Pozor na ústa

Politická korektnost v golfu.

136_haney

Mor takzvané politické korektnosti začal zasahovat i do golfu. Hank Haney, bývalý trenér Tigera Woodse, musel kvůli komentářům o korejských hráčkách opustit rádiové vysílání PGA Tour.
Text Ladislav Strejček
Foto: Profimedia


CO SE STALO?

V show stanice SiriusXM PGA Tour Radio vybídl moderátor Haneyho slovy: „Tento týden se hraje 74. US Women´s Open, Hanku.“ Načež expert reagoval takto: „Opravdu? Tipuju vítězství Korejky.“ Když moderátor označil volbu za jistou sázku, Haney pokračoval: „Nejsem schopen jmenovat ani šest hráček z LPGA. Nebo možná jsem. Sázím na Lee. Nemusím říci křestní jméno, že ne?“ Moderátor dodal, že na LPGA hraje šest žen jménem Lee.

HANEYHO narážka na dominanci Korejek ve světovém golfu a jejich těžkou rozeznatelnost i pro experty strhla lavinu odsuzujících komentářů. Vyústilo to ve vyhazov Texasana z rádia. Přisadil si také Woods, který řekl, že jeho bývalý kouč „si to zasloužil.“ Haney se za svá slova omluvil, ale už bylo pozdě.

HROU OSUDU nakonec na US Women´s Open skutečně zvítězila Lee. Plným jménem Jeongeun Lee6 – onu šestku u jména používá právě proto, že z korejské tour vzešla s tímto jménem jako šestá v pořadí.

PO TURNAJI Haney znovu reagoval. Na Twitteru napsal: „Moje předpověď, že hráčka z Koreje vyhraje US Women´s Open, byla založena na statistikách a faktech. Korejky absolutně dominují na LPGA. Kdybyste se mě zeptali znovu, odpověděl bych vám stejně, jenom bych pečlivěji volil slova.“


VE DRUHÉM tweetu, který později smazal, Haney dodal, že gratuluje „Lee6 k velkému vítězství“ a že věděl, že „že vyhraje jméno Lee“. Byly to trochu kroky slona v porcelánu, ale budiž. Mnohem závažnější je fakt, že za svobodný projev, zakotvený mj. v prvním dodatku americké ústavy, byl člověk potrestán.

NAŠLI SE VŠAK i lidé, kteří Haneyho na Twitteru podpořili. „Nešlo o rasismus, ani o sexismus. Je to prostě fakt,“ napsal uživatel Bronson Krisher. „Já nejsem schopen jmenovat ani čtyři hráčky. Přestal jsem se dívat na turnaje, když se vytratily Američanky a nastoupily hráčky z Asie. Televizní sledovanost musí být katastrofa,“ přidal se Mike Moos. „Přece není rasismus to, když řeknete, že existuje množství nerozlišitelných hráček jménem Lee. Je v tom nula předsudků či diskriminace. Co je špatného na konstatování, že si Korejky přivlastnily LPGA,“ ptal se Richard Colton.

Jistě, vše se dá podat lépe, elegantněji, mírněji. A kolik Korejek na LPGA znáte vy?

 

Přečtěte si dále

Sdílet:
###message