Jak dobře vidět na hru aneb Vytřete zrak slabému zraku

Hraním golfu si zrak nezhoršíte, díky všudypřítomné zelené barvě spíše zlepšíte, ale je tu otázka: Jak horší zrak ovlivňuje naši hru?

skladacka3
Brýle na golfu? Ano, ale...
Brýle na golfu? Ano, ale...

Zní to možná neuvěřitelně, ale podle statistik nosí brýle šest milionů Čechů, tedy šedesát procent lidí. Hraním golfu si zrak nezhoršíte, díky všudypřítomné zelené barvě spíše zlepšíte, ale je tu otázka: Jak horší zrak ovlivňuje naši hru?

Při golfu je potřeba dobře vidět jak na dálku, tak na střední vzdálenost. Dále se vyžaduje periferní a stereoskopické vidění. Důležitá je i správná koordinace oko-ruka. Ufff. Co když ale oko nefunguje zcela správně a míček nevidí dobře?

Rory McIlroy nosil brýle od deseti let, poté začal hrát s kontaktními čočkami a zvítězil s nimi na čtyřech turnajích kategorie major. V prosinci 2015 se však Severní Ir rozhodl pro laserovou operaci očí a je prý nyní velmi spokojený.

Tiger Woods se očním zákrokům podrobil v letech 1999 a 2007, neboť trpěl silnou krátkozrakostí a měl problémy vidět vlajku na greenu. Nejdříve zkoušel kontaktní čočky, ale kvůli alergii mu často slzely oči. Po první operaci začala nejlepší část jeho kariéry, kdy vyhrával jeden major za druhým. Před deseti lety skončil na čísle čtrnáct.

Pro laserovou operaci očí se po vleklých problémech rozhodlo mnoho profesionálních golfistů. Namátkou Američané Zach Johnson, Tom Lehman a Scott Hoch, Ir Pádraig Harrington, Kanaďan Mike Weir, Fidžan Vijay Singh nebo Angličanka Laura Davies. Další Američan, Phil Mickelson, naproti tomu nosí skoro celou kariéru kontaktní čočky. Nedělají mu problém ani v relativně vyšším věku (47 let), o čemž svědčí Leftyho březnový titul číslo 43 z turnaje PGA Tour v Mexiku. Jen minimum golfistů, především starší generace, ještě používá brýle.

Pomoc filtrů

Jak vidí souvislosti mezi kvalitou zraku a golfu odborníci na sportovní optometrii? Může horší zrak ovlivnit třeba puttování? „Pro snadnější vysvětlení bude lepší začít úvahy na odpališti,“ říká Tomáš Pospíchal ze společnosti Dynaoptic. „Hráč se soustředí, kontroluje očima umístění míčku i jamky a podle toho se rozhoduje, kudy povede nejlepší cesta na green. Pro toto rozhodnutí je potřeba mít dobrou ostrost zraku. Někdo ji má, někomu ji zajistí brýle, ale všichni k ní potřebujeme dobře pracující oční svaly.“.

Zrak dodává přes mozek informace tělu pro vyhodnocení toho, jakou silou a natočením těla dosáhnout nejlepšího možného úderu. „Mapování greenu je náročná disciplína i pro oči, a pokud ty nám poskytnou špatnou informaci, celé naše čtení greenu je chybné. Takže zrak je na greenu významně důležitý,“ dodává manažer optiky.

Jaký vliv na výkon golfisty mají dioptrické a sluneční brýle nebo kontaktní čočky? „Součástí kvalitní hry je dobře na ni vidět. Kam budu hrát, kam jsem hrál. Proto potřebuje mít hráč zrak i optiku ve stoprocentním stavu,“ říká Radovan Knap z Optiky Fénix.

Dnes už existují sluneční brýle, které mají speciálně nastavené filtry. „Například jde o kontrastní zobrazení, kdy má golfista zvýrazněnou zelenou a bílou barvu nebo srovnávání světla mezi sluncem a stínem. Zmíněné filtry umožňují stále stejné vidění bez omezení. Toto řešení je dnes možné i v dioptrickém provedení,“ upozorňuje Knap.

Mnoho golfistů však stále hraje s klasickými brýlemi… „Myslím si, že ve 21. století skleněné čočky do brýlí nepatří,“ domnívá se Tomáš Pospíchal a jako argument uvádí váhu, nepohodlnost a hlavně nebezpečnost skla. „Určitě nebudete chodit po světě se skleněnou lahví před očima a čekat, až ji někdo, třeba i náhodou, rozbije.“ Brýle vhodné pro golf jsou naopak pomůckou, která vám může zrak zachránit.

