Návrat z Miami

Než letos přestoupila k profesionálkám, poznala Kateřina KRÁSOVÁ za čtyři roky na Florida International University polovinu Spojených států. Odehrála desítky turnajů, prchala před hurikánem a v Miami také unikla fatálnímu neštěstí.

KK

Vzpomínky na Ameriku si teprve třídím. Každé léto jsem se vracela domů, ale letos to bylo už na pořád. Vystudovala jsem obchodní management, s vedlejším certifikátem pro podnikatelství. V Miami jsem strávila hezké časy, ale neměla jsem tam další plány pro kariéru, táhlo mě to za golfem do Evropy.

Procestovala jsem prakticky celou Severní Ameriku. Navštívila jsem asi polovinu států USA, ty na jihu téměř všechny. Byla jsem taky v Kanadě a loni jsem si udělala výlet za kamarádkami ze školy na Portoriko, do Argentiny a do Chile. Sbírala jsem po celou dobu letenky a byl jich pěkný štos. Cestování je ale vždy něčím vykoupené. Někteří lidé vidí jen to, ale už si neuvědomí, že je na to třeba tvrdě pracovat.

V Miami to byl zpočátku kulturní šok. Jste sice v Americe, ale pokud nemluvíte španělsky, tak máte velký problém. Už jen třeba dostat se někam taxíkem… Tehdy ještě nebyl Uber. Než jsem se naučila mluvit, bála jsem se, že nikam nedojedu! Neměla jsem tam auto, což znamenalo potíže hlavně při nakupování. Když jdete pěšky, pořádně si rozmyslíte, kolik mléka nebo vajíček si koupíte.

Bez auta jsem si nakonec zvykla. Nechtěla jsem řešit spoustu věcí s vozem spojených, včetně toho, kam ho dát na čtyři měsíce v létě, kdy jsem byla doma. Miami má přitom jeden z nejhorších systémů veřejné dopravy. Čekáte půl hodiny na autobus – a nic. V New Yorku nebo Chicagu je městská doprava mnohem lepší. Až poslední rok studia jsme si pronajaly auto od kamarádky.

Dostala jsem se na spoustu zajímavých míst. Univerzitní turnaje se hrají na kvalitních hřištích. Líbilo se mi Lake Diamond v Ocale, vyhlášené jako nejlepší hřiště na Floridě. Přitom jako floridské vůbec nevypadá. Univerzita má dvě hřiště. Na Biltmore jsme trénovali skoro denně a často jsme hráli na slavném Doralu, a to všechna čtyři hřiště, Silver, Gold, Red i Blue Monster. Našla jsem si tam také v Jim McLean Academy svého mimoškolního trenéra, z Argentiny.

Ráda jsem jezdila do Arizony. Tam pokaždé najdete něco zvláštního, včetně svérázného podnebí. Hrajete v poušti, kde je ráno zima, ale pak padáte vedrem. Nebo bylo skvělé hřiště Red Sky v Coloradu, vysoko mezi horami. Když jsme hrály 36 jamek v jednom dni, sotva jsme v řídkém vzduchu dýchaly.

Křižovatky a benzínky jsou všude stejné. Bavilo mě objevovat cokoli jiného. Ona nakonec ta hřiště na Floridě si jsou taky dost podobná. Líbilo se mi v Kalifornii, konkrétně v San Francisku a na Pebble Beach, kde jsem ale nehrála, ovšem jednou bych chtěla. Z měst jsou mými favority Chicago, New York a Boston.

Mám fotky s Billem Gatesem i Donaldem Trumpem. Billa Gatese jsme si všimly s kamarádkou na Biltmore. Váhaly jsme, zda za ním jít, protože měl kolem sebe ochranku… „Ale co!“ řekly jsme si, „Je to jednou za život.“ A tak jsme za ním vyběhly z putting greenu a vyfotily se. S Donaldem Trumpem to proběhlo klidněji. Tehdy ještě nebyl prezidentem, procházel se sám po Doralu, který mu patří, koukal na svůj hotel, a přitom se ochotně vyfotil a ptal se, jak nám jde golf.

Na turnaje se létalo, ale… Univerzitní týmy sice cestují na delší vzdálenosti letecky, ale obvykle tak, aby se ušetřilo, takže to nebývají nejkratší nebo nejlepší spoje. Většinou se přestupuje a čeká. Někdy zmeškáte přípoj. Třeba do Jižní Karolíny, která je blízko Floridy, to nakonec bylo devět hodin cesty.

I po zemi to bývá kalvárie. Jednou jsme při turnaji v Alabamě omylem naložili do auta bag, který nám nepatřil, takže po osmi hodinách cesty do Birminghamu se zase jelo zpátky bag vrátit. Nebo jsme absolvovaly road trip z Colorada do Missouri: dvacet hodin po rovné silnici bez jediné zatáčky.

Loni nás z Floridy vyhnal hurikán. Na týden kvůli tomu byla zrušena výuka. Chtěla jsem se ukrýt někde u kamarádek, u Adély Cejnarové v Bostonu, ale s příchodem hurikánu vystřelily ceny letenek šíleně nahoru. Nezbývalo než se evakuovat společně z Miami do Alabamy. Normálně trvá cesta 13 hodin, ale my jeli 22, protože z Floridy vedou na sever jen dvě dálnice a vše bylo ucpané.

Co bych doporučila navštívit v Miami? Například Wynwood, což je umělecká komunita plná street artu, kaváren, restaurací a butiků. Pak také čtvrť Brickell, což ....

Celý rozhovor naleznete ve vydání Golf Vacations 45/18.

Text: Čeněk Lorenc
Foto: Zdeněk Sluka a archiv Kateřiny Krásové

 

 

svih
svih

Profil

Kateřina Krásová

Absolventka Florida International University a profesionální hráčka. Začínala s golfem v Podbořánkách. Dvojnásobná mistryně republiky dorostenek. Na špičkové amatérské úrovni hraje její mladší sestra Karolína. Žije v Říčanech u Prahy, trénuje na Černém Mostě v Praze. Je jí 24 let.

Sdílet:
###message