Atlantická Kanada

Téměř 15 000 kilometrů východního pobřeží Kanady se čtyřmi provinciemi je omýváno a tvarováno Atlantským oceánem. Pronikavému slanému vzduchu zde neuniknete, ale proč byste také měli? V něm se golf na kanadský způsob hraje nejlépe.

Brudenell

Ve vnitrozemí Kanady můžete objevovat nekonečné lesy a pastviny, ovšem pobřeží s velkolepými zálivy a tichými přítoky řek, předlouhými písečnými plážemi a kostrbatými útesy nelze vynechat. Vody ohřáté Golfským proudem sem plynou až z Mexického zálivu, kolem Floridy a celého východního pobřeží Severní Ameriky. Oceán je po staletí nejen zdrojem rybolovu, ale v mnoha případech se stal klíčovou kulisou pro skvělá golfová hřiště. Atlantická Kanada představuje mezinárodní turistickou destinaci také díky světovým jamkám.

Text Tom Peters

Z HOR A OCEÁNU

Keltic Lodge Resort and Spa a Highlands Links Golf Course, Ingonish Beach, Nové Skotsko

Ostrov Cape Breton, na východním konci provincie Nové Skotsko (Nova Scotia), se může chlubit ikonickým a široce oceňovaným hřištěm Highlands Links a spolu s ním resortem Keltic Lodge. Od svého otevření v roce 1941 hřiště nechybí prakticky v žádném světovém žebříčku top 100. Na tomto slavném místě, lemovaném Atlantikem a pohořím Cape Breton Highlands, zní gaelština, samozřejmě původem ze Skotska. A golfisté tak slyší vřelý pozdrav: „Cead Mile Failte!“ („Vítejte na stotisíckrát!“) Promlouvá k nim takto i hřiště.

Ze zadních odpališť měří Highlands Links něco přes 6 200 metrů. Par 72 stvořil z pověření kanadské vlády jeden z nejlepších zdejších architektů Stanley Thompson, který své dílo nazval „Hřiště hor a oceánu“. První devítku trasoval podél oceánu a druhou obrátil v údolí Clyburn, vedle stejnojmenné řeky do vnitrozemí. Tenkrát nebylo snadné dostat do zdejšího terénu těžkou techniku, a tak vypomáhala místní lidská síla s koňmi. Výsledkem byl uskutečněný sen „shotmakera“ – střídavě úzké a široké fairwaye, s proměnlivou výškou, kde se těžko hledá rovné místo. K tomu patří malé greeny, náročné bunkery a scenerie přímo určené pro pohlednice. Thompson každou jamku pojmenoval v gaelštině, a zvláště se to povedlo na čtyřce. Heich O’ Fash znamená Kupa trablů.

Divokou scenerii dotváří fauna, mezi níž nejsou neobvyklí mohutní losi, nalétávající orli bělohlaví nebo další božská stvoření. Celé zasazení hřiště a resortu do drsného rurálního terénu je velmi impozantní.

Resort Keltic Lodge and Spa byl otevřen v roce 1951 na poloostrově Middle Head, s panoramatickými výhledy na zálivy North i South Bay a také na pohoří Highlands. Z resortu, nabízejícího několik variant bydlení, je to jen krátká procházka na první odpaliště Highlands Links. V roce 2015 převzala resort i hřiště soukromá společnost GolfNorth, která sem investovala kolem pěti milionů kanadských dolarů (asi 85 milionů korun.) Více na kelticlodge.ca.

POŠTOVNÍ ZNÁMKA

The Algonquin Resort, St. Andrews, Nový Brunšvik

Jedno z nejlepších a ikonických resortních hřišť atlantické Kanady vítá hráče už přes jedno století. Historický Algonquin se nachází v místě St. Andrews-by-the-Sea (další připomínka starého Skotska) v provincii Nový Brunšvik (New Brunswick). Přehlíží úchvatný záliv Passamaquoddy Bay, což je část Zálivu Fundy, který má nejvyšší příliv na světě.

