S historií v zádech

S výjimkou jamek na městských periferiích lze v českých zemích těžko najít golfová místa, která by ležela daleko od tak výrazných památek, jakými jsou hrady, zámky, zříceniny a tvrze.

Hluboka-07.2017-photo-Zdenek Sluka-0004

Hřišť v bezprostředním sousedství historických staveb se však na druhou stranu nenachází tolik, aby mohla být opomíjena. Naopak, stojí to za to si připomenout, kam se vydat po Česku, abyste zušlechtili nejprve golfové tělo a posléze i dějepisného ducha. Vynechali jsme všeobecně známý pohled na hrad Karlštejn, který po dvacet let sousedství golfového hřiště možná už leckomu zevšedněl. Nepřipomeneme podobně vídanou jihočeskou Hlubokou, ani moravský zámek Šilheřovice, bez kterého se neobejde žádná fotka tamního parkového hřiště. Tady jsou jinak naše tipy na herně dějinné výlety.

Text: Čeněk Lorenc
Foto: Zdeněk Sluka

CELÝ ČLÁNEK NALEZNETE VE VYDÁNÍ GV 43/18.

96_97_hlavni_web
96_97_hlavni_web

KUNĚTICKÁ HORA

Polabský hrad z počátku 15. století, odkud lze vidět vrcholky Krkonoš. Byl vlastněn Jiřím z Poděbrad a posléze dobyt za třicetileté války Švédy. Na ně pak dole na hřišti navázal jejich krajan Jens Fahrbring, když zde v roce 2015 vyhrál turnaj European Challenge Tour.

98_nahoru_Grabstejn_web
98_nahoru_Grabstejn_web

GRABŠTEJN

Původně gotický hrad ze 13. století, který byl v 16. století při údolí Lužické Nisy přestavěn na renesanční zámek. Nejvíc místo zpustošila Československá armáda, která se zde usídlila v roce 1953 a odešla v 70. letech. Golf se tu hraje už dvacet let, nově na osmnácti jamkách.

98_dolu_Hukvaldy_web
98_dolu_Hukvaldy_web

HUKVALDY

Jeden z nejmohutnějších moravských hradů byl založen ve 13. století na popud krále Přemysla Otakara I. Roku 1854 se v Hukvaldech narodil skladatel Leoš Janáček. Devítijamkové hřiště ležící 20 kilometrů od Ostravy projektoval nestor golfových architektů Jiří Velden.

100_nahoru_Hradek_web
100_nahoru_Hradek_web

HRÁDEK U NECHANIC

Na východočeském neogotickém zámku z 19. století, postaveném coby reprezentativní sídlo hrabat z Harrachu, se natáčelo množství filmů, například Princ a Večernice. Atmosféru parku staré Anglie zažíval už spisovatel Alois Jirásek a od roku 1995 také golfisté.

100_dolu_Kynzvart_web
100_dolu_Kynzvart_web

KYNŽVART

Dvacet kilometrů od Chebu leží bývalé sídlo rakouského kancléře Matternicha. Od konce 16. století tu stála renesanční tvrz. Zámeckým parkem s řadou rybníků, altánků a soch protékají tři potoky. Před deseti lety tu vzniklo hřiště, které mělo ambici stát se českou Augustou.

Mohlo by Vás zajímat

Sdílet:
###message