Queensland na týčku

Dálný australský severovýchod oplývá teplem. Jaký se tu ale hraje golf?

web28

Dálný australský severovýchod oplývá teplem. Tropický stát Queensland proslul ponejvíce díky dvojici přírodních zázraků, jimiž jsou Velký bariérový útes a největší deštný prales subtropů. Jaký se tu ale hraje golf?

Text a foto Andrew Marshall

Mezi turistickým městem Cairns na severu a ospalým dvoutisícovým městečkem Mossman, které leží ještě o 75 kilometrů výš, se nachází několik různorodých hřišť. Od osmnáctek mistrovské kvality k lokálním venkovským klasikám, ale pokaždé jde o výjimečný zážitek s unikátní tropickou chutí.

Díky svůdnému podnebí se spoustou slunce jsou hřiště otevřena po celý rok. Byl by však hřích cestovat pouze za golfem. Množství aktivit zahrnuje potápění k útesům i výlety na Cape Tribulation za lovem těch nejlepších černých marlinů na světě. Už jenom zdejší přemisťování se patří samo o sobě k atrakcím.

Jízda na sever od Cairns po scénické Captain Cook Highway navozuje atmosféru velkého očekávání tím, jak pobřežní komunikace míjí pláže lemované palmami. Nechte se omámit jako my. Tady je pětice z nejlepších hřišť v oblasti.

 

Paradise Palms

Těžko se hledají lepší výhledy – a nejen v Austrálii – než ten, který nabízí balkon klubovny, shlížející na bujnou vegetaci hřiště Paradise Palms.

Napravo se tyčí stromy pokryté největší australské pohoří Great Dividing Range a nalevo máte pocit, že byste snad i dosáhli na malebné Korálové moře. Jste piuhých dvacet minut severně od Cairnsu.

Od svého otevření v roce 1990 se tento mistrovský layout pravidelně umisťuje mezi australskou Top 100. Nerovné pásy fairwayí, vinoucí se potoky, úzké a členité greeny i téměř stovka bunkerů, to všechno hru značně ztěžuje, ale také ji činí atraktivní jako málokde jinde.

Z množství skvělých jamek se vymyká jedna, která vám zůstane v paměti ještě dlouho po odjezdu. Tříparová sedmička s délkou 182 metrů. Odpalujete ze značně vyvýšených odpališť. Před strmě se tyčící green přitéká zleva potok a vlévá se do jezírka, vpravo obklopeného kamením. Ke všemu tu číhají tři bunkery a několik přírodních proláklin. Jde o jednu přesnou ránu, ale může se stát, že jich bude potřeba několik. Navštívit Paradise Palms je nutností.

Palmer Sea Reef

Při prvním pohledu na Palmer Sea Reef Golf Club (u Port Douglas) nadchne rozdělení smaragdově zelených fairwayí nádherným kusem nedotčeného deštného pralesa. Jde o jeden z mála tropických linksů Austrálie.

Nebýt vegetace, kterou je ovšem těžké si odmyslet, klidně byste si mohli připadat jako na přímořském hřišti někde v Irsku nebo Skotsku.

Renomovaní architekti Thomson, Wolveridge a Perrett včlenili do designu klasické linksové ingredience jako nerovné fairwaye a greeny, vyvýšeniny, prohlubně i malé „pot“ bunkery. Přidejte k tomu nevypočitatelnou povahu přímořských větrů a máte další náročnou golfovou zkoušku.

„Signature“ jamkou je devítka, krátký čtyřpar s délkou 310 metrů. Jamka jménem Ulysses kulminuje greenem, který obklopuje deštný prales. Z klenby větví přilétá nádherný modrý motýl stejného jména. Čeká vás ještě devět podobně krásných jamek a pak už veranda nádherné klubovny, postavené v queenslandském stylu přesně tak, abyste z ní viděli vše, co je třeba.

Mirage Country Club

Jednou z hlavních výhod pětihvězdičkového hotelu Sheraton Mirage, stojícího u pláže, je sousední hřiště v resortním stylu.

Bylo postaveno, jak jinak, v nádherném deštném pralese, hodinu jízdy od Cairnsu. Navrhla je dvojice designérů, Mike Wolveridge a Peter Thomson, pětinásobný vítěz The Open, který roku 2018 odešel na věčnost.

Osmnáctka se oficiálně otevřela v roce 1988 tehdejším nejlukrativnějším kláním, což byla Skins game, v níž domácí Greg Norman a Američané Jack Nicklaus a Curtis Strange hráli o 2,2 milionu australských dolarů.

Hřiště měřící 6 200 metrů, s dvěma kontrastními devítkami, má neobvyklou kombinaci jamek: obsahuje totiž po šesti parech 3, 4 i 5. První devítka Reef leží na pískách těsně vedle čtyřmílové pláže stejného jména a klestí si cestu skrz hustá křoviska a stromy, s občasnými problesky Korálového moře.

