Gordan BRIXI: POD ČESKOU VLAJKOU

Stejně jako jeho otec, bývalý tenista a později hráčský agent, vlastní také Gordan BRIXI (17) český i americký pas. Posledních sedm let jezdí na prázdniny do Česka, které mladý amatér hodlá nadále reprezentovat. A že mu to jde!

G.Brixi

 

 

Jeho otec Ivan Brixi hrával tenis proti známějšímu jmenovci Lendlovi a koncem sedmdesátých let emigroval do Spojených států. Dodnes se Ivanové stýkají a rovněž i s dalším bývalým tenistou Petrem Kordou. Děti se povedly všem. Naposledy Gordan Brixi obsadil při svém premiérovém startu na prestižním Junior Open ve Skotsku čtvrté místo, což je historický výsledek českého golfu.

Text: Antonín Ebr
Foto: David Klimovič

Nemůžeme začít jinak než Junior Open. Jak je hodnotíš?
Turnaj byl skvěle organizován, pořadatelé se snažili všem vytvořit co nejlepší podmínky. Moc jsem se těšil, chtěl jsem si zahrát ve Skotsku, kde se zrodil golf. Byl to můj první turnaj na linksu a celkově velice dobrá herní zkušenost.

Sledoval jsi velké The Open na Carnoustie?
Pouze jeden den. Některé z hráčů jsem viděl už dříve při jiných turnajích. Zajímavé bylo, že někdo vůbec neměnil hru, kdežto jiní se snažili přizpůsobit linksovým podmínkám. Také jsme se setkali s Gary Playerem a moc se mi líbila jeho řeč. Zdůrazňoval, že profesionální golf není žádná procházka růžovou zahradou, že je to každodenní dřina. Že hráči tráví na cestách přes třicet týdnů v roce a na vlastní rodinu jim zbývá jen málo času.

Kdo je tvým vzorem?
Tiger Woods tím, jak na sobě stále tvrdě pracoval. Viděl jsem jeho týdenní plán z roku 2003. Strávil přípravou deset, jedenáct hodin denně a využil každé chvíle. Justin Rose je mi zase příkladem odolnosti a vytrvalosti, protože ve svých profesionálních začátcích prý nepostoupil cutem sedmatřicetkrát za sebou.

Loni jsi už hrál mistrovství republiky dospělých na rány. Jaké to bylo?
Byl to můj první turnaj v Česku. Moc se mi líbilo slyšet okolo sebe češtinu a mluvit se spoluhráči ve flightu. Škoda, že tehdy turnaj na půl dne přerušila bouře a následně byla jeho část zrušena.

Letos ses ukázal při červencové Challenge Tour na Zbraslavi. Byl jsi nejlepší mezi amatéry…
Šlo zatím o největší turnaj profesionálů, jaký jsem zažil v Evropě. Poprvé jsem s profesionály hrál loni v květnu na Washington Open. Startovali tam hráči z menších tour a skončil jsem dvacátý první, což mě v mých čtrnácti letech povzbudilo. Na Zbraslavi se mi nevydařil začátek, ale povedlo se mi to obrátit, a posledních sedmadvacet jamek jsem hrál čtyři údery pod par.

S kým ses na Zbraslavi potkal blíž?
Tréninkové kolo jsem hrál se Standou Matušem a Danielem Suchanem, které doprovázel trenér Jiří Němeček. Jejich znalosti hřiště mi pomohly, jelikož jsem na Zbraslavi nikdy nehrál. Caddieho mi dělat Milan Vantuch. Udělal velice dobrou atmosféru, skvěle jsme si rozuměli. Navíc to hřiště také dobře zná.

Je velký výkonnostní rozdíl mezi českými amatéry a profesionály?
Profesionálové jsou většinou jistější v dlouhé hře a mají o dost lepší krátkou hru než amatéři. Úroveň profesionálů i amatérů šla v poslední době všude nahoru.

Jak často jezdíš do Česka a kde hraješ?
Jezdím sem sice každé léto, ale hlavně na prázdniny s rodinou, až do loňska jsem tu golf příliš nehrál. Znám jenom Zbraslav, Albatross, Beroun, Kunětickou Horu a Hodkovičky – to bylo mimochodem první hřiště, které jsem tady před sedmi lety poznal. Mají výborné tréninkové zázemí, možná lepší než většina amerických resortů. Česká hřiště jsou dobrá a je zřejmé, že se na nich mohou konat turnaje nejvyšší úrovně.

A co americká hřiště?
Z nich se mi nejvíc libí Cypress Point a TPC Sawgrass. Bydlíme v Potomacu ve státě Maryland. Většinou trénuji v Saddlebrooku u Tampy, někdy v Lake Mary nedaleko Orlanda a taky na jižní Floridě nedaleko West Palm Beach.

