Pot a slzy nikdo nevidí

Těžký profesionální život II: Lucie Hinnerová

Hinnerova Lucie-0052-2019-03-08-Photo-Zdenek-Sluka

S golfem začala náhodou až ve čtrnácti, předtím se věnovala tenisu, florbalu a dokonce hokeji. Hrající profesionálka Lucie Hinnerová (29) to ale nepovažuje za handicap, byť na prahu třicítky se musí živit i jinak, než hraním golfu.

Text: Antonín Ebr
Foto: Zdeněk Sluka

Za Klárou Spilkovou patříte mezi tři nejlepší české profesionální hráčky. To zní hrdě, ne?
Zatím jsme malá golfová země, a kromě Kláry nikdo nepatří mezi špičku v zahraničí. V Evropě asi nikdo neví, kdo je třetí nebo čtvrtá nejlepší Češka.

Prý jste v zimě stála před důležitým rozhodnutím o kariéře?
Každý den stojím před nějakým důležitým rozhodnutím, takže by mne zajímalo, o kterém jste se doslechl. Je pravda, že mne oslovil jeden známý s tím, že taky slyšel o ukončení mé hráčské kariéry. Opravdu si ale neuvědomuji, co jsem kde řekla, že se takováto informace rozkřikla.

Dokázala byste se rozloučit s profesionálním golfem?
Maximálně jsem měla nějaké takové myšlenky po nevydařené kvalifikaci na Ladies European Tour, kvůli které jsem celkem dost obětovala. Ale takhle ze dne na den bych s golfem skončit nedokázala.

Loni jste si golfem vydělala jen 18 tisíc korun. Jaký máte roční rozpočet? Kdo vám platí přípravu a turnaje?
Můj roční rozpočet je samozřejmě o dost větší než osmnáct tisíc. V současné době největší část rozpočtu na mou sezonu nesou na bedrech rodiče. Pak jsou zde sponzoři, kteří mi poskytují ať už peníze, nebo věci potřebné ke golfu, hole, oblečení, potravinové doplňky a podobně. Za což jsem velmi vděčná.

Stačí to na pokrytí všech nákladů?
Bohužel se mi zatím nikdy nepodařilo sehnat dostatek finančních prostředků k tomu, abych mohla absolvovat všechny turnaje, jak bych si přála. Snažím si tedy přivydělávat, což mi přijde normální.

Čím si konkrétně přivyděláváte?
Pomáhám na tréninkách dětí v akademii na Kaskádě. Dále se tam podílím na rozvoji nadějných juniorů. Snažím se skloubit své vysokoškolské vzdělání s golfovými zkušenostmi a předat je dál.

Uvažovala jste, že angažujete manažera?
Bohužel neznám nikoho, kdo by to pro mě mohl dělat. Sponzoruje mě tedy táta, který renovuje veterány. Přitom on ani matka golf nehrají.

Myslíte si, že z Brna vede cesta k profesionálním úspěchům? Nebylo by lepší žít ve Španělsku nebo ve Spojených státech?
Loni jsem strávila tři měsíce na Floridě, předchozí roky to byly maximálně dva měsíce někde v teple. Vydělávám si tím, že se tam starám o golfový rozvoj slečny v jedné rodině. Dělám jí caddieho, plánuji přípravu a probíráme, jak hrála turnaje a co by měla trénovat. Když je ve škole, tak mám zhruba šest hodin na svůj trénink. Poté ji odvezu ze školy na golf. Trénujeme a pak jedeme domů.

Sama v Americe trenéra nemáte?
Ne, mám toho svého na telefonu.

A nezkusila jste tam kontaktovat krajany?
Všichni jsou bohužel na Floridě dost daleko.

Vaši rodiče nesportovali. Jak se přihodilo, že jste v Kopřivnici hrála hokej?
Hrou bych to rozhodně nenazývala, ale pokoušela jsem se o to. Trvalo to asi rok a něco. Úplně prvním sportem byl ovšem tenis, až poté hokej a florbal.

Jak jste se dostala ke golfu?
Jen díky tomu, že jsem ve správnou chvíli byla na správném místě. Kamarád mého táty dostal k narozeninám golfové hole, šli je spolu vyzkoušet a já samozřejmě u takové činnosti nesměla chybět. Měla jsem štěstí, že v té době na drivingu v Rožnově pod Radhoštěm působil i můj současný trenér Petr Moučka, který mne oslovil, jestli bych nechtěla začít hrát golf trochu víc. A tak jsem začala trénovat pod jeho vedením.

To bylo až ve 14 letech. Například Marek Nový začal ještě později a tvrdí, že už to manko vlastně nikdy nedohnal. Cítíte to také tak?
Ano i ne. Možná to chtělo začít s golfem o rok, dva dřív, ale zase si nemyslím, že to je nějaká tragedie. Díky tomu, že jsem nehrála golf odmalička, jsem měla možnost vyzkoušet víc sportů, a tak jsem měla základ, který je podle mne důležitý. Kdo ví, jak by to dopadlo, kdybych hrála třeba od sedmi let. Možná bych s tím právě v těch čtrnácti letech sekla.

Máte za sebou pět profesionálních sezon. Co jste se o sobě dozvěděla?
Když jsem přešla k profesionálkám, byla jsem naivní. Ten život je úplně jiný, než jak si ho představují ti, kteří to nikdy nevyzkoušeli. Hodně lidí si myslí, ...

Celý rozhovor naleznete v dubnovém vydání Golf Vacations č. 47/19. 

 

 

 

Lucie Hinnerová

Hinnerova Lucie-0030-2019-03-08-Photo-Zdenek-Sluka
Hinnerova Lucie-0030-2019-03-08-Photo-Zdenek-Sluka

Narodila se 14. února 1990. Vystudovala management sportu (bakalář) a učitelství (magistr). Trenér Petr Moučka, kondiční trenéři Jan Cacek a Filip Košecký, psycholog Marian Jelínek, bez stálého caddieho. Profi od 2013.

Úspěchy:

mistryně Česka na jamky 2012 a 2013,

Akademická mistryně Česka 2013,

mezinárodní juniorská mistryně Česka 2011.

Šampionka PGAC na rány 2014-2016.

Golfistka roku 2014 podle sportovních novinářů.

Přečtěte si dále

Sdílet:
###message