Ostrov bohů

Indonéské Bali, nejnavštěvovanější destinace země, kterou tvoří více než 17 tisíci ostrovů, je jedinečné svou kulturou, symbiózou místních tradic s importovanou turistikou a také přírodou, ve které nemůže chybět golf.

HOLE_17Bali

 

Čtvrtý nejlidnatější stát světa má sice nejvíc vyznavačů islámu, ale náboženská enkláva na Bali se v tomto směru vymyká. Je to také místo krásných pláží, korálových útesů a lávových pohoří. Na ostrově ležícím mezi Jávou a Lombokem je v současnosti otevřeno pět hřišť, s poměrně vysokým průměrným ratingem podle žebříčku Leading Courses: 8,3 z maxima 10.

Dvě české golfistky se nedávno vydaly Bali prozkoumat na vlastní kůži. Jak to dopadlo? Začněme právě golfem, i když by byla škoda omezit návštěvu pouze na něj.

Text: Kateřina Krásová
Foto: Profimedia.cz

Cena za caddieho

Nejoceňovanější z pětice fungujících osmnáctek je Bali National Golf Club. Nachází se dvacet minut jízdy placenou silnicí Bali Mandara z mezinárodního letiště Ngurah Rai, podél pětikilometrových pláží.

Zatímco první devítka nabízí bujnou vegetaci s potůčky a kaňony, takže si připadáte jako v botanické zahradě, dalších sedm jamek se vine mezi vzrostlým stromovím, než přijde finále s ostrovní sedmnáctkou a jezírky. Překvapí nečekaně rychlé greeny a vůbec skvělá údržba. Takřka samozřejmost v tomto regionu představuje velmi vstřícný personál. V klubovně čeká kvalitní restaurace i komfortní šatny. Bydlet se dá dokonce přímo u hřiště, kde stojí sedm plně vybavených vil, přehlížejících poslední dvě jamky.

Cena green fee na Bali se navzdory vcelku nebohaté lokalitě může vyšplhat až k dvěma stům amerických dolarů. Bývá povinností najmout si caddieho, nejen kvůli samotnému nošení holí, ale také pro plynulost hry.

S golfem na Bali jsou spojené výjimečné scenérie. Asi nejznámější hřiště Nirwana u mystického chrámu Tannah Lot je momentálně kvůli rekonstrukci uzavřené, ale nabízí se spousta jiných alternativ. Například scénické hřiště New Kuta ležící na jihozápadě ostrova, rovněž asi dvacet minut jízdy z letiště.

Částečně linksový styl designu pochází z roku 2007 a v poslední době se na něm i v okolí udělalo hodně práce pro vylepšení. Už dva roky po svém otevření hostilo Indonesian Open, které vyhrál Thajec Thongchai Jaidee. První devítka vede do vnitrozemí, mezi množství stromů s názvem vlnovec pětimužný, původem ze střední Ameriky. Strom je mj. státním symbolem Rovníkové Guinei, může vyrůst až do výšky 70 metrů, využívá se v tradiční medicíně a jeho listy slouží jako krmivo.

Druhá devítka jamek se vrací k moři. Dramaticky se klesá po čtyřparové čtrnáctce a napětí vrcholí další jamkou, „signature“ patnáctkou s parem 3, příznačně nazvanou Cliffhanger neboli Útes, pod nímž šumí oceán.

Pokus o surfing

Je čas ale zabrousit do civilizace. Začínáme v Canggu, pobřežní vesnicí s desetikilometrovou pláží na jihu ostrova, vyhlášené kavárnami, restauracemi (doporučujeme La Brisa a Betelnut Café) a nočním životem. Neonové nápisy a smoothie bowls spatříte na každém rohu. Je to také jedno z nejlepších míst pro surfing, který jsme s kamarádkou Adélou Cejnarovou musely vyzkoušet.

Nejdříve jsme nanečisto hrabaly písek rukama a pak už vzhůru na vodu, tedy spíše do vody. První dvě hodiny jsme se na pokyn místních lektorů snažily postavit na prkno ve vlnách u Batu Bolong Beach, což má být skvělé prostředí pro začátečníky. Poté jsme zamířily na Echo Beach, kde už uvidíte profesionální surfaře a kocháte se jejich uměním s místním pivem Bintang v ruce. Tady všechny dovednosti, načerpané z první lekce, také končí.

Pokud se rozhodnete strávit na Bali přelom roku jako my, potkáte tu mnoho Australanů a Novozelánďanů. Mají to sem z domova relativně blízko a kurzy jejich dolarů k indonéské rupii jsou příznivé. Měly jsme štěstí zrovna na setkání s Taniou Tare, novozélandskou a dnes už i globální hvězdu v trick shotech.

