místě starého rýžového pole a shlíží na pitoreskní Waccamaw River. Architekt vytvořil z potůčků, jezírek a stromů symfonii, se scénickou květenou a keřovím na pozadí. Ke greenu tříparové jedenáctky se plazí potok, čtyřparová třináctka se láme kolem velkého dubu a ve finále vás čeká druhá rána na osmnáctce až před práh klubovny, kde lidé popíjejí v křesílkách a někdy sázejí na výsledky příher. 

caledoniagolfandfishclub.com

Usa28
Usa28

WISCONSIN – Whistling Straits

Miliardářský výrobce koupelnového vybavení Herb Kohler snil o tom, že na dvou mílích pobřeží Michiganského jezera ve Wisconsinu postaví links ve skotském stylu. Výtvor Peta Dye z roku 1998 překonal všechna očekávání a stal se dějištěm velkých turnajů. PGA Championship tu v roce 2004 vyhrál Vijay Singh, o šest let později Martin Kaymer a v roce 2015 pak Jason Day. Je to drsný, větrem bičovaný layout, se zvlněnými fairwayemi, obklopenými vysokou trávou fescue, také s modelovanými greeny a zhruba tisícovkou bunkerů. Ten počet písků musí být světovým rekordem. Z mnoha výjimečných jamek vystupují do popředí dva třípary, sedmička Shipwreck (Vrak lodi) a sedmnáctka Pinched Nerve (Skřípnutý nerv). Ryder Cup 2020 se bude hrát právě tady.

americanclubresort.com

 

Usa13
Usa13

KALIFORNIE – Pebble Beach

„Kdyby mi zbývalo jedno jediné kolo golfu, vybral bych si Pebble Beach. To hřiště miluju od první chvíle, kdy jsem ho poznal,“ řekl vítěz 18 turnajů kategorie major Jack Nicklaus.

Vzrušení z úvodního odpalu na Pebble Beach Golf Links se máloco vyrovná. Hřiště otevřené v roce 1919 má historii i atmosféru. Pětkrát hostilo US Open (pošesté to bude příští rok) a každoročně pořádá AT & T Pebble Beach Pro-Am v rámci PGA Tour. Krása i výzva na skalnatém pobřeží Pacifiku přitahují jak hráče, tak diváky. Široké výhledy, jamky na útesech a vlny oceánu zajišťují velkolepé představení. Jedna z nejkrásnějších míst najdete na jamkách pět až osm. Kráčíte ve stopách legend a oživujete vzpomínky na magické okamžiky, jako byl chip-in Toma Watsona na tříparové sedmnáctce při US Open 1982. Stojí za to zaplatit za fee bezmála 600 dolarů? Jednou za život ano.

pebblebeach.com

Usa25
Usa25

SEVERNÍ KAROLÍNA – Pinehurst No. 2

V resortu Pinehurst se nachází devět hřišť, ale číslo 2 představuje hvězdnou atrakci. Bylo otevřeno v roce 1907 a architekt Donald Ross je nazval „nejférovějším testem mistrovského golfu, jaký jsem kdy navrhl“. Až do své smrti v roce 1948 designér hřiště neustále vylepšoval. Poslední velká rekonstrukce skončila v roce 2011, pod dohledem designérské dvojice Coore & Crenshaw, která hřišti vrátila původní charakter. Hrálo se tu víc vrcholných turnajů než kdekoli jinde, s takovými vítězi, jako byli Walter Hagen, Sam Snead, Ben Hogan, Jack Nicklaus nebo Payne Stewart. Roku 2014 se zde konala historicky ve dvou týdnech po sobě mužská a ženská US Open. Nejproslulejší jsou komplexy greenů, mimořádně členitých a náročných. Další US Open se na „dvojce“ bude konat v roce 2024.

pinehurst.com

Usa49
Usa49

FLORIDA – TPC Sawgrass

Jedno z nejznámějších hřišť světa je domovem turnaje Players Championship, rodištěm sítě hřišť TPC (Tournament Players Club) a sídlem PGA Tour.

