Psí den

Nejlepší přítel člověka by neměl zůstávat doma sám, když jeho paní a páni jdou hrát.

vsichni_web

Nejlepší přítel člověka by neměl zůstávat doma sám, když jeho paní a páni jdou hrát. V Royal Adelaide Golf Clubu v Austrálii se proto uskutečnil historický Dog Day, kdy šli všichni, lidé i zvířata, po hřišti pohromadě.

Vybaveno svačinami, vodítky, a hlavně nováčkovským nadšením se pole 50 hráčů a hráček vydalo spolu s 29 psy na hřiště k odpolednímu golfu. Na jižní polokouli hřál vlídný podzim a lepší den nemohl být objednán.

Výjimečného odpoledne v klubu, založeném roku 1892 a nesoucím titul královský od roku 1923, se zúčastnili psi mladí i staří, huňatí i krátkosrstí, klidní i divocí. Přesto, do jednoho všichni skvěle vychovaní. Odpoledne mělo takový náboj, že po hře nikdo nespěchal domů a všichni si ještě dlouho užívali atmosféru na terase u klubovny.

Na účastníky také čekalo zvláštní menu. V Adelaide se hráčům vždy nabízejí na jídelním lístku společné porce pro dva v ceně 25 australských dolarů. Každého psa vítal ještě před startem svačinový balíček.

„Chceme akci zanést do kalendáře jako pravidelnou, ohlasy byly ohromné. Odpoledne přivedlo na hřiště celé rodiny a lidi, které zde normálně nevídáme,“ uvedla klubová manažerka Lisa Pacini a na dotazy Golf Vacations k akci dodala: „Jsme překvapeni zájmem o Dog Day z tak daleké země, jako je Česko!“

Abychom se nezajímali, když už jsme takový psí národ, ale ze zdejšího golfu zatím známe spíše dny pod psa. Podobný Psí den, jako měli v Adelaide, tu dosud chybí. Inspiruje se někdo?

Celý článek včetně fotografií naleznete v aktuálním vydání Golf Vacations č. 48/19. O jeho zasílání zdarma si můžete požádat zde

ridge_web
ridge_web

Ostrovy ano, Amerika ne

Přítomnost psů na golfu je běžná především na Britských ostrovech a jejich starých linksových hřištích. Jde, jak jinak, o tradici.

Majitelé půdy brali s sebou šelmy jednak jako doprovod ke hře a také kvůli honu na lišku. Mít s sebou psa je obvyklé i ve známých klubech, jako je Sunningdale. Další klub, Berkshire, povoluje psy svým členům, zatímco návštěvníci musejí o psí vstup požádat.

Naproti tomu v Severní Americe smí na hřiště obvykle jen pes patřící head greenkeeperovi, nebo speciálně vycvičený asistenční pes. Američané si totiž nechávají psy na výrazně menší distanc, mnozí s nimi sdílejí i lože (v posteli svých pánů údajně spí polovina z 83 milionů psů v USA), a vychování zvířete pak nebývá nejlepší. „Jestliže britští psi mají za sebou univerzitu, ti američtí zůstávají ve školce,“ uvedl Jonathan Klein, specialista na výcvik z Los Angeles.

plakat_menu_web
plakat_menu_web

Driver i jamka

Golfová terminologie často používá pojem psa. Dog je slangové pojmenování driveru (a výraz Nechte nažrat psa znamená Odpalte to driverem).

Dog dish (Psí miska) pojmenovává jamku s vyvýšeným odpalištěm i greenem.

Dog ear (Psí ucho), to je odpaliště plné vysekaných řízků, flekatá fairway nebo také kropenatý green.

Dogleg? Jistě, tvar psí nohy přesně sedí na jamku s fairwayí, stáčející se ke greenu mimo původní směr hry.

A nakonec je tu Dog track, výraz pro mizerně navržené nebo udržované hřiště. Za to ale psi vážně nemohou…

Sdílet:
###message