Mezi balvany

Pojem bludný balvan sice v golfu evokuje zbloudivšího hráče podivných manýrů, ale na skutečné kamenné relikty nejsou česká hřiště zrovna skoupá. Avšak pozor, také ne všechny balvany na nich jsou bludné.

Ypsilon Liberec

 

V době ledové byly bloky hornin přesunuty někdy až kilometrovým ledovcem na velké vzdálenosti a po jeho roztátí se usadily v geologicky zcela odlišném prostředí. Předkové zprvu při výskytu balvanů věřili na potopu světa nebo činnost sopek, čertů či kyklopů. Až pozdější doba přinesla vědecké vysvětlení.
Foto Zdeněk Sluka

Například ve čtvrtohorách byly balvany dopraveny do dnešní české kotliny ze Skandinávie. Velikost balvanů dosahuje řádově decimetrových až metrových rozměrů, hmotnost v průměru několika tun. Velké balvany rozeseté hlavně po jižních Čechách ale mají jiný původ. Jde o zvětralé žulové horniny z třetihor.

A pak jsou tu ještě balvany metafyzické. Takto bývali označováni pro svou nepřehlédnutelnost a neuchopitelnost někteří básníci. Obloukem se tím navracíme ke golfu, který má podobnou charakteristiku jako bludný balvan v poezii. Obdivujeme ho, ale mnohdy si s ním nevíme rady a působí nám potíže. A teprve s odstupem času také oceníme všechny dimenze golfové poezie.

CELÝ ČLÁNEK NALEZNTE VE VYDÁNÍ GV 45/18.

NAPIŠTE SI O ZASÍLÁNÍ MAGAZÍNU ZDARMA ZDE

 

Čertovo Břemeno

Čertovo Břemeno
Čertovo Břemeno

Mnich

Mnich u Nové Bystřice
Mnich u Nové Bystřice

Konopiště

Konopiště
Konopiště

Přečtěte si dále

Sdílet:
###message