Nesnesitelná pomalost hraní

Pomalé tempo golfu není tématem starým jako hra samotná, ale nabývá na naléhavosti zvláště v posledních desetiletích. Zatímco samotný život se zrychluje, golf jde opačnou cestou. Co s tím?

slowplay

Americká golfová asociace uspořádala koncem roku 2013 na toto téma samostatné sympozium. Jedním z řečníků byl bývalý komisař PGA Tour, Deane Beman, který přinesl několik zajímavých pohledů a vysvětlení ze strany profesionálů. Proč se zrovna jim nedaří stihnout ve trojici jedno turnajové kolo na osmnáct jamek ani za čtyři a půl hodiny?
Text: Čeněk Lorenc

„Jedním z důvodů je snaha poskytnout hráčům maximální počet míst na turnajích. Proto má většina turnajů v prvních dvou kolech před cutem 144 hráčů. Ti startují od rána v desetiminutových intervalech z prvního a desátého odpaliště. Pokud první trojice zvládne projít úvodních devět jamek v čase 2.05 až 2.10, musí pak stejně čekat, než odstartuje poslední skupina z desátého odpaliště. A proto není možné, aby 144 hráčů zvládlo obejít osmnáct jamek za méně než čtyři a půl hodiny, i když vše běží hladce,“ popsal Deane Beman realitu.

Jak uvedl Mike Shea, bývalý šéf rozhodčích PGA Tour, „čtyři hodiny a dvacet minut znamenají na turnaji perfektní den, čtyři třicet velmi dobrý den a čtyři čtyřicet pět dobrý den. Pokud fouká, prší, rough je vysoký a musí proběhnout několik verdiktů rozhodčích, je třeba v těchto případech počítat s turnajovým kolem, které trvá nejméně pět hodin.“

Může to tedy znamenat více než hodinu rozdílu oproti časům, které se vyžadují po čtveřicích při rekreační hře na některých, zejména zahraničních hřištích, v čele s těmi britskými.

JAKÉ JAMKY VADÍ?

Co zpomaluje turnajovou hru profesionálů? Nezdá se to, ale jde například o pětipary.

„Bývaly doby, kdy nejméně na dvou pětiparových jamkách hřiště s parem 72 šlo o záležitost tří ran od odpaliště na green. Pak se na jamku vešla jedna trojice navíc. To už ale neplatí. V každé trojici se dnes najde nejméně jeden hráč, ale spíš je jich více, kdo hrají na green pětiparu už druhou ranou,“ poznamenal Deane Beman.

Dalším „průšvihem“ pro tempo hry jsou dnes tak atraktivní kratší čtyřpary, na kterých se dá greenu dosáhnout hned první ranou. Jeden flight tak zabere celou čtyřparovou jamku. Tím pádem je podle Bemana potřeba k času turnajového kola přičíst dalších pět až osm minut. Máte-li nejširší turnajové pole, čítající až 156 hráčů, znamená to nárůst času soutěžního kola o dalších 20 až 30 minut. „A jsme v oblasti pěti hodin až pěti hodin a dvaceti minut na turnajové kolo. Matematiku nepřemůžete,“ uvedl bývalý komisař PGA Tour.

Takže pětihodinová kola golfu, pro rekreačního hráče dnešní doby čím dál tím méně snesitelná, se naopak stala normou u těch, kdo mají být ve hře vzory. Své ovšem dělá i stav hřiště, připraveného na maximálně náročnou míru.

„Třikrát sláva moderní rychlosti greenů v kombinaci s jejich konturami ze třicátých let,“ ironizoval profesionál Joe Ogilvie skutečnost, že se hráči musejí vyrovnat s podmínkami, které je nutí trávit na jamkovištích stále více času. Jde také o stále větší rozměry greenů, jejichž zdolání pak rovněž vyžaduje víc času.

ROZDĚLENÍ GOLFU?

Jedním z důvodů, proč se golf nerozvíjí mezi lidmi tolik jako dřív, má být jeho časová a finanční náročnost. A jsou to také hřiště: příliš dlouhá, vyumělkovaná a těžká pro rekreační hráče. „Hrát dlouho a vysoká čísla k tomu není žádná zábava,“ uvědomuje si Deane Beman.

Exkomisař se vyslovil pro tolik kontroverzní rozdělení pravidel golfu, na profesionální a rekreační hru, po vzoru jiných sportů. „Žádnému sportu ještě rozdělení pravidel neublížilo,“ připomněl Beman a přidal vlastní zkušenost s tím, že v roce 1959 vyhrál britské amatérské mistrovství s menším míčem než to americké o rok později. Klub R&A, spravující regule golfu mimo americký kontinent, měl tehdy jiná pravidla, ale popularitě hry to neublížilo.

„Naučil jsem se přizpůsobit se a nic se mi nestalo. Moje láska ke golfu se tím nezměnila,“ dodal Deane Beman s tím, že je nejvyšší čas, aby se pro rekreační hru začalo něco dělat.

CELÝ ČLÁNEK NALEZNETE VE VYDÁNÍ GOLF VACATIONS Č.27/14.

 

Zasílání magazínu ZDARMA

Přečtěte si dále

Sdílet:
###message