Kentucky & Šimon Zach

KFC? Za celý rok jsem tam nebyl, říká třetí hráč letošního mistrovství Evropy.

Šimon Zach

Druhým rokem studuje nejlepší český amatér Šimon ZACH (20) na univerzitě v Louisville. Největší město státu Kentucky má jméno po francouzském králi Ludvíku XVI., mísí se tam americký Jih i Středozápad a koná se tu slavné derby.

Text: Čeněk Lorenc
Foto: Zdeněk Sluka

„O tom, že půjdu studovat do Ameriky, jsem začal uvažovat, asi když mi bylo patnáct let a hrál jsem tam na turnaji Orange Bowl. Sice si věřím, že se jednou dostanu na profesionální tour, ale neuvažuju jednosměrně, tedy že by kromě tour nic jiného neexistovalo. Tak jsem se rozhodl,  že půjdu v Americe do školy a že tu školu taky dodělám. Strávím tam komplet čtyři roky, abych něco uměl. Když máte možnost na špičkové úrovni studovat i hrát golf, je to nejlepší.

Moje univerzita sídlí v Louisville, ve státě Kentucky. Město má včetně širší aglomerace zhruba tolik obyvatel jako Praha, což mi vyhovuje. Není to ani vesnice, ani megapole typu Los Angeles. Chtěl jsem školu, na níž se dostanu do pětičlenného týmu, který jezdí na turnaje, aniž bych musel pokaždé hrát kvalifikace osmi až dvanácti hráčů a bojovat o místo. Také jsem hledal tým ve špičce, co nejvyšší stipendium a dobrou lokaci – ne úplně na studeném severu, ale ani ne moc na jihu, kde je příliš teplo, často prší a bývají tam hurikány.

Vybral jsem dobře, i když v Kentucky je možná v zimě přece jen o něco větší zima, než jsem čekal. V té době ale jezdíme na tréninkové kempy na Floridu, tak se to dá přežít. Měl jsem nabídky asi ze čtyřiceti škol, na výběr toho bylo dost. Nakonec mě oslovil asistent kouče z Louisville, Ir, s kterým jsme si dobře sedli. V univerzitním týmu jsem byl v prvním ročníku trojkou. Pozice se určuje podle dřívějších výsledků, postavení v žebříčku a handicapu. V letošní sezoně bych se měl přetahovat s jihoafrickým spoluhráčem o první a druhé místo.

University of Louisville má asi 24 tisíc studentů a sporty ohromně podporuje. Ze školy jsem měl zpočátku trochu strach, jestli ji budu zvládat, nebo zda nebude problém s jazykem, ale obavy se nenaplnily. Při hodnocení tam jde hlavně o projevenou snahu a zájem, což mi vyhovuje. Studuji obchodní marketing, první dva roky jsou všeobecné, další dva budou specializované.

Bydlíme ve velkém univerzitním kampusu, takovém městečku ve městě. Mám pro sebe pokoj a koupelnu a se spolubydlícím se dělíme o obývací pokoj a kuchyň. U nás v Praze jsem na koleji nikdy nebyl, ale asi je to v Americe o něco lepší. Stravujeme se v jídelně, občas si vaříme sami. Všichni se ptají na Kentucky Fried Chicken, ale v kampusu to nemáme. Ve městě pár restaurací KFC je, ale varovali mě, že je to strašné a že se to nedá jíst, tak jsem tam za celý první ročník ani nebyl. Dobrý je pizza řetězec Papa Johns, pochází přímo z Louisville.

Golf máme dvacet minut jízdy od školy a v okruhu půl hodiny je dalších asi osm hřišť. Auto v Americe nemám. Jediné, na co by se mi hodilo, by byly cesty právě na golf, ale jezdím tam se spolužáky, svezou mě. Americký řidičák jsem si už udělal a možná si auto přece jen koupím, když jsem dostal lepší stipendium.

Školní hřiště by v Česku patřilo k nejlepším. Díky tomu, že ho vlastní univerzita, můžeme trénovat na každé jamce, jak dlouho chceme, k tomu máme obrovský putting i chipping, na drivingu nejlepší míče, zateplené kóje. Pokud potřebuju něco z vybavení, řeknu koučovi a do týdne to mám. Vedle hlavního kouče, Američana, a asistenta, Ira, máme ještě dobrovolného asistenta, kterým je Ted Schulz, dvojnásobný vítěz z PGA Tour (mj. Los Angeles Open) a také vítěz z Champions Tour na Pebble Beach. Chodí s námi na hřiště, věnuje se nám ve strategii. Všichni koučové hráli profesionálně a kdykoli mi s čímkoli poradí.