Samotné nošení brýlí nebo kontaktních čoček znamená, že zrak už je částečně poškozený. Existuje prevence? A dá se zlepšit zrak při sportu? „Tréninkem okohybných svalů jsme schopni dosáhnout ideálního propojení vizuálního a pohybového systému, což vede k přesné fyzické reakci,“ říká Tomáš Pospíchal s tím, že tréninkem vizuálního systému lze docílit i maximálního soustředění.

Je jasné, že oči je třeba venku chránit. Najmě při sportu. „Prach, pyl, povětrnostní podmínky, stejně jako přechod slunce a stínu – to vše má za následek zhoršení podmínek pro zrak. Chránit oči proti těmto vlivům je dalším krůčkem k dosažení lepších podmínek, a to nejen pro vaše oči,“ uzavírá Radovan Knap.

Lieser bez laseru

Nejlepším českým golfistou s brýlemi je profesionál Ondřej Lieser. Na pravém oku má jednu dioptrii, na levém 0,75. „Brýle mě při hře nijak nelimitují, naopak mi pomáhají, protože alespoň vidím, kam hraji,“ říká několikanásobný vítěz domácích profiturnajů.

Jak je to ale například při špatném počasí, a především když na hřišti prší? „V tom případě si musím vzít kšilt nebo čepici s kšiltem, protože brýle se stěračem ještě nevymysleli,“ směje se profesionál.

Proč tedy nenosí kontaktní čočky? „Používal jsem je, ale měl jsem problém si je po ránu nasadit. A brýle mi vlastně nikdy nevadily,“ prozradil Lieser, který sice chvíli dokonce uvažoval o laserové operaci očí, ale… „Jsem s brýlemi spokojený. Mám samozabarvovací skla, která mi chrání oči před UV zářením, takže jsem si řekl, že to nemá cenu a třeba by to ani nevyšlo,“ vysvětluje profesionál.

S jednou čočkou

Další profesionál Petr Nič má od dětství alergii na některé druhy trav. Navíc se mu přidaly i právě problémy se zrakem. „Jako malý jsem nosil brýle a lidi se mi smáli. Měl jsem tři a půl dioptrie a to míček skoro nevidíte, je fakt máznutý,“ vysvětluje Nič, který pak začal nosit čočky.

„Ty mě deset let řezaly v očích, jako alergik jsem stále slzel. Občas mně při slzení jedna čočka na hřišti vypadla a to bylo tóčo, když jsem měl půlku světa normální a půlku rozmazanou!“ vzpomíná loňský vítěz Czech Pro-Am Teaching Tour.

Ve 23 letech se proto Nič rozhodl pro radikální krok a podstoupil laserovou operaci očí, která mu výrazně pomohla. „Myslím, že jsem jediný vrcholový sportovec v Česku, který absolvoval několik operací oka včetně laserové a který měl po ráně tenisákem také odřenou rohovku,“ směje se Nič osudu. 

Profesionální trenér Karel Skopový starší brýle nosí, ale odborníkem na golfový zrak se necítí. „Nějaké zkušenosti má určitě každý, ať už ve spojení trenéra a systému oko-ruka, nebo jako hráč, který hledá míčky na hřišti. Nabízí se jistě i věta: Kluci, prosím, hlídejte mi míč, já nevidím na dálku,“ směje se Skopový.

Ale vážně. Zkušenosti a svůj specifický pohled na svět mají členové České golfové asociace hendikepovaných. „V našich řadách jsou čtyři hráči se zrakovým postižením. Jeden z nich se golfu věnuje dokonce na výkonnostní úrovni,“ říká generální sekretářka asociace Zuzana Süsserová.

Létající optika

Mezi vášnivé amatéry, kteří se při golfu neobejdou bez brýlí, patří i muzikant Ondřej Hejma. Dlouho se jim však na greenech bránil. „Nenosil jsem brýle, byť jsem o svých sklonech k jisté krátkozrakosti věděl. Když na dveře zaklepala vetchozrakost a hřištěm se linuly výkřiky ‚kluci, neviděli jste balon?‘, pochopil jsem, že je čas pořídit si něco na nos,“ vzpomíná frontman skupiny Žlutý pes.

A protože je podle svých slov šetřílek, vzal si staré brýle po otci, patřičně vyžvýkané. „Nakonec se z nich staly brýle ,headupky‘, které při každém náhlém zvednutí hlavy odletěly v dál spolu s balonem. Hlavu zvedám dodnes, ale pořídil jsem si nové brýle,“ vysvětluje Hejma.

Švéd Robert Karlsson měl před několika lety velké problémy se zrakem. Doktoři nakonec přišli s nečekanou diagnózou: Zrak se mu zhoršil kvůli dlouhotrvajícímu stresu. Takže hlavně klid, milí golfisté.

Článek vyšel v čísle 43 magazínu

Přečtěte si dále

Sdílet:
###message