Muž v rovnováze

Miguel Ángel Jiménez exkluzivně pro Golf Vacations.

MJ

S přibývajícími léty se Miguel Ángel JIMÉNEZ vyrovnává jako nikdo jiný. Nejvíce úspěchů dosáhl Španěl po čtyřicítce a po půl století života se znovu rozzářil na seniorské tour, kde vyhrává, včetně turnajů kategorie major. S nezbytným doutníkem a červeným vínem odpověděl na otázky Golf Vacations. Naše poděkování patří Audemars Piguet za zprostředkování rozhovoru. 

 

Po mnoha letech se vaše přezdívka Mechanik změnila na Nejzajímavějšího muže v golfu. Jak vidíte tento posun?
Mechanik vznikl na European Tour. Když jsem byl mladý, pracoval jsem v garáži a každý také věděl, jak moc mám rád závodní auta. Nejzajímavější muž v golfu čekal na svou příležitost mnohem déle. Rozumím tomu tak, že jsem lidem připomínal postavu z reklamy na pivo v USA. Když jsem začal hrát na PGA Tour Champions, slyšel jsem tu přezdívku stále víc. Nechci se ale s nikým srovnávat. Jsem to jenom já a můj styl.

Jaké je tajemství vaší dlouhověkosti? Rád se srovnáváte s vínem, že čím starší, tím lepší. Můžete jít do detailu?
Je mi pouze pětapadesát, tak doufám, že máte na mysli dlouhověkost v golfu, protože jinak se starý necítím (smích). Pokud jde o kariéru, myslím si, že je důležité najít rovnováhu mezi prací, odpočinkem a staráním se o sebe. Většina mých turnajových vítězství přišla až po čtyřicítce. Považuji za štěstí, že pořád hraji na určité úrovni, ale je v tom spousta tvrdé práce a náročného cestování. Přál bych si znát kouzelné tajemství, ale neznám!

Jak se vám tedy daří rovnováha mezi golfem, vaší ženou, syny a odpočinkem?
Upřímně řečeno, přesnou rovnováhu není snadné najít. Každý golfový profesionál vám řekne, že k úspěchu potřebujete pravidelně hrát, což znamená být z domova pryč víc, než bych si přál. Moje žena se mnou cestuje na některé turnaje a pokud to čas dovolí mým synům, také se ke mně připojí. Je skvělé mít ve všech podporu na tour. Avšak velmi důležité je také mít volno. Hraji až třicet turnajů ročně, což se nemusí zdát moc, ale když si uvědomíte, že v pondělí letíte, pak trénujete a pak začne turnaj, po kterém cestujete do další destinace, tak v takovém pracovním týdnu nenajdete den na odpočinek. Takže trvá pak týdny, než dobijete baterie a než jste připraven na další výzvy.

Nyní, když hrajete a vyhráváte v Americe, působíte šťastně jako snad nikdy. Dřív vás ale Amerika nelákala, když jste nemohl všude kouřit, navíc ne kubánské doutníky?
Létám hrát do Ameriky přes dvacet let, ale po padesátce je to na PGA Tour Champions mnohem častěji. Teď se tam cítím velmi pohodlně. Kdekoli na turnaji rád vyhledávám dobré restaurace na večeři, kde si dám chutnou láhev vína. Do takových míst se pak vracím. Za ta léta jsem si všude našel přátele, s nimiž si sedneme k vínu a doutníku. Nikdy v životě jsem nevečeřel v hotelovém pokoji! Máte ovšem pravdu v tom, že v USA je stále těžší objevit místo na kouření doutníku, ale já vždycky nějaké najdu (smích).

Jak vzpomínáte na Česko, hraní Czech Open v Čeladné a designování tamějšího hřiště?
Mám ty nejlepší vzpomínky, jak na práci na designu hřiště na začátku století, tak na hraní Czech Open v rámci European Tour 2009 až 2011. Z designérského hlediska šlo o perfektní krajinu, na které byla radost pracovat, zvláště s panoramatem Beskyd v pozadí. Umíte si představit, jak jsem byl hrdý, když tohle hřiště bylo vybráno pro pořádání takového turnaje.

Kam nyní směřuje váš zájem o architekturu?
Kromě designu resortu Prosper v Čeladné jsem navrhl rovněž hřiště v Dominikánské republice a také devítijamkovou akademii Miguela Ángela Jiméneze u Malagy. Pokud jde o další projekty, byl jsem u některých designových změn na etablovaných hřištích ve Španělsku a v Rakousku. Moc rád bych se podílel také na dalších projektech.

