Týmový hráč: Paul McGinley

Legenda Ryder Cupu Paul McGinley nejen o své vítězné strategii kapitána.

McGinley_rohy_web

 

Ve hře individualit uměl málokdo tolik šlápnout na plyn, když šlo o tým, jako Paul McGINLEY (51). Mnohem víc, než svými čtyřmi tituly na European Tour, proslul vítězným puttem v Ryder Cupu, který vyhrál celkem třikrát jako hráč a jednou jako kapitán. Pod jeho vedením v roce 2014 zvítězila Evropa naposledy. Nejen o podzimním utkání v roce 2018 mluvil McGinley s Golf Vacations.

Text Čeněk Lorenc
Foto European Tour a Zdeněk Sluka

Pro exhibici Canon Pro Golf Series, která se odehrála v červnu 2018 v Berouně, byl McGinley až druhým náhradníkem. Nakonec více než zdatně zastoupil loňského kapitána Evropy v Ryder Cupu, zraněného Dána Thomase Björna, i svého předchůdce ve funkci, Skota Colina Montgomerieho. Přispěl k show na drivingu, zahrál 21krát z odpaliště tříparové jamky, kde se potkal se všemi flighty, a nakonec absolvoval ještě dvě jamky utkání s Angličanem Oliverem Fisherem.

Kdo letos vyhraje Ryder Cup? Máte jako většina za favority Američany?

Kdepak. Podle mého zvítězí Evropa. Tak, jak se rýsuje její tým, vypadá to na mnohem silnější a vyrovnanější složení mužstva, než bylo před dvěma lety v Hazeltine. Ne, Američané mají možná lepší průměrné postavení ve světovém žebříčku, ale v Paříži na Le National to nebudou mít vůbec jednoduché.

Komu byste dal divokou kartu za Evropu?

Už nejsem kapitán, takže to nemohu říct. Jsem si jist, že Thomas Björn je mužem na svém místě, vždyť toho v Ryder Cupu zažil spoustu, jako hráč i vicekapitán. Určitě udělá ta nejlepší rozhodnutí, i když nakonec je to vždy záležitost momentální formy hráčů. Vyhrát může jen jeden tým.

Budete v Paříži u toho?

Ano, ale jako televizní komentátor britského Sky Sportu. Do týmu se plést nebudu. Mám se Sky Sports dlouhodobou smlouvu, jezdím na turnaje kategorie major a nemůžu u Ryder Cupu chybět.

Kolik takové komentování obnáší hodin?

Třeba při US Open je to sedm hodin v komentátorské budce. Během Ryder Cupu ještě víc, protože přenos začíná s prvním utkáním už v osm ráno a končí večer. Ty hodiny se nedají spočítat, ani to ale nemá smysl, když vás práce baví.

Je televize důvodem, proč už nehrajete tolik turnajů?

V podstatě ano. Mám smlouvu na komentování devíti turnajů ročně pro Sky Sports. Provozuji golfové akademie na Floridě a ve Španělsku, jsem členem výboru na European Tour, mám další byznys jako je design hřišť. Žiju v Londýně. Do Prahy jsem přiletěl jeden den odpoledne a druhý den večer se už zase vracím do Londýna a odtud další den letím na US Open. Budu letos hrát nějaké turnaje na evropské i americké seniorské tour. Na European Tour mě ale už neuvidíte, jedině doma na Irish Open. Jsem patronem příštího ročníku, který se odehraje v Lahinch Golf Clubu v červenci 2019. Mám pocit, že za mnou zůstala nedokončená hráčská práce, ale na golf potřebujete více času, než nyní mám.

Dům vlastníte také na Floridě, kde občas hrajete golf s Ivanem Lendlem. Kolik mu dáváte ran k dobru?

Žádnou. Ivan totiž nikdy nic zadarmo nechce. A právě proto ho pořád porážím (smích).

Co říkáte českým hřištím, která jste zažil?

Hrál jsem jen na Albatrossu a v Mariánských Lázních, na obou se mi hodně líbilo, i když jsou to odlišná místa. V Berouně jsem poprvé a bohužel není víc času než hrát na jedné jamce. Když tak ale vidím tu přírodu a okolní domy, myslím, že bych si tu zvykl. Není nějaký dům k mání?

Netuším. Jaké to je, hrát jednu jamku pořád dokola?

Zvláštní, ale zábavné. Kolikrát se dostanete k tomu, že můžete pilovat jednu a tutéž ránu? Hrál jsem až na jednu výjimku osmičkou železem. Jednou jsem místo ní zkusil sedmičku, ale neměl jsem moc dobrý den, nějak se mi nedařilo odhadnout vítr a dal jsem nakonec jen čtyři birdie. Cílem bylo přitom šest, překonat Colina Montgomerieho z loňského roku. Bohužel, nepovedlo se. Doufám, že se to Monty nedozví (smích).

Colin Montgomerie dokázal hrát dlouho na vrcholné úrovni, ale stejně jako u většiny hráčů přišel i u něho kolem padesátky zlom. Máte vysvětlení?