Co se dá v Louisville podnikat? První týden v květnu se tu koná Kentucky Derby. Byl jsem se tam letos podívat. Závodiště leží deset minut od kampusu, přijelo dvě stě tisíc diváků, skvělá atmosféra. Hned vedle kampusu je výstaviště Kentucky Expo, kde se každý týden něco koná. Byl jsem na rodeu, na závodech trucků… A pak je tu Kentucky World, něco jako Disneyland. Městem protéká Ohio River, je tu moc pěkné nábřeží, člověk by se určitě nenudil. Velkou inspirací je muzeum Muhammada Aliho, který v Louisville žil. Chodíval i na univerzitní zápasy basketbalu a footbalu, viděl jsem ho ještě na tribuně.

Studenti mají daný režim. Ráno od šesti posilovna, pak škola, odpoledne golf, večer návrat na kolej a příprava na druhý den. Chvíli si popovídáme a jdeme spát. Může to znít jako nuda, ale mě to baví. Mám kolem sebe sedm, osm kluků, kteří žijí stejný sen jako já, hrát jednou na tour. Vzájemně se táhneme. O víkendech buď trénujeme a hrajeme, nebo máme volno. V tom případě se jede na ryby, na minigolf, do kina nebo na bowling. Víkendový trénink v zimě, to může být i výlet na Floridu. Letí se v pátek po škole, v sobotu se hraje 36 jamek a trénuje, v neděli je 18 jamek, další trénink a večer jsme už zase zpátky doma.

V minulé sezoně jsem hrál třináct školních turnajů, všechny mimo Kentucky. Nejblíž jsme to měli autem do Tennessee, nejdál letadlem na Havaj. Ta byla v listopadu skvělá, hráli jsme v resortu Makai. Ráno se startovalo v osm, v jednu byl konec a zbytek dne jsme strávili na pláži. Ještě jsme tam zůstali pár dní potom. To byl nejlepší turnaj co do místa a pohody. A to jsem hrál už golf v Japonsku, Číně, Jižní Africe nebo s tátou na Kubě. V Americe se mi líbilo prakticky všude. Oklahoma, Jižní Karolína, Indiana, Florida… Na žádném turnaji jsem nehrál přímo o vítězství, ale lepšilo se to a jednou jsem skončil v top 10.

Na Floridě jsme hráli na TPC Sawgrass, kde se jinak koná turnaj Players a já tam byl už na Junior Players před čtyřmi lety. Největším problémem je odlišná tráva, bermuda nebo zoysia. Nevěděl jsem, jak z ní hrát a ptal se spoluhráče, jedničky v týmu, jak na to z roughu. Jo, to neví nikdo, jak hrát, odpověděl mi. Otevřeš hůl, švihneš a ono to nějak dopadne. Musíš doufat. V bermudě se hůl zasekne a musel jsem kvůli tomu změnit techniku, hrát spodní hranou hole.

Herně a zážitkově bylo pro mě největší finále univerzitního mistrovství NCAA, kam se dostane ze zhruba 260 týmů první divize jen třicet nejlepších. V Eugene v Oregonu jsme skončili čtrnáctí. Vypadlo to tam jako ve Skandinávii, byli jsme tam poslední dva týdny v květnu a měli jsme fantastické počasí. Nebyl to špatný výsledek na můj první rok, ale rozhodně bych to chtěl v budoucnu vylepšit.“

CELÝ ROZHOVOR NALEZNETE VE VYDÁNÍ GOLF VACATIONS Č. 37/16. 
Pokud magazín ještě nedostáváte, zažádejte si o jeho zasílání zdarma zde

Profil hráče

Šimon Zach

Narodil se 20. dubna 1996 v Praze. Letos skončil v Estonsku třetí na mistrovství Evropy mužů a zaznamenal tak největší individuální úspěch českého amatérského golfu v historii. Ve finále šampionátu zahrál hole-in-one.
Byl rovněž sedmý na Brabazon Trophy v Anglii. Loni skončil druhý na Faldo Series v Asii. Jeho rekordem je 62 ran (-10) na mezinárodním mistrovství Slovenska 2014 ve Skalici. Za nejsilnější stránku své hry považuje drajvování.

Přečtěte si dále

Sdílet:
###message