Nevypadáte zrovna jako fanda fitness, ale občas se objeví nějaké vaše video z tělocvičny. Jak to vlastně je?
Během turnaje jsem v tělocvičně či fitness denně. Můj fitness kouč za mnou často cestuje do USA. Většina lidí mě vidí pouze při rozcvičovacím stečinku na driving range, což je velmi důležité, ale tvrdá práce se odbývá ve fitness. Musíte se udržovat v kondici nejen kvůli turnajům, ale vůbec pro život. Ne, nikdy nebudu fanatik fitness. Vždycky si budu chtít užít sklenici vína a doutník. Jak jsem už řekl, jde o to najít správnou životní rovnováhu.

Pojďme ke Španělsku. Kde jsou vaše oblíbená místa, kam byste nás pozval?
Hlavně vám doporučuji Španělsko jako takové. Je to úžasná země s nespočtem zážitků a úžasných měst, plných historie a kultury. Doporučují rovněž vinařské oblasti Rioja a Ribera del Duero. Musíte také do Andalusie, odkud pocházím. Máme tam všechno, krásné pláže Středozemního moře a Atlantiku, pohoří Sierra Nevada pro lyžování, skvělá města jako Malaga, Sevilla a Grenada a jedinečné restaurace, tapas bary a samozřejmě vynikající golfová hřiště.

Procestoval jste celý svět. Je nějaké místo, kde jste ještě nebyl?
Mám štěstí, že jsem díky European Tour viděl nejen celou Evropu, ale taky Střední a Dálný Východ, Indii a Austrálii. Náš program na PGA Tour Champions se táhne od západního po východní pobřeží, hrajeme na Havaji a také v Kanadě. Viděl jsem toho hodně, ale nikdy jsem nebyl na Novém Zélandu. Vím, že je to nádherná země s rozmanitou přírodou a mnoha venkovními aktivitami. Tak tam bych se jednu rád podíval.

Co vám pomohlo splnit si sny?
Musel jsem se zcela oddat kariéře profesionálního golfisty. Musel jsem tvrdě pracovat, abych dosáhl určitých výsledků. Někdy to znamená trénovat, i když se na to vůbec necítíte. Ale jak často říkám, nic nepadá z nebe.

Jste spojen se značkou Audemars Piguet. Patříte k fanouškům hodinek?
Hodinky jsem měl vždycky rád, protože mám rád kvalitní věci, ať už to jsou auta, víno, jídlo, doutníky, oblečení… Hodinky Audemars Piguet patří k nejlepším věcem v životě. Kdo by nechtěl nosit na ruce úžasné hodinky, s nimiž se cítí skvěle? Mám štěstí, že těmi mými jsou vždy Audemars Piguet.

 

Jak jste se k Audemars Piguet dostal?
Docela dávno, v roce 2005. Od té doby se z toho vyvinulo silné a loajální přátelství.  Užili jsme si znatelný společný úspěch a jsem pyšný na to, že Audemars Piguet je tak dlouho mým partnerem. Několikrát jsem navštívil továrnu v Le Brassus ve Švýcarsku. Je neuvěřitelné vidět na vlastní oči tu přesnost a smysl pro detail, spojené s každým individuálním kusem hodinek. Když pak jedny takové nosíte, uvědomujete si, kolik nadšení a lásky bylo potřeba, aby vznikl takový nádherný kousek.

Se značkou je spojen také turnaj AP Golf Trophy. Jak vypadá?
Jde o globální sérii turnajů, při kterých znalci hodinek mají možnost strávit nezapomenutelné okamžiky na golfu s ambasadory značky Audemars Piguet. Nám, profesionálním golfistům, to zase přináší šanci setkat se s mnoha zajímavými a úspěšnými osobnostmi, s nimiž sdílíme vášeň pro nejkvalitnější chronometry. Účastnil jsem se AP Golf Trophy na mnoha místech jako Hongkong, Orlando nebo Amsterdam a vždycky to byla velká zábava.

Jaké to je, být součástí týmu snů Audemars Piguet?
Před čtrnácti lety mělo vztah k AP jen pár golfistů. Od té doby se to rozšířilo v neuvěřitelnou skupinu, zahrnující také mladé úspěšné hráče. Patřit do Dream Teamu je něco výjimečného, i když jsem jedním z nejstarších členů.

Můžete pro Golf Vacations prozradit vaše oblíbená místa na dovolenou? Předpokládám, že bez golfu?
Věřte, nebo ne, ale...

Celý rozhovor naleznete v aktuálním vydání Golf Vacations č. 48/19. A pokud ho ještě nedostáváte, napište si o jeho zasílání zdarma! 

 

Zasílání magazínu ZDARMA

ap-golf-sempach-232_44673067341_o_web
ap-golf-sempach-232_44673067341_o_web

Fotogalerie

Přečtěte si dále

Sdílet:
###message