Přesněji jde o hřiště Stadium v komplexu TPC Sawgrass, s notoricky známou sedmnáctou jamkou – tříparem s ostrovním greenem, kolem něhož byly utopeny mnohé naděje. Architekti Pete a Alice Dyeovi měli za cíl vytvořit hřiště jako žádné jiné předtím: náročné pro profesionály a nezapomenutelné pro amatéry i diváky. Stadium nefavorizuje jeden typ hráče a znamená univerzální zkoušku herních dovedností a všech holí v bagu. Každá jamka vyvolává úvahy o úměře rizika a odměny, přináší drama a vzrušení. Triumfovat na TPC Sawgrass a vyhrát Players znamená mít naprosto vyváženou a precizní hru.

tpc.com/sawgrass

Usa45
Usa45

OREGON – Bandon Dunes

Na divokém pobřeží státu Oregon, mezi masivními dunami, v bujné vegetaci a kolem vysokých borovic se pne resort Bandon Dunes. Golf se zrodil v právě takovém prostředí ošlehaném větrem, byť na druhé straně Atlantiku. Ovšem právě tady čekáte, že byste mohli spatřit kmotry hry ve vlněných sakách, pumpkách a s hickory holemi. Krajina je poctou tradici golfu, se všemi vlastnostmi takových míst: omračujícími výhledy na moře, travnatými muldami, nesmlouvavými fairwayemi, přirozenými bunkery a všudypřítomnou brízou. Bandon Dunes – první hřiště resortu – bylo nad Pacifikem otevřeno v roce 1999. Skotský designér David McLay Kidd řekl: „Jsem nadšený, když vidím lidi hrát tak, jak se hrálo původně, na nejlepším linksu mimo Britské ostrovy.“ Posléze přibyla v resortu další tři veřejná hřiště, Pacific Dunes, Bandon Trails a Old Macdonald. Všechna pronikla do americké „Public Top 15“ a dohromady vytvořila resort číslo jedna v Severní Americe. Navíc je tu unikátní 13jamkové hřiště s jamkami par 3 jménem Bandon Preserve.

bandondunesgolf.com

Usa43
Usa43

HAVAJ – Mauna Kea

„Pane Rockefellere, pokud mi umožníte postavit hřiště právě tady, bude tu nejkrásnější jamka na světě,“ řekl v roce 1962 renomovaný architekt Robert Trent Jones starší na drsném lávovém poli na Havaji, místě budoucí třetí jamky resortu Mauna Kea. Developerem byl Laurance S. Rockefeller, který hřiště otevřel v roce 1964. Právě trojka se stala „signature“ jamkou, a to díky scenerii mořských vln, narážejících na skalnaté pobřeží. V roce 2007–2008 se pustil do rekonstrukce Jonesův syn Rees, aniž by změnil charakter otcova díla. Zásadními kroky bylo osetí jamek bermudskou travou, položení moderního zavlažovacího a drenážního systému i úpravy bunkerů. Jejich počet se zvýšil na 99 a hřiště se prodloužilo zhruba o dvě stě metrů přidáním nových odpališť.

maunakeabeachhotel.com

Usa34
Usa34

JIŽNÍ KAROLÍNA – True Blue

U známé plantáže True Blue z 19. století, produkující indigo a rýži, vznikl na Pawleys Island v Myrtle Beach dramatický layout. Designér Mike Strantz posadil jamky mezi solné močály, bažiny a porost. Hřiště má spoustu výškových změn, široké fairwaye, písečné oblasti s křovisky a také jezírka. S důrazem na přírodní krásu oblasti si vzalo za své zdejší původní trávy a vegetaci vůbec. Hned na úvodní pětiparové jamce flirtují všechny tři údery s umělými písečnými překážkami, mokřady a vinoucím se potokem. Trio závěrečných jamek obsahuje množství vody a výzva True Blue trvá do posledního okamžiku. Tento umělecký výtvor plný estetických překvapení se vyjímá na již tak pestré paletě hřišť v Myrtle Beach. Po dohrání kola obdržíte jako pozornost ledový ručník a ve stínu verandy se můžete kochat pohledem na 18. jamku. True Blue je symbolem kvality a uvolněné jižanské pohostinnosti.

truebluegolf.com

Usa18
Usa18

ARIZONA – Troon North

Esence radostipouštního golfu, to je Troon North se dvěma 18jamkovými hřišti Monument a Pinnacle, která se vinou přírodními roklemi a úpatími v poušti Sonora, ve stínu vrcholu Pinnacle Peak. Obě pečlivě vymodelovaná hřiště mají bujné zelené fairwaye lemované balvany, skalisky a velkými kaktusy Saguaro, které dosahující výšky až 15 metrů. Je to prostředí jako stvořené, aby se někde na horizontu objevilo Sedm statečných. Třetí jamka hřiště Monument, těžký pětipar, má dokonce obří balvan uprostřed fairwaye. To musíte vidět.

troonnorthgolf.com

Mohlo by Vás zajímat

Sdílet:
###message