Švýcarská cesta

Země uprostřed Evropy s 26 kantony nikdy nepřestane bavit. Ať už cestujete do německy, francouzsky, či italsky mluvící části, Švýcarsko má vždy co nabídnout, včetně 98 hřišť registrovaných u Swiss PGA.

Hlavni_mensi

Platí to také pro profesionální hráčky, které tu na jaře absolvovaly dokonce tři turnaje LET Access Series. My jsme se zaměřili na dvě hřiště. Nejprve se hrálo začátkem května na hřišti Gams-Werdenberg v německy hovořícím kantonu Sankt Gallen. Konec května pak patřil turnaji na Golf Lavaux ve francouzsky mluvícím kantonu Vaud.

Text Kateřina Krásová

Technický Gams

Budík zvoní ve 4:30. Sedám do auta, přede mnou 626 kilometrů směr Mnichov – Bodamské jezero – Gams. Po sedmi hodinách cesty se otevře malebná krajina. Hory dosahující 2300 metrů nadmořské výšky a jaro pulsuje, kam se člověk podívá. Na výlety a romantiku ale není čas.

Je třeba rovnou vyběhnout na hřiště a odehrát osmnáct jamek cvičného kola, než bude další den Pro-Am. Jamky letos slaví třináct let od svého založení. Ačkoli je hřiště obklopeno horskými panoramaty, při hře na žádné kopce, ani převýšení nenarazíte, jelikož leží na rovině. Na první pohled se hřiště může zdát jednoduché, ale je velice technické, s velkým množstvím podélných a příčných vod, tudíž přesnost znamená klíč k úspěchu.

Tréninkový den hráčky končí západem slunce ve 20:30. Jede se do hotelu, odpočívat a připravovat na následující dny. Ty budou kvůli dešti, v horách se dokonce měnícím navzdory máji ve sníh, hodně náročné. Hřiště s polohou ve výšce pod 500 metrů nad mořem ovšem garantuje hru deset měsíců v roce, a to na letních greenech.

Po hře lze zamířit rovnou do restaurace Bahnhofli, s výhledem jak na tréninkové plochy, tak na lichtenštejnské Alpy. Ještě lepší výhled, shora, ale skýtá terase hotelové restaurace Zollhaus. Třiapůltisícový Gams má typickou švýcarskou atmosféru malého města. Mimo jiné se zde nachází škola business managementu, nejlepší ve svém oboru v Evropě.

Gams-Wardenberg: par 72, délka hřiště 6045 m, fee: po-čt 80 CHF, pá 110 CHF, so-ne 130 CHF.

 

Lavaux u jezera

Koncem května mířím na jihozápad Švýcarska. Čeká mě hřiště Lavaux, u francouzsky mluvící riviéry v okolí proslulého Montreux.

Stránky hřiště mají motto: Une passion, une spirit. Jedna vášeň, jeden duch. Hřiště bylo založeno v roce 1999, deset let po vzniku myšlenky, a unikátní technický design, podobný tomu v Gamsu, obstaral Peter Harradine. Rodák z Bernu a architekt již třetí golfové generace tohoto jména, jež se promítlo do více než dvou set projektů v Evropě, Africe a Asii.

Hřiště leží u jezera Lac de Brét, na 62 hektarech ploch pronajatých místími vlastníky, kteří v golfu spatřili výhodnou investici. Také zde jde stejně jako u Gamsu o veřejné hřiště, otevřené ve výšce 680 metrů nad mořem od března až do listopadu.

Kromě osmnácti jamek je tu šestijamková akademie, tréninkové plochy a samozřejmě klubovna s restaurací. Hřiště nabízí balíčky „play and stay“ a navíc má skvělou lokaci, v sousedství vinic zařazených do světového dědictví UNESCO.

Golf Lavaux: par 72, délka 6 136 m, fee: po-pá 100 CHF, so-ne 120 CHF

 

Bonjour! Ca va?

Ve francouzsky mluvící části Švýcarska málokdo očekává, že mu na pozdrav odpovíte jinak než ve francouzštině. Platí to také pro Chexbres, vinařskou vesničku, jejíž část právě patří do fondu UNESCO.

Je tu překrásný pohled na terasovité vinice s Ženevským jezerem a také na francouzské hranice a Evian na protilehlé straně.  Však se místu také říká Balcon du Léman, tedy Ženevský balkón.

Krajina uhranula mnohé umělce, včetně spisovatele Lva Nikolajeviče Tolstého.  Na vaudské riviéře strávil poslední roky života Charlie Chaplin, v sídle Manoir de Ban u městečka Corsier- sur – Vevey. Místo je známé jak pro své kulturní bohatství včetně galerií, tak díky čokoládovně Nestlé, která tu sídlí.

V okolí Lavaux se nacházejí další malebné vesničky. Je to v podstatě Švýcarsko s nádechem Francie. Na drink doporučuji vyrazit do hotelové taverny Le deck, opět s výhledem, a možní tím vůbec nejkrásnějším v Chexbres na jezero.

Podstatně větší je nedaleké město Montreux (kolem 25 000 obyvatel), ležící na severovýchodním pobřeží Ženevského jezera. Přehlídka zdejších slavných residentů je impozantní: Rousseau, Čajkovskij, Stravinskij, Nabokov… Vilu zde má Bill Gates a žil tu také Freddie Mercury, který vystoupil na zdejším slavném jazzovém festivalu, konaném vždy v červenci. Mercury tu má pomník na břehu jezera.

A ještě jedno hudební spojení: skladba Smoke on the Water od Deep Purple odpovídá události z roku 1971, kdy zde fanoušek Franka Zappy zapálil světlicí kasino a dým se valil po jezeře. Vyhořelé místo bylo obnoveno v roce 1975. V blízkosti města se nachází vodní gotický hrad Chillon.

Pokud budete mít více času, můžete zamířit ještě do Lausanne, ležícího jen 45 kilometrů od Lavaux, s překrásnou katedrálou Notre Dame z 13. století. Nebo zkuste přijít na kloub tajemství sýru Gruyeres ve stejnojmenném městě, vzdáleném necelých šedesát kilometrů od hřiště.

Fotogalerie

Přečtěte si dále

Sdílet:
###message