Algonquin, otevřený v roce 1894, prošel ve 20. letech minulého století renovací pod dohledem proslulého architekta Donalda Rosse. Další transformaci provedl v roce 1998 kanadský architekt Tom McBroom, který z poněkud zastaralého hřiště, hraného stylem „dopad–odskok“, udělal moderní design. Tím to však neskončilo. Další Kanaďan, Rod Whitman, podepsaný pod mezinárodně velebeným hřištěm Cabot Links (provincie Nové Skotsko), provádí momentálně další facelift.

V roce 2012 byly resortní hřiště a hotel v tudorovském stylu koupeny soukromou společností, která zde investovala přes 50 milionů kanadských dolarů. Cílem bylo získat pět hvězd na obou stranách. Hřiště s délkou 6 400 metrů, parem 72 a Whitmanovým redesignem akcentuje přírodní krásu oblasti, výhledy na Bay of Fundy a historické místo St. Andrews. Několik jamek podél zálivu má nádech skotského linksu, stejně jako více než stovka zdejších bunkerů.

Záliv nejvíce vstupuje do hry na charakteristické jamce číslo 12. Je to třípar, který se velmi podobá známé sedmičce z kalifornského Pebble Beach. Obě jamky jsou krátké, hrané z kopce k moři, a nesmírně atraktivní. K odpalu na dvanáctce někdy stačí jenom wedge, jindy střední železo. Záleží na větru. Ačkoli architekt Whitman nechal zvětšit green, máte pocit, že musíte trefit poštovní známku. Podél moře následuje podobně pitoreskní třináctka, což je ovšem pětipar.

Majestátní hotel Algonquin, stojící nad městem, dnes patří do řetězce Marriott. Od otevření v roce 1889 ubytovával státníky i královské hlavy, stejně jako běžné turisty a cestovatele. Po mnoha proměnách a přestavbách dnes nabízí 233 pokojů se všemi vymoženostmi včetně krytého i vnějšího bazénu či vířivek. Skvělé jídlo se podává v restaurantu Braxton’s. Mořské plody jsou delikátní a kraluje tu humr. Více na algonquinresort.com.

PESTRÝ DESIGN

Rodd Brudenell River Resort, Georgetown, Ostrov prince Edwarda

Nejmenší kanadská provincie Ostrov Prince Edwarda (Prince Edward Island), je bohatá na golf. Ostrov, obklopený atlantickým zálivem svatého Vavřince, má kolem 150 000 obyvatel a často se mu říká Zahrada zálivu, to díky úrodné zemědělské půdě, která představuje hlavní zdroj bohatství. V kanadské historii je ostrov znám také jako „Rodiště konfederace“. Zhruba čtvrt století jde rovněž o primární golfovou destinaci se zhruba pětadvaceti hřišti. Velký podíl na tom má Rodd Brudenell River Resort, se dvěma hřišti, která patří k tomu nejlepšímu v celé Kanadě.

Jejich krása spočívá v naprosté odlišnosti. První hřiště – Brudenell River – lemuje stejnojmenná řeka. Co začalo v šedesátých letech devíti jamkami, to se dvojnásobně rozrostlo pod vedením architekta C. E. Robbieho Robinsona. Tradiční parkový design kombinuje fairwaye orámované stromy s otevřeným terénem a poměrně malými greeny. Unikátní šestikilometrové hřiště s parem 72 korunuje rovněž jedinečná kombinace jamek: je tu po šesti parech 3, 4 i 5. Brudenell River hostilo několik významných turnajů včetně amatérských šampionátů a také profesionálního formátu Skins Game s hráčkami LPGA.

Druhé hřiště nazvané Dundarave z roku 1999 ukazuje moderní design, za nímž stojí američtí architekti Michael Hurdzan a Dana Fry. Par 72 s délkou téměř šest a půl kilometru ze zadních týček a s dlouhými čtyřpary a širokými fairwayemi se stal oblíbeným hřištěm ranařů. Jak říká John Daly: Grip it and rip it! Jamky jsou protkány více než stovkou bunkerů se zdejším typickým červeným pískem a zakončeny obřími, tvarovanými a velmi rychlými greeny. V roce 2006 hřiště hostilo exhibici Legends of Golf, ve které Jack Nicklaus přehrál svého letitého kamaráda Toma Watsona.

