Královna z Karlštejna

Nic proti šesti předchozím vítězkám Ladies European Tour na českých hřištích, ale teprve na posedmé tu zazářila opravdová hvězda. Triumf Carly Booth při Tipsport Czech Ladies Open na Karlštejně byl tím nejlepším, co se mohlo stát.

TCLO-Karlstejn-0030-2019-08-25-Photo-Zdenek-Sluka

Královna z Karlštejna

Putt do paru na osmnácté jamce není sice dlouhý, ale ani ordinérní. Zvláště v situaci, kdy jde o všechno. Tedy o turnajový titul. Byť o tom aktérka ještě neví.

Text Čeněk Lorenc
Foto Zdeněk Sluka

Carly Booth, sedmadvacetiletá skotská blondýnka si prohlédne kontury greenu, jupraví tričko i sukni, postaví růžový míček Volvik k markovátku – a zavěsí. S jistotou i radostí, že zvládla zpočátku nepovedené finále. Avšak s nijak emotivními gesty. Proč neslaví?

Vůbec totiž netuší, jak na to vlastně je?! Obří televizní obrazovka u osmnáctky přestala na závěr turnaje ukazovat skóre. Běží na ní živý přenos České televize. Výsledky žádné. U Carly Booth je to sedm birdie a pět bogey, celkově 70 ran. Slušné, jenže na vítězství to stačit nemusí. Nebo snad ano?

Bývalá gymnastka, která dodnes umí metat parádní salta, provede objetí, nahrazující u golfistek potřes rukou, se spoluhráčkami i s kedíkem. Nakračuje k ochodu z greenu. A teprve teď se od fotografa dozvídá, že je… šampionkou!

Po sedmi letech, kdy čekala na opakování jediných dvou titulů z roku 2012. Krajanky, které už mají finále za sebou, přibíhají s lahví sektu. Kropí stále ještě nevěřící vítězku, která schovává hlavu do dlaně, než si připije tím, co zbylo.

„Oh my God… Oh my God…“ Rodačka z Comrie, dcera zápasníka a vyhazovače z klubu v Liverpoolu v době, kdy tam hráli Beatles, se nesnadno vyrovnává s prýštícími emocemi. Nějak ještě dojde do stanu, kde se zapisuje skóre, ale pak už to nevydrží a rozpláče se dojetím naplno. Tak, že se musí o několik minut odložit závěrečný ceremoniál, aby se nová šampionka mohla dát dohromady.

Při přebírání poháru, rozhovoru a děkovné řeči jí před očima běží akční film finálového kola. Carly Booth do něj nastupovala jako dělící se o vedení s Finskou Sannou Nuutinen, vítězkou předchozího turnaje LET Access Series na Konopišti. Jenže, nástup to byl s okamžitým a málem fatálním zakopnutím.

Na prvním odpališti ještě spolu stačíme probrat včerejší vítězství Liverpoolu v anglické fotbalové lize nad Arsenalem. Carly vyšle vpřed zaťatou pěst na oslavu a vzápětí jde natýčkovat. Absolvuje obvyklý rituál před ranou, ale ta už obvyklá není. Drajv ve tvaru banánu míří ostře doprava. Až přes síť na driving range. Au. To je aut! Do hry jde nový míč, už třetí ranou. Končí to bogey.

A nikoli jediným. Booth přidává na prvních pěti jamkách další dvě. „Hraju golf, nebo jsem na Alton Towers,“ ptá se Carly cestou svého kedíka, s narážkou na zábavní park ve Staffordshire, kde dominuje hrůzná horská dráha.

Caddie (a možná i přítel?) Andy Carter je v roli nosiče bagu a rádce poprvé. Jinak pracuje jako profesionál na hřišti Jumeirah Estates v Dubaji. S Carly bydlel v hotelu pod hřištěm a dosud to i pro něho byla zábava, s návštěvou minizoo s tygří klecí a s popíjením červených vín ve volnu na terase u břehů Berounky.

