BÁJEČNÝ PERSKÝ ZÁLIV

Pokud se považujete za zkušeného golfistu a cestovatele, který viděl a zažil snad všechno, vězte, že pořád ještě existují neprobádaná území. Co takhle vypravit se na prvotřídní světová hřiště LODÍ? Cítit se trochu jako ti, kteří se přes širá moře vydávali za dobrodružstvím a nečekanými objevy?

Costa neoRiviera 3

Ztakřka nepřeberné nabídky, sahající od Aljašky po Austrálii, jsme sáhli po té z vln Perského zálivu.

lod_hlavni_foto
lod_hlavni_foto

Šlo o okruh Dubaj, Omán, Yas Bani, Abú Dhabi, Dubaj. I díky možnosti podívat se na hřiště, na nichž se konají ty největší turnaje European Tour, nebo naopak tam, kde to zatím moc lidí nezná. V dubajském srdci Spojených arabských emirátů přistanete za necelých šest hodin letu z Prahy, odkud vede přímé – a notně vytížené – spojení.
Zvláště přechod ze zimních, výrazně minusových teplot do nějakých osmadvaceti stupňů nad nulou udělá dobře. A co teprve následující nalodění! Probíhá to v podstatě stejně jako nástup do letadla. Pasová kontrola, průchod bezpečnostním rámem a všechny ostatní nutné procedury se odehrávají v terminálu v těsné blízkosti mola v Dubaji. Poté se otevřou skleněné dveře a před vámi stojí loď. Vlastně luxusní plovoucí hotel jménem Costa neoRiviera.

Apartmá
Apartmá

Město na moři

Dodnes přesně nechápu, jak se něco tak obrovského může udržet na hladině, ačkoli Archimedův zákon ze sebe vysypu i po dlouhé noci strávené s přáteli.

Oficiálně patří plavidlo mezi lodě střední třídy, ale i tak jsou jeho rozměry impozantní. Délka 216 metrů, šířka 29 metrů. Výtlak 48 200 tun, rychlost kolem 35 kilometrů za hodinu. Cestujících může být až 1 248. Mají k dispozici osm palub a také 500 členů personálu. Takové malé město v pohybu na vlnách.
Při výběru bydlení hleďte až do nejvyššího patra. V něm jsou totiž k dispozici kajuty s vlastními balkony, které mají křesílka, takže si můžete sednout přímo k moři kdykoli v naprostém soukromí, aniž byste museli chodit na společnou palubu. Podvečerní posezení nad vlnami, při západu slunce, s ušlechtilým nápojem, to má něco do sebe. Kajuty (celkem jich je k dispozici 624, včetně dvou pro hendikepované turisty) mají zařízení jako hotelové pokoje. Jsou vybaveny kvalitními lůžky, sedací soupravou, úložnými prostory, koupelnou, toaletou, televizí, klimatizací i wi-fi. Je třeba mít na paměti, že uprostřed moře nebude připojení vždy nejrychlejší.  Volit můžete ze tří cenových relací – od propojení jen na sociální sítě až k obvyklému internetovému připojení. Během kotvení v přístavu lze využít zdarma sítí přímo v terminálech na pevné zemi.
Jediným rozdílem oproti suchozemské hotelové klasice je přítomnost záchranných vest ve skříni kajuty. Ostatně ty si velmi rychle vyzkoušíte. Nikoli však kvůli reálnému nebezpečí. Povinností posádky je seznámit cestující s tím, jak se chovat, kdyby nastaly nepříjemnosti. Hned po nástupu na loď přichází hromadné školení nováčků. Jak se vesta nasazuje, kam se dostavit, kde jsou záchranné čluny. Cvičení probíhá ve všech pěti „úředních“ jazycích lodi: italštině, angličtině, němčině, francouzštině a ruštině.
Možná se obáváte ataku mořské nemoci. Dlouhodobá plavba po moři je přece jen něco jiného než se lodí vydat ze San Franciska na Alcatraz, nebo z Marseille k pevnosti If, kdy se cesta počítá na pár desítek minut. Během osmi dnů plavby ale všechny příznaky nepříjemného stavu zůstaly kdesi daleko za dveřmi kajuty. I přes to, že dva dny a dvě noci foukalo na zdejší poměry neobvykle silně a vlny o sobě dávaly vědět. Plavidla tohoto typu ovšem něco váží a jejich vyrovnávací systém dokáže absolutní většinu výkyvů neutralizovat.

Restaurace Cetara
Restaurace Cetara

Italské hody

Bylo by smutné, kdybyste kvůli rozházenému žaludku nemohli užívat výtvorů lodní kuchyně.

Už to, že vaří Italové, je plusem samo o sobě. Hladem se na lodi umřít nedá. Costa neoRiviera nabízí dvě velké restaurace, jednu bufetovou Grill and Pizza a také šest barů a kaváren. Záleží na vás, jaký typ stravování si vyberete.
Golfistům bych doporučil polopenzi, jelikož oběd na lodi budou vzhledem k probíhající hře těžko stíhat. Najíst se lze v klubových restauracích jednotlivých hřišť. Důležité je zvolit si příhodný čas večeře (restaurace Cetara v 19 a ve 21 hodin) v návaznosti na váš program. Při ranním tee timu zvolte dřívější večeři, po níž si můžete dát ještě koktejl a beztak se dostane do postele v rozumném čase. Každý den zažijete odlišné menu, typické pro určitý italský region, ve čtyřech až pěti chodech.
Takže jsme se mohli důvěrně seznámit s kuchyní Sicílie, Sardinie, Puglie nebo Toskánska. K večeři se chodí tak jako do dobré restaurace na pevnině – tedy pánové v dlouhých kalhotách, košili či tričku s límečkem a v pevných botách, dámy si určitě rády na plavbu přibalí pěkný kostým či šaty.
Snídani si můžete nechat servírovat do pokoje, nebo lze využít samoobslužné restaurace na horní palubě a vychutnávat ráno na slaném mořském vzduchu. Během dne jsou k dispozici další „občerstvovny“. Při návštěvě žádné z nich nepotřebujete peníze ani platební kartu. Po nástupu na loď totiž obdržíte speciální kartu, na niž se zaznamenává
každá útrata a která zároveň slouží jako vstupní a výstupní doklad při přechodu na pevninu. Účet vyrovnáte až na konci pobytu.

Jak vyrazit?

Cesta k uskutečnění plavby po moři není složitá. Stačí kontaktovat společnost Cruise Plus (www.cruiseplus.cz) a poté už můžete vybírat z nabídky lodí, tras, potažmo golfových hřišť. Osobní setkání se zástupci společnosti je přínosné, protože se z první ruky dozvíte vše důležité před naloděním. Můžete si sestavit program na každý
den, vybrat si kajutu, zařídit si jídelní i pitný režim po celou dobu plavby, zjistit podrobnosti o životě na lodi… O transfery na hřiště se společnost postará rovněž, a to ve spolupráci s agenturou SNTT A Emir Group. Vstřícnost, ochota a znalost věci patří k samozřejmé výbavě týmu.

Pro negolfisty
V rámci plavby si samozřejmě lze vybrat i ryze negolfový program. Výlety do pouště, návštěva ománské metropole Maskatu či největší mešity na světě nebo Ferrari Worldu v Abú Dhabi, procházky Dubají včetně vyhlášeného shopping mallu jsou jen částí bohaté nabídky. Záleží jen na vás, jaké máte preference a co vás v té které končině ajímá nejvíc.

Autor článku: Jaromír Bosák

Celý článek naleznete ve vydání Golf Vacations č.39

Sdílet:
###message