Lee WESTWOOD: Expert na Masters

Po čtyřicítce Lee WESTWOOD začíná znovu. Po třech letech života na Floridě se Angličan vrátil do Evropy, aby byl blízko dětem. Také proto nyní hraje na European Tour, kde ho v srpnu čeká Czech Masters. Nejen o něm mluvil exkluzivně pro Golf Vacations.

Lee Westwood 110a

Před šesti lety to byl nejlepší hráč světa. V roce 2015 prožil rozvod, při němž nebyl schopen soustředit se na golf, což se odrazilo ve výsledcích. Po třech letech života na Floridě se Angličan vrátil do Evropy, aby byl blízko dětem. Také proto nyní hraje na European Tour, kde ho v srpnu čeká Czech Masters. Nejen o něm mluvil exkluzivně pro Golf Vacations.

Text: Čeněk Lorenc

Třikrát za sebou jste hrál Czech Open v 90. letech a pokaždé jste tu skončil v top 10. Jaké máte vzpomínky na Mariánské Lázně a Karlštejn?

To jsem byl ještě mladý kluk! Zdá se to hodně dávno. Moc se mi líbila obě hřiště, starobylé Mariánské Lázně i kopcovitý Karlštejn. Fanoušků se tehdy neukázalo moc, ale pokud si vzpomínám, tak byli golfem nadšení a doufám, že za tu dobu se hra tam u vás posunula vpřed. Hodně se těším na Albatross. Na mém startu jsme se domluvili na začátku roku v Dubaji a jsem si jist, že to bude skvělý turnaj. O hřišti jsem slyšel samé dobré reference.

V roce 2016 při Masters jste ukázal, co ve vás ještě je. Jakou máte po těch letech, po dosažení prvního místa na světě a po všech vítězstvích, ještě motivaci?

Starý dědek pořád kouše, ne? Je to něco, co vás neopustí. Jsou týdny jako ten v Augustě, které mě motivují a ukazují, že stále mám v sobě dost dobrého. Zmínil jste vítězství a to je velká část toho, co mě žene vpřed. Když zažijete situace na vrcholu leaderboardu při finálovém kole, tak to chcete opakovat, znovu a znovu. Doufám, že to tak bude i v neděli odpoledne u vás v Čechách.

Když se ohlédnete za dobou, kdy jste byl číslem jedna, bylo to také nejlepší období vašeho golfového života?

Mám z golfu spoustu zážitků, možná na víc než jednu knihu. Tehdy bylo neuvěřitelné si uvědomit, že na téhle planetě momentálně není v mém sportu nikdo lepší než já. A tohle mi nikdo nemůže vzít.  Že jsem přitom nevyhrál major, to nic neznamená. Výhra na jednom turnaji z vás nejlepšího hráče neudělá. Vyhrát major je pořád mou ambicí, ale nikoli posedlostí.

Co je zvláštní: Po celém světě jste vyhrál třináct turnajů s názvem Masters. Ten největší v Augustě sice ne, ale beztak jde o impozantní bilanci. Má to pro vás nějaký význam, když přijíždíte na Czech Masters?

Ha ha, dobrá otázka. Vážně už třináct? Doufám, že to číslo nejpozději právě u vás navýším! Těžko za tím hledat nějaké tajemství. Tak se to prostě s vítězstvími sešlo. Nejde ani tak o názvy, jako o to, vyhrávat po celé zeměkouli, jak jste řekl.

Vyhrál jste turnaje na pěti kontinentech a jen čtyři golfisté to dokázali na šesti. Najde se nějaké místo, kde jste ještě nehrál a rád byste to změnil?

Neuvědomuji si, že bych měl na glóbu nějaké bílé místo, které bych chtěl zaplnit. Měl jsem to štěstí hrát prakticky všude a jsem hrdý na všechna svá vítězství. Nelze říct, že by nějaký turnaj bylo snazší vyhrát než jiný. Dařilo se mi vítězit od počátku kariéry. Je to skvělý pocit, že jste schopen vyhrávat v různých podmínkách a v prostředí rozmanitých kultur.

Vaše jméno nese anglické hřiště Westwood Colt. Jak to vzniklo?

Mám klubovou příslušnost v Close House, což je skvělé místo u Newcastlu, kde se snažím hrát, jak jen to je možné. Spolupracuji s nimi několik let a vyvinulo se to tak, že tam vzniklo hřiště coby pocta architektu Harrymu Coltovi. Měl jsem co do činění s designem a hřiště dostalo moje jméno. Je to skvělý test. Klub také hostil European Senior Tour na hřišti Filly. Majitel Graham Wylie je velkým fanouškem dostihů a vlastní několik závodních koní. I to nás spojuje.

Tenhle váš koníček, tedy koně, mě také zajímá. Jak se koňmi bavíte?

Hodně. Musíte umět vypnout a dostihy jsou pro mě velkým odreagováním od golfu. Vlastním několik závodních koní a dostihy mě berou, i když moji koně nevyhrávají pokaždé. Pár vítězství se už ale také podařilo.

Odstěhoval jste se ze Spojených států zpět do Velké Británie, kde nyní žije vaše rodina. Jak vypadá váš život ve Skotsku?