Čtyřhvězdičkový resort leží u stejnojmenného provincionálního parku a jen půl hodiny jízdy od hlavního města ostrova, jímž je Charlottetown. Hlavní hotel poskytuje ubytování ve 67 luxusních pokojích, 18 junior suitách a 14 větších apartmánech. Každý pokoj má hezkou orientaci směrem ven a z většiny balkonů se nabízí výhled na Brudenell River nebo stejnojmenné pitoreskní hřiště. Komu by to snad nestačilo, je na výběr ještě šestnáct domků s dvěma ložnicemi, ideální to konfigurací pro rodiny.

Více na roddvacations.com/hotels/rodd-brudenell-river.com

NA STOPĚ VIKINGŮ

Humber Valley Golf Resort, Steady Brook, Newfoundland a Labrador

Kanadský architekt Doug Carrick měl absolutní pravdu. Posazení hřiště River v resortu Humber Valley je jednoduše „spektakulární“. Jediné, byť přesné slovo ale nemůže vystihnout scénickou krásu, neuvěřitelné výhledy a poklidné vzezření tohoto úžasného hřiště.

Nejvýchodnější kanadskou provincii a zároveň tu poslední, která se připojila ke konfederaci v roce 1949, tvoří ostrov Newfoundland a pevninské teritorium Labrador. Větší část více než půlmilionové populace žije na ostrově, kde se před více než tisíci lety vylodili a poprvé usadili Vikingové jako první evropští obyvatelé. Vikingská vesnice L’Anse aux Meadows je národní historickou památkou.

Na západním pobřeží ostrova Newfoundland, dvacet minut od letiště Deer Lake a čtvrt hodiny od dvacetitisícového městečka Corner Brook, leží cenami ověnčený resort a hřiště Humber Valley. Nese Carrickův design a po svém otevření v roce 2006 získalo hned v následující sezoně od dvou golfových magazínů ocenění Nejlepší nové hřiště Kanady. Samotný resort byl vyhlášen jako nejlepší na světě v letech 2006 a 2007 magazínem Golf Punk.

Členité hřiště River se vine v kopcích a údolím, kolem jezera Deer Lake a řeky Humber River. Má par 72 a měří téměř 6 600 metrů z nejvzdálenějších odpališť. Layout poskytuje panoramatické výhledy do údolí a také na pásmo Appalačského pohoří.

Výškové rozdíly činí přes sto metrů a opět se tu jako na řadě kanadských hřišť střídají široké fairwaye s těmi pevně sevřenými stromy. Největší převýšení poznáte na desáté jamce, kde pod sebou vidíte údolí s fairwayí posazenou asi o šedesát metrů níž.

Architekt Doug Carrick si pohrál s jedinečným kusem země výjimečným způsobem, a ještě jej o něco vylepšil, pokud to takto lze říct. „S nádhernou krajinou Newfoundlandu se pojí typicky resortní hřiště, které je velmi přátelské a dobře hratelné z předních odpališť, ovšem znatelně těžší odzadu,“ říká Carrick.

S golfem jde opět ruku v ruce luxusní ubytování v kondominiích a chatách s jednou či dvěma ložnicemi v základní verzi. Ty další a větší stavby skýtají dokonce od tří do pěti ložnic, se samozřejmostmi, jako jsou vysokorychlostní internet, DVD přehrávač, pračka, sušička a také ohniště na BBQ.

Stravovat se pochopitelně můžete v restauraci. Pod jménem Eagles Perch (Orlí bidýlko) se nachází v golfové klubovně a potěší nejen skvostným menu, ale také rozhledem z oken. Kdo by snad nehrál golf, může tu provozovat jachting, windsurfing, rybaření, mořský kayaking, vyjet na horských kolech nebo třeba pozorovat velryby. Golf v Kanadě znamená všestranný a vpravdě životní zážitek. Více na humbervalley.com.

Autor je spolupracovníkem Golf Vacations, cestuje po světě za golfem z Lower Sackville v provincii Nové Skotsko v Kanadě.

CELÝ ČLÁNEK VČ.FOTOGRAFIÍ NALEZNETE VE VYDÁNÍ GOLF VACATIONS Č.43/18

Peninsula 2
Peninsula 2

Přečtěte si dále

Sdílet:
###message