Teď však jde do tuhého. Po vzoru svého vždy tvrdě zápasícího otce se ani Carly nechce přestat rvát o titul.

„Už to nikdy nechci zažít,“ ohlíží se později za kalvárií, při níž účet první devítky uzavřela díky třem birdie na celkový par. Díky čtyřem birdie na druhé devítce, oproti dvěma bogey, nakonec vytáhla skóre k výhře o jednu ránu.

„Po sedmi letech je to trochu šok,“ komentuje Carly Booth nečekaný triumf. Kde jinde ale měl přijít než v zemi, kterou má skotská silačka tak ráda?

 

Salta, pivo, klid

Poprvé tu hrála Ladies European Tour už v roce 2011 na Albatrossu. Tam se vrátila i o rok později, kdy se změnil termín turnaje tak, že padl na její červnové narozeniny. Carly tehdy vyhrála se svým týmem, v němž byl mj. režisér David Ondříček, soutěž Pro-Am, a dostala dva obří dárky: kávovar za výsledek a dort ve skotských barvách (ano, poleva byla jedovatě modrá) ke slavnému dni.

Stala se i pravidelnou účastnicí turnaje na Dýšině, kam se série LET přesunula v letech 2013-2016. Mezitím, roku 2014, přiletěla ještě na jarní exhibici Canon Pro Golf Series na Konopišti. Právě tehdy při našem rozhovoru nebyla v dobrém rozmaru. Odpovídala strojově, chtěla mít povinnost co nejdřív za sebou. Na hřišti ale po chvíli roztála a pro fotografa začala z ničeho nic metat salta.

Sedm let nevítězila, ale byla pořád vidět. Na hřištích i mimo ně. Třeba při hráčské párty v plzeňském Prazdroji, kde jeden rok proběhla soutěž o to, kdo nejdéle udrží tupláky piva v natažených rukou. O vítězce se nedalo pochybovat. Naposilovaná Carly třímala pivo ve svalnatých pažích bravurním stylem a s úsměvem, zatímco soupeřky odpadaly. Při letošním opakování soutěže na Karlštejně, už jen s naplněnými půllitry, vítězství obhájila. Následně pivo vypila na ex. Prázdným půllitrem, na důkaz výhry, práskla do stolu a utřela si ústa.

O její společnost stojí každý. Když šla cvičné kolo na Dýšině, využila chvíli čekání na volnou jamku, klidně si přisedla na sedačku novinářského vozíku, natáhla si nohy a vesele konverzovala. A stejně tak si natáhla nohy na karlštejnské terase, srkla si piva a zakousla do velké porce kuřete, když bylo konečně po všem, hraní i podepisování suvenýrů. Nikdo ji nemůže nemít rád.

„Hrát s Carly bylo inspirativní. Absolutně nic ji při hře nerušilo. Čekala bych, že bude vyžadovat absolutní klid, ale bylo vidět, že je na diváky zvyklá a že třeba potlesk pro flight za námi ji vůbec nerozhodí,“ komentovala dvě společná kola na Karlštejně profesionálka Lucie Hinnerová.

 

Léčba sítí

Skotská star se narodila první letní den, ale slunce v jejím životě nesvítí pořád. Zatímco jeden její bratr rovněž hraje profesionální golf, druhý je autista, který se realizuje ve vzpírání pro handicapované.

Všemi obletovaná Carly si jeden čas myslela, že našla životní lásku. Argentinský golfista Tano Goya, s nímž bydlela ve španělské Marbelle, ji uhranul, ale vztah se nakonec rozpadl. Stejně tak skončilo spolužití s jiným, nejmenovaným mužem, popisované golfistkou s odstupem času jako „katastrofa, nikoli mou vinou“. Od dob dvojnásobného zlomení srdce vystupuje Skotka přísně single.

