Kypr: Viděno telefonem

Petr Josek patří mezi legendy fotografování. Vítěz Czech Press Photo z roku 1997 (pamatujete psa plavajícího ulicí při povodních?) také hraje golf a poslední roky používá pro svou práci hodně mobilní telefon. Viděl tak nevšedně i Kypr.

hlavni

 

„Venku na cestách jsem vždy zvědavý, jaký se tam golf hraje. Většinou mi to nedá a jdu se mrknout, jaké mají hřiště. Pár jsem jich už viděl a na několika také hrál. Někdy ale jen tak koukám a těším se pohledem na krásná místa,“ vypráví bývalý fotoreportér agentury Reuters, už několik let předsedající mezinárodní porotě právě u soutěže Czech Press Photo.

Při říjnové cestě podél pobřeží severního Kypru fotograf zahlédl ukazatel: GOLF 500 m.

„Dřevěná přízemní budova vypadala opuštěně, na volání nikdo nereagoval. Navíc jsem nikde neviděl žádnou trávu! Jen praporek zapíchnutý uprostřed brownu, protože green to nebyl. Tak jsem si říkal, že tu třeba někdy bylo hřiště, ale asi už zaniklo, jak to bývá,“ vzpomíná muž, který fotografoval válku na Balkáně, dramata v Pobaltí i Albánii, oba převraty v Rusku i život v Iráku těsně po svržení diktátora Saddáma Husajna.

Najednou však nedaleko od pozorovatele hřiště na Kypru dopadl golfový míček. „Uviděl jsem čtyři chlápky, jak táhnou vozíky s holemi. A na ten hnědý green dopadl další balon. To už mě fakt začalo bavit, takže jsem na hráče počkal, abych zjistil, co se děje. Nechtěl jsem je moc rušit. Ukázalo se, že hrají mezi sebou turnaj. Byla to tříparová jamka, dva dali par a dva bogey.“

Také záhada hnědého hřiště se vysvětlila. „Sdělili mi, že je to v téhle době normální a že za tři měsíce, až zaprší, bude hřiště krásně zelené.“ Tedy aspoň okolí, protože greeny jsou písečné.

Šlo o hřiště CMC, postavené v roce 1926 pro zaměstnance stejnojmenné společnosti Cyprus Mining Corporation. Ano, pro horníky! Dokonce se tu v 50. letech hrálo kyperské Open. Od roku 1974 hřiště soukromě provozoval jeden bývalý zaměstnanec. Roku 1985 se klub technicky přejmenoval na Cyprus Mediterranean Coast a zkratka tak zůstala. Hřiště má devět tříparových jamek, osmnáct odpališť a stará se o ně jeden správce. Rezervace tee time není třeba, ale štěstí na takové kulisy a hlavně dobré oko jako Petr Josek mít potřebujete. 

 

Fotogalerie

Přečtěte si dále

Sdílet:
###message