Hráči právě čekají na tu padesátku a vstup na senior tour. Jen výjimky, jako je Miguel Ángel Jiménez, dokáží hrát po padesátce naplno i na hlavní tour. I jemu se ale stále víc líbí mezi seniory, kde přece jen může znovu vyhrávat.

Máte hole se zvláštně vypadajícími shafty. Můžete něco o nich prozradit?

Je to napůl karbon a napůl železo. Skvělý materiál, který mi hodně ulehčuje. Přece jenom roky přibývají. Nechci, aby to bylo na ranách příliš znát.

Ke golfu jste se dostal poté, co jste si při gaelském fotbalu zlomil čéšku. Byl týmový sport v začátcích důvodem, proč se vám tolik dařilo při týmovém golfu?

Určitě. Gaelský fotbal mě naučil týmovému myšlení a cítění a pomohl mi v golfu dostat hru na vyšší úroveň, když šlo o tým. Vyhrál jsem několik individuálních turnajů, znám vítězný pocit, ale řeknu vám, že ten týmový je určitě ještě lepší. Když se můžete podělit o výhru s dalšími jedenácti spoluhráči jako v Ryder Cupu, tomu se nic nevyrovná. Stejně jako pocitu, když tým dovedete k výhře jako kapitán.

Vaše kapitánské vítězství z roku 2014 je pozoruhodné zvláště proto, že nikdo neudělal pro přípravu a ve smyslu pro detail víc než vy. Co bylo nejtěžší?

Dát všechny detaily dohromady tak, aby tvořily smysluplný celek. Od stejné výzdoby týmových místností, přes konzultace se Sirem Alexem Fergusonem, až po sestavu dvojic v utkání. Samozřejmě musíte mít štěstí. Všeobecně se soudí, že jsem provedl v Ryder Cupu coby kapitán revoluci, ale tak to není. Byla to jen evoluce. Neudělal jsem jedinou věc, která by se už předtím neodehrála na nějaké jiné úrovni. Měl jsem plán, i když celkem jednoduchý, ale hodně věcí také bylo instinktivních. Něco jsem také nechal na svých vicekapitánech.

Co třeba?

Byla dvojice, která prohrála v sobotu dopoledne čtyřhru (Jamie Donaldson a Lee Westwood), ale vicekapitán Sam Torrance, který je sledoval, mi řekl, že řeč jejich těla byla v pořádku. Že jen měli špatný začátek, ale že by je od sebe netrhal. Neudělali jsme to a oni odpoledne svou čtyřhru vyhráli.

Jaké to bylo sledovat o dva roky později porážku Evropy?

Byl to můj nejtěžší týden práce pro Sky Sports. Hlavně to bylo těžké pro evropský tým. Hrál venku, se šesti nováčky v sestavě.

Máte rád fotbal. Pořád ještě fandíte West Ham United?

Pořád, ale měl bych dodat bohužel, protože je v to v posledních letech utrpení.

Vzpomínáte na českého brankáře Luďka Mikloška?

Ano, to byl výborný gólman, ale je to dávno, co chytal. Někoho takového bychom do brány moc potřebovali.

Mluvíme spolu v době konání průlomového turnaje Shot Clock Masters, kde hráči mají časový limit na odehrání úderu. Co tomu říkáte?

Jsem nadšený. Vy ne? Věřil jsem už před zahájením, že to dobře dopadne. Jde o výbornou myšlenku, kterou každý musí podporovat. Tenhle experiment vyhrál už před svým začátkem. Jestliže se průměrná doba trvání kola na European Tour snížila o půl hodiny, nemůže být nikdo proti. Hráče systém baví, golfová konverzace se točí kolem toho, takže opravdu nevidím žádná negativa. Otázkou pouze je, co bude dál? Uvidíme víc takových turnajů s časovým limitem? Je třeba se posunout ještě dál. S tímto trendem je však golf na dobré cestě.

 CELÝ ROZHOVOR VČ. FOTOGRAFIÍ NALEZNETE VE VYDÁNÍ GOLF VACATIONS Č.44/18. 

Osobnost

McGinley_1
McGinley_1

 

Paul McGinley

Irský profesionál se narodil 16. prosince 1966 v Dublinu. Vyhrál 4 turnaje na European Tour (Hohe Brücke Open 1996, Oki Pro Am 1997, Celtic Manor Resort Wales Open 2001, Volvo Masters 2005).

Prohrál tři play-off, na French Open 1993 (Costantino Rocca), na Open Mediterrania 1994 (José María Olazábal) nebo na TCL Classic 2005 (Paul Casey). Vítěz World Cupu 1997 (s Pádraigem Harringtonem).

V Ryder Cupu 2002 v Belfry (Anglie) proměnil třímetrový putt proti Jimu Furykovi na vítězství Evropy. Byl také členem vítězných týmů v roce 2004 a 2006 a vítězným kapitánem Evropy 2014 v Gleneagles (Skotsko), prvním irským v historii.

Vítěz Irish Amateur Close Championship 1989. Profesionálem od roku 1991. Manželka Alison, mají tři děti.

 

Mohlo by Vás zajímat

Sdílet:
###message