PROČ respektovat stromy

Stromy a hřiště mají komplikovaný vztah. A nejen proto, že často překážejí hráčům a že jejich seskupení jménem les bezostyšně polyká míče – byť podle okřídleného rčení jde v devadesáti procentech o pouhý vzduch.

SL1_9618

Kladů je mnoho. Díky stromům jsou hřiště neobyčejně pestrá, každé má svůj zvláštní charakter, zadržují vláhu, pomáhají cirkulaci vzduchu, může tu žít fauna. Stromy však nesmějí být na hřištích náhodně, nýbrž musí jít o správný druh na správném místě. Co by měl každý golfista o stromech vědět?

Rostou. Tento triviální fakt bývá často přehlížen a podceňován. Strom, který dlí zdánlivě neškodně v roughu, může začít brzy překážet. Špatně umístěné stromy se stávaní problémem nejen hráčů, ale i greenkeeperů. Před vysazením je třeba myslet na plnou velikost stromu, aby pak nemusela ke slovu přijít pila.

Brání. V boji o sluneční svit stromy vítězí nad trávou. Její růst i vysychání jsou ve stínu omezeny, takže herní podmínky se zhoršují. Stejně tak se stínem prodlužuje působení nízkých teplot, což způsobuje náchylnost trávy k chorobám. Když strom svou existencí nepomáhá, pomůže jeho odstranění.

Opadávají. Strom, kterému padají listy, větve, šišky a další plody, se může u greenu stát neštěstím a dennodenní noční můrou greenkepera. Jestliže je potřeba ke zprovoznění plochy u stromů nebo dokonce kvůli možnosti sekání častých lidských zásahů, opět pro porost nadchází poslední hodinka.  

Zakořeňují. Agresivní kořenový systém představuje další velký problém pro správce hřiště i golfisty. Zvláště, když zasahuje do cest nebo ploch, kde poškodí hole i sekačky. Kořeny ale také soupeří s trávou o vodu a živiny – a také neprohrávají. Proto můžete často v okolí stromů spatřit suchou a řídkou trávu.

Směrují. Pokud mají stromy adekvátní prostor, jsou zdravější, tráva lepší a hráči spokojenější. Bránit svým růstem ve směru hry znamená v důsledku příliš obtížné hřiště, pomalé tempo hry a z něho plynoucí rozmrzení. Nemusíte ale proto na překážející porost hned útočit svým vybavením. Stromy samy o sobě neubližují.

Text: USGA.
Foto: Zdeněk Sluka

Přečtěte si dále

Sdílet:
###message