Pocta letcům

Královské perutě v královském klubu. To byl podtitul akce Czech RAF Golf Trophy ve stylovém prostředí Royal Golf Clubu Mariánské Lázně.

Czech_RAF_G.Trophy-2018-photo_Zdenek_Sluka-0012

Kompletních 27 flightů (letek), vždy v čele s jedním z bývalých letců Royal Air Force v pozici čestného velitele, vzdalo svou účastí hold 2 500 Čechoslovákům, kteří v britské RAF bojovali za svou vlast ve druhé světové válce – ať už za kniplem stíhaček a bombardérů, ve střelecké věži, u zaměřovače či radiostanice, nebo na zemi při péči o bojové stroje.

Skvělou atmosféru umocňoval legendární Spitfire v barvách 312. československé perutě a polní letiště s piloty i pozemním personálem před klubovnou. V rámci ranního ceremoniálu uchvátil také druhý Spitfire Mk.XVIE vystoupením nad osmnáctým greenem, za doprovodu skotského dudáka.

Silným okamžikem se stalo ocenění paní Lucy Pool, která přijela z Anglie a pak přebírala cenu pro jednu ze tří nejlepších žen turnaje. Čestným velitelem jejího flightu byl totiž plk. Ilja Hrušák, její otec a pilot 311. československé bombardovací perutě. Dáma měla za války hodnost majora britské RAF.

Vítězem soutěže týmů se symbolicky stala letka reprezentantů letectva Armády České republiky (Petr Lanči, Martin Nezbeda, Petr Tománek a Pavel Tománek). Akce vynesla 41 000 korun Vojenskému fondu solidarity. Český golf tak důstojně oslavil výročí 100 let od vzniku samostatného státu i RAF. Iniciátorem projektu byl Whisky&Kilt Golf Club.

www.czechrafgolftrophy.cz

Foto: Zdeněk Sluka
srpen 2018

Sdílet:
###message