Štěstí se k ní nyní vrací. Z Prahy letěla ještě večer do Manchesteru, kde posledních deset měsíců žila v pronájmu a kde šla slavit s kupou přátel do nočního klubu. Následující dny už byly zase všední. Na Ladies European Tour se opět vrátila přestávka v kalendáři, a tak si Carly začala zařizovat nové bydlení. Ano, i golfová šampionka nakupuje nábytek v obchodním domě Ikea…

A poté se jinak šťastně vypadající kráska rozpovídala pro britský deník Times.

„Psychicky jsem na tom v poslední době většinou nebyla dobře,“ řekla Booth, navzdory postům na Instagramu, kde ji sleduje 160 000 lidí a kde se prakticky denně prezentuje jako žijící na vrcholu blaha. Vždy je perfektně a také úsporně oblečená, načesaná a nalíčená. Na party, na pláž, na tanec, na večeři.

„Nechcete nikomu ukazovat, že jste nešťastní. A tak postujete fotky, které chcete, aby lidé viděli. Myslela jsem si, že čím víc pozitivních obrázků ukážu, tím víc mi to pomůže,“ dodala v introspekci pro The Times hráčka, která na Ladies European Tour nastoupila už v sedmnácti letech.

Čím víc času od oněch dvou vítězství ve Švýcarsku a Skotsku roku 2012 uplývalo, tím snazší bylo Carly Booth odepisovat jako vyčpělou hvězdičku. Ona se však nedala. Mezi ty, kdo jí pomohli, patřil Robert Rock. Angličan, stále ještě hrající European Tour, ale také stále více se orientující na dráhu kouče.

„Začali jsme spolupracovat letos. Vůbec jsem nevěděla, co si mám počít se svým švihem,“ řekla Booth, která při své síle drajvuje o desítky metrů dál než většina jiných hráček, ale přiznává, že jaksi netušila, kam odpaly poletí.

„Robert mi nasadil dril na driving range a od té doby se mé rány podstatně změnily. Viděl, že mám otevřený nápřah, naordinoval mi v něm pauzu a upravil mi postoj při prošvihu. Funguje to,“ popisuje někdejší nejlepší juniorská hráčka Evropy, dnes profesionálka ve třetí stovce světového žebříčku.

S novým švihem Carly Booth skončila čtvrtá na prvním turnaji letošní sezony, při Canberra Classic v Austrálii. Pak přidala ještě další čtyři umístění v první desítce na LET. Na Karlštejn přijížděla s devátým místem ze Scottish Open. Kdo mohl netušit, nevidět a nevěřit, že Tipsport Czech Ladies Open vyhraje právě ona?!

Ani herní zlepšení ale letos nepřineslo klid. Sponzorem Skotky se stala organizace Saudi Golf. A to je problém. Spojení s autoritářským režimem, majícím podíl na vraždě amerického novináře v Turecku, vyvolalo nevoli. Pochopitelnou. Na druhou stranu, lze se divit hráčce okruhu s děravým programem turnajů, a tudíž možností výdělku, že se upíše i ďáblovi, aby měla aspoň nějaký jistý příjem?

Na každý pád, Carly Booth se letos dostala konečně někam jinam. Tam, kde se po rocích trápení cítí zase svá. „Carly královnou Karlštejna,“ hlásal titulek webu Ladies European Tour. Sedm století po vládě otce vlasti a zakladatela hradu Karlu IV., za jehož éry ženy na Karlštejn vůbec nesměly.

 CELÝ ČLÁNEK NALEZNETE VE VYDÁNÍ GOLF VACATIONS Č.48/19.

beer
beer

Ladies European Tour a vítězky v Česku

 • 2011 Albatross
  Jade SCHAEFFER          Francie
 • 2012 Albatross      
  Mel REID      Anglie
 • 2013 Dýšina
  Ann-Kathrin LINDNER      Německo
 • 2014 Dýšina
  Julie GRECIET          Francie
 • 2015 Dýšina
  Hannah BURKE       Anglie
 • 2016 Dýšina
  Nanna KOERTSZ MADSEN          Dánsko
 • 2019 Karlštejn       
  Carly BOOTH           Skotsko

Mohlo by Vás zajímat

Sdílet:
###message