Chceš jednou hrát profesionálně?
Rozhodně ano. Zatím ale nevidím důvod spěchat. Univerzitní golf v USA se zdá dobrou součástí přípravy na profesionální dráhu a umožní vám vystudovat.

Prý jsi s golfem začínal v Číně?
Ano, rodiče působili deset let v Pekingu. Kousek od domu jsme měli driving range, kde jsem občas trefoval míčky dětskými holemi.  Důsledněji trénovat jsem ale začal až po našem přestěhování do USA, když mi bylo osm.

S kým jsi trénoval a trénuješ?
Od svých osmi do čtrnácti jsem pracoval s dvěma trenéry. V Marylandu s Franem Rhoadsem, a když jsem začal trávit více času na Floridě, tak s Mikem Benderem. Ten měl zatím největší vliv na můj švih. Poslední dva roky se snažím, aby mi kouč byl hlavně poradcem, a hledám si svůj vlastní přístup. Můj současný trenér Jeff Leishman mě inspiruje a podporuje v dalším zlepšování techniky. Bylos květ, že jsme se mohli letos potkat během The Open na Carnoustie. Sledovali jsme tam spolu určité hráče a probírali strategii hry.

Jaké jsou tvé přednosti a slabiny?
Rád pracuji na všem a ve všem se chci zlepšit. Baví mě trénovat i hrát turnaje, dlouhá i krátká hra. Golf je zajímavý v tom, že vždy je na čem pracovat.

Jsi v kontaktu s Lendlovými nebo Kordovými?
Několikrát za rok mám možnost si s Ivanem zahrát golf a popovídat. Vždycky se na to moc těším. Jeho zkušenosti mi otevřou oči a navíc má skvělý smysl pro humor, je s ním velká legrace. Jeho dcera Isabella mi zase poradila, jak zlepšit golfové fitness. A Nelly Korda hrála před třemi lety stejný juniorský turnaj jako já a šli jsme společně s ní, mým a jejím tátou na večeři. Probíralo se všechno, od minulosti v tenisu až po budoucnost v golfu.

 

 

Profil hráče

IMG_4580_1
IMG_4580_1

 

Hrdí na zemi svých rodičů

Rodiče Gordana Brixiho golf nikdy nehráli. Oběma synům dali vybrat z mnoha sportů a k ničemu je nenutili. Gordana nakonec uchvátil golf a Garyka věda. Všichni se stále cítí jako Češi a jsou na svůj původ hrdí, jak říká jejich otec IVAN.

Proč se Gordan nedal na tenis, ale na golf? „Dali jsme našim dvěma klukům možnost zkusit golf i tenis, klavír a housle, kreslení, vědu, kungfu, a cokoliv jiného bylo v dosahu. Gordan postupně inklinoval ke golfu.“

Hraje také druhý syn Garyk? „Víc ho přitahovala věda. Golf hraje občas pro zábavu. Loni nás překvapil, že si zahrál juniorské mistrovství státu Maryland a skončil na desátém místě. Jinak se ale raději účastní vědeckých soutěží.“

Bude jméno Brixi reprezentovat nadále Česko? „Chceme, aby se kluci v Česku cítili doma, aby byli hrdí na českou historii a kulturu, a aby byli odhodlaní něco pozitivního udělat pro českou budoucnost. Gordan vždycky hrál individuální turnaje pod českou vlajkou. Nominaci České golfové federace na Junior Open přivítal s obrovskou radostí. Těší ho, že Česko dobře reprezentoval.“

 

Junior Open

Hraje se ve Skotsku pod hlavičkou R&A každé dva roky a startují v něm vždy dva hráči do šestnácti let z jedné země nominovaní národními federacemi. Karolína Krásová obsadila dělenou 73. příčku. Letos hráče přijeli podpořit obhájce trofeje na Open Championship, Jordan Spieth, a legenda Gary Player.

 Celý článek naleznete ve vydání GV 45/18

Rodiče

Manažer

Ivan Brixi začínal s tenisem v Teplicích a Praze a ve své době sváděl souboje s Ivanem Lendlem. V osmnácti letech, den před Vánocemi roku 1976, emigroval do USA. Aktivní kariéru ukončil po zranění, které mu na ulici způsobil opilý řidič. Později se stal manažerem tenisových hvězd, jako byly Jana Novotná, Hana Mandlíková, Martina Hingisová nebo Jelena Dokičová.

Ekonomka

Hana Brixi absolvovala studia v Bostonu a Princetonu. Byla na stáži v americkém Kongresu, napsala několik knih. Ovládá angličtinu, francouzštinu, čínštinu, ruštinu, němčinu a italštinu. Pracovala v kanceláři prezidenta Václava Havla, pro UNICEF, Světovou zdravotnickou organizaci a nyní je ve Světové bance. V roce 2013 ji časopis Forbes označil za šestou nejvlivnější ženu v Česku.

G.Brixi
G.Brixi

Mohlo by Vás zajímat

Sdílet:
###message