Bydlím v Edinburghu, kvůli svým dětem, které jsou tam šťastné – a já taky. Pomalu se seznamuji s městem, což mě baví a brzy už tam budu moci fungovat jako průvodce. A také tam mám blízko ke golfu v St. Andrews.

Jste významně zapojen do juniorského golfu, pod vaším jménem se pořádají akademie a turnaje. Co to pro vás znamená?

Tohle je nakonec nejcennější, co v golfu můžete zanechat. Vítězství jsou hezká, ale tady můžete udělat pro golf víc. Tahle hra to v poslední době nemá jednoduché na mnoha místech a naší povinností je golfu pomáhat, přitáhnout ke hře novou generaci a také udělat z golfu větší zábavu.

Co vidíte jako problém golfu?

Mluvme spíš o příležitostech. Neměli bychom se bát inovací, a nejde o vybavení, nýbrž o pojetí golfu, o pravidla a způsob hry. Chce to golf zrychlit, protože faktor času je dnes stále důležitější, a také rozšířit mezi větší počet lidí.

Hrají vaše děti? Byl byste rád, kdyby se z vašeho syna stal profesionál?

Sam hraje a samozřejmě mě baví chodit s ním po hřišti. Jistě má nějaký talent, ale to, jestli se dá na dráhu golfisty, záleží pouze na něm. Stejně jako u dcery Poppy platí, že budu šťastný kdykoli, kdy bude šťastné moje dítě.

Jste živou kronikou European Tour. Jak se změnila od vašich začátků?

Změnila se v mnohém nebo spíš ve všem. Je to především konkurence, co ohromně zesílilo. Dnes nenajdete mezi členy tour outsidera. Je to možná klišé, ale vyhrát daný turnaj může skutečně každý. Hoši jsou dnes rozhodně atletičtější typy, než tomu bývalo za mých mladých časů. Co se nezměnilo, to je fakt, že pořád potřebujete smysl pro humor, abyste v tom prostředí přežili.

Máte hodně vzpomínek na Ryder Cup, v němž držíte mnoho rekordů, včetně sedmi vítězství týmu Evropy. Bylo tam něco, co nikdo ještě neví?

Obávám se, že ne. Na Ryder Cup dostávám otázky velmi často, ale nikdy se mi tohle téma neomrzí. Doufám, že mě ještě hodně zážitků čeká.

Tak jinak. Jak jste zažil nejzábavnější moment na hřišti?

Na to se taky těžko odpovídá. Určitě to ale bylo něco s Darrenem Clarkem. S ním stačí být jen chvíli a už se něčemu smějete.

Clarke je letos kapitánem Ryder Cupu. Čekáte od něj v tomto směru výhody?

Jako že by mě nominoval z kamarádství, nebo že jsme spolu dřív vlastnili letadlo? Kdepak, nic takového nečekejte. Svou cestu do Ryder Cupu si musím uhrát sám. Tady žádné kamarádství nepomůže. Ostatně, sám Darren nedávno řekl, že kvůli své funkci o pár kamarádů asi přijde. Náš případ to ale nebude.

S golfem jste začal až ve třinácti letech, s poloviční sadou holí. Myslíte, že by něco takového bylo možné i dnes?

Jistě. Na jedné straně to vypadá, že hráči jsou mladší a mladší, ale pokud má někdo přirozený talent, tak může s golfem začít i později a dostat se daleko.

Váš otec byl učitelem matematiky. Naučil vás z předmětu něco, co se vám pak hodilo při golfu?

Z matematiky to asi kromě počítání úderů nebylo nic, ale jinak svým rodičům vděčím za všechno. A nikdy jim nebudu schopen dostatečně poděkovat.

Pracoval jste s mnohými top trenéry. David Leadbetter, Sean Foley, Pete Cowen... Jakou nejlepší radu vám dali?

To bych prozradil něco! Přece...

CELÝ ROZHOVOR BYL UVEŘEJNĚN V GOLF VACATIONS VYDÁNÍ Č.36/16. O jeho zasílání zdarma si můžete požádat zde

 

 

 

Co možná nevíte?

Lee Westwood 125a
Lee Westwood 125a

Narodil se 24. dubna 1973. Profesionálem je od roku 1993.
Vyhrál 42 světových turnajů (23x European Tour, 2x PGA Tour, 9x Asian Tour, 4x Japan Tour, 3x Sunshine Tour, 1x PGA Tour Australasia).
Nikdy nezvítězil na majoru (2. místo Masters 2010, 2016 a British Open 2010, 3. místo US Open 2008, 2011 a PGA Championship 2009).
Od roku 1997 je nepřetržitě členem týmu Evropy v Ryder Cupu (7x vítězství - rekord).
Světový hráč číslo 1 v roce 2010 (celkem 22 týdnů). Rozvedený, 2 děti.

Sedmnáct let byl ženatý s Laurae Coltart, sestrou profesionálního hráče a nynějšího komentátora televize Sky…Po British Open 2006 trénoval dva týdny s fotbalisty Boltonu, aby si vylepšil fyzičku…Loni zachránil život topícímu se člověku na Barbadosu… Patří do týmu 14 ambasadorů značky hodinek Audemars Piguet… Má rád auta, snooker a také vodku.

Přečtěte si dále

Sdílet:
###message