Balijci s vámi nový rok oslaví, ale jim nový letopočet začíná až v březnu, svátkem Nyepi (Den Ticha). Oslavy probíhají tak, že se vlastně nesmí nic dělat. Obyvatelé škrtnou všechny aktivity, aby přesvědčili zlé duchy a odehnali jejich působení. Oslavy jsou zakončené upálením obřích figiurín ogoh-ogoh.

V porovnání se zbytkem muslimské Indonésie a také Malajsie najdete na Bali originální náboženství, otevřené všem kulturám na světě. Základy spočívají v hinduismu, buddhismu a animismu. Ke konvertování stačí jediné: vkročit na ostrov. K víře jste pak automaticky přijati a můžete se zúčastnit všech náboženských rituálů.

Balijci věří v existenci Boha, který má po celém světě mnoho podob a jmen. Oběti Bohům překračujete u každého vchodu a Bali se ne nadarmo říká Ostrov bohů. Pozoruhodné je, že ženy by neměly vstupovat do chrámů v období periody, jelikož jsou považovány za rituálně nečisté a „smyslů zbavené“, takže by prý mohly způsobit pohromu. Obdobně je tomu také u lidí, kteří prožívají traumatické období, jako je například smrt v rodině.

Smlouvejte, jógujte

K mnoha pozoruhodným místům patří Ubud. Toto město vás uhrane chrámy, rozmanitou kulturou a umělci. Kulturu tvoří také místní trhy, které před vámi roztáhnou náruč s tou nejširší nabídkou, ale… Musíte se naučit smlouvat a svou nabídku začít vždy na polovině ceny, vyhlašované trhovci. A pokud máte smlouvání dost, je tu třeba podnik Lazy Cats Café.

Do Ubudu se každoročně, letos koncem března, sjíždějí příznivci jógy z celého světa na BaliSpirit Festival. K dalším, už celoročním atrakcím patří rýžové terasy Tegallallang a vodopády Tukad Cepung a Tibumana. Na nich je potřeba s pomocí průvodců vychytat ty správné časy, kdy zde ještě nestojí fronty turistů.

V oblasti Ubudu jsme vyzkoušely Airbnb a byly jsme příjemně překvapeny nabídkou i úrovní ubytování.

Na jižním poloostrově BukitUluwatu, plném hotelových resortů, najdete ty nejlepší pláže jako Padang Padang, Dreamland či Green Bowl Beach. A s nimi rovněž nejlepší surfařské campy a hlavně vlny. Život tu plyne snad ještě v mírnějším tempu než v oblasti Canggu. Bukit znamená kopec a v porovnání se zbytkem ostrova se na silnicích také stále houpete nahoru a zase dolů.

V roce 2016 tu na vápencovém útesu vzniklo impozantní hřiště Bukit Pandawa Golf and Country Clubu. Všech osmnáct jamek má par 3 a většina shlíží na Indický oceán. Architektura klubovny se tak jako mnohé jiné stavby inspirovala vzhledem starých chrámů. Zvláštností Bali je také nejstarší hřiště ostrova, Handara ležící v deštných pralesích ve stínu Mount Batur, či devítka Bali Beach.

Rýže, skútry, deště

Hlavní turistická atrakce, chrám Pura Luhur Uluwatu na jihu ostrova, nabízí romantické výhledy z útesu, Každý večer zde také probíhá představení místního tance Kecak. Avšak pozor na opice! Číhají v těsné blízkosti, ve snaze ukrást mobil, svačinu nebo dokonce botu.

Balijská kultura pěstování rýže byla v roce 2012 zařazena do fondu světového kulturního dědictví UNESCO. Na seznam patří také terasy Jatiluwih a Pura Taman Ayun, společně se stejnojmenným vodním chrámem.

Před odletem na Bali je dobré zařídit si řidičský průkaz na motorku, na místě pak sebrat notnou dávku odvahy a připravit se na pořádnou jízdu. Na silnicích sice moc aut nepotkáte, ale zvuk motorek vám bude dlouho znít v hlavě před každým usnutím.

V březnu končí období dešťů a hlavní sezona panuje na Bali od dubna do října. Moře je v tu dobu také čistší. Ani v deštném období ale neprší celý den, většinou jen na pár hodin odpoledne, nebo v noci.

Historie Bali se vine od 9. století a zdejších počátků hinduismu, přes vylodění holandských námořníků na konci 16. století a holandskou kolonizaci z roku 1908, obsazení Japonskem za II. světové války až po nezávislost z roku 1947. Lze jen doufat, že si ostrov pod náporem návštěvnosti, započaté už v 70. letech, zachová i nadále své jedinečné kouzlo. Tak se honem leťte přesvědčit.

Autorka je profesionální golfistka, členka PGA Czech

Hřiště a jejich ceny fee, tipy co nevychat a další fotografie naleznete v Golf Vacations č. 47/19

 

Fotogalerie

Přečtěte si dále

Sdílet:
###message