Druhá devítka jménem Mountain je považována za tu těžší. Golfisté se musí obezřetně pohybovat kolem potůčků a jezírek, které vstupují do hry na několika jamkách. Nejde však tolik o ztráty míčů, ale spíše o to, že vodní překážky jsou domovem mořských krokodýlů. Patří k největším predátorům svého druhu.

„S překážkami (anglicky hazards) se nevyplácí hazardovat,“ říká dvojsmyslně jeden ze zaměstnanců hřiště. „Mějte oči na stopkách, protože někteří krokodýli dosahují i třímetrové délky.“  Tak jsme raději rychle dohráli a uklidili se do klubovny, kam tahle zvířena ještě nedošla.

Cairns Golf Club

Nejstarší klub ve městě Cairns, založený roku 1923, nemá tak obtížné hřiště jako Paradise Palms, ani není obdařen výhledy na pobřežní krásy, ale pořád jde o místo, na kterém si vychutnáte hru za dobrou cenu, která se těžko přebíjí.

Mezi palmami, s jezírky a bunkery a s pohořím na pozadí je hřiště situováno ncelých deset minut jízdy od turistického centra města. Ze zadních odpališť měří jenom 6 152 metrů, taže jde na dnešní standardy o krátké hřiště, ale velmi dobře si tu zahrajete a par není vůbec samozřejmostí.

Velký dojem dělá kvalita tříparových jamek. Pětka měří 210 metrů a je nejobtížnější ze všech. Kratší ale ještě neznamená lehčí, což platí u jedenáctky, která se hraje na 158 metrů a vyžaduje dlouhou ránu „carry“ na sice velký, ovšem majestátními palmami obklopený green.

Mossman Golf Club

Jako poslední z výběru na severovýchodním pobřeží Austrálie tu máme Mossman Golf Club s atmosférou venkovského hřiště, prodchnutého starou dobrou pohostinností.

Úzké fairwaye jsou obklopeny tak hustou džunglí, že vůbec nemůžete pomýšlet na záchranu z těchto míst, pokud se vám tam balon zatoulá. Aby se dostavila odměna, je třeba hrát pokorně. Hlavou. Jakmile chcete zapojit svaly, tak vás tohle hřiště pokouše jako trnoví v džungli.

Jsme v Austrálii, ale tady se servíruje botanický švédský stůl, na němž se rozprostírají australské akácie, čajovníkové stromy, ekalypty a palmy druhu Alexander, typické pro zdejší klima. Pokud vás baví procházka pralesem s holemi v rukou, určitě zahrňte Mossman do svého itineráře. Jde o jedno z nejlépe střežených tajemství oblasti a skutečný klenot. Na druhou stranu, takto můžeme mluvit o celém Queenslandu.

 

Mimo hřiště

web11
web11

V PŘÍRODĚ

Abolutní povinností je vidět neuvěřitelně krásnou oblast Cape Tribulation Coast severně od Port Douglas. Tady deštný prales zabíhá do moře. Jde o jediné místo na světě, kde se vedle sebe potkávají dvě oblasti World Heritage: jde o Velký bariérový útes a deštný prales Daintree.

web16
web16

NA ŽELEZNICI

Kuranda Scenic Railway mezi městy Cairns a Kuranda funguje od roku 1891. Jde o spektakulární železniční cestu, trvající hodinu a 45 minut. Uvidíte nejen deštný prales, ale také mohutné strže a pitoresktní vodopády. Stovky mužů v pionýrských dobách Qeenslandu stavěly toto monumentální dílo s 15 ručně raženými tunely a 37 mosty, a mnoho z nich tu položilo své životy.

web26
web26

V LANOVCE

Skyrail Rainforest Cableway je označována jako nejlepší způsob objevování deštného pralesa. Trasa nejdelší lanovky svého druhu na světě s unikátní perspektivou nad korunami stromů měří 7,5 kilometru. Mezi sídly Smithfield a Kuranda, nad pralesem se záštitou World Heritage, pojedete v kabinách a zahlédete to nejlepší nejen z flory, ale také z Korálového moře a oblasti Cairns.

web18
web18

NA PLÁŽI

Čím dál na sever od Cairnsu jedete, tím hezčí a opuštěnější pláže spatříte. Špičku představuje Palm Cove, která za svou krásu získala mnoho ocenění. Pokud zůstanete v Port Douglas, můžete užívat sluníčka, písků a palem na proslulé Four-Mile Beach.

web20
web20

POD HLADINOU

Zkušenost s plavbami, s potápěním a šnorchlováním u Velkého bariérového útesu, s pozorováním podmořského života a návštěvami korálových zahrad nabízí mnoho zdejších turistických operátorů. Jedním z nejlepších je Quicksilver Cruises v Port Douglas.

Fotogalerie

Sdílet:
###message