Portugalsko: Na královské pláži

Zřejmě to bude vlivem mnohých civilizací, které se tu objevily, že se Portugalsko stalo teritoriem, v němž si každý najde to své.

Portugalsko

Portugalsko

Portugalsko
Portugalsko

Zřejmě to bude vlivem mnohých civilizací, které se tu objevily, že se Portugalsko stalo teritoriem, v němž si každý najde to své. Jihozápadní cíp Evropy u břehů Atlantiku poznamenali za poslední tři tisíciletí Féničané, Římané, Keltové i Řekové. A také Kartáginci a Arabové. Ze všech vlivů něco zůstalo. Dohromady vhozeno do portugalského kotle to tvoří směs, ve které je všem dobře.

Odtud pak Portugalci vyrazili za moře a pomohli stvořit a inspirovat nový svět. Fernão de Magalhães, objevitel ve službách španělské koruny, vyplul přesně před pěti sty lety s karavelami vstříc Jižní Americe. My jsme to měli jednodušší díky pražskému letišti, odkud létá linka portugalských aerolinek TAP přímo do Lisabonu. Jenom tedy… Magalhães sice jako první obeplul zeměkouli, ale nemusel tak činit v minus patnácti stupních Celsia, vyprovázejících nás v Ruzyni.

Cílová destinace hlásila stejnou teplotní hodnotu, naštěstí s opačným znaménkem. Na portugalský únor sice dolní extrém, za který se nám snad každý domorodec omlouval jako za něco nepřípustného, pro zmrzlého Středoevropana ovšem balzám. Sníh zrovna padal v Londýně, v Paříži i na Lago di Garda! Z celého pomateného kontinentu bylo Portugalsko nejlepším místem, kde jsme se mohli nacházet. Jenom foukal vítr. Tam ale fouká vždycky.

Před odhalením toho podstatného z cesty jen rychlá připomínka zdánlivých maličkostí. Za obousměrnou přepravu golfového bagu sice zaplatíte 70 eur, ale v Lisabonu vyjelo zavazadlo na páse dřív, než jsme k němu stačili dojít. Do půjčovny aut to bylo pěšky pár minut a vypůjčení vozidla netrvalo o moc déle, byť vás obsluha přesvědčuje, že byste si měli připojistit snad cokoli včetně čísel v loterii, která se bude losovat napřesrok. Letiště na severním okraji metropole představuje ideální bod pro start a to, aby se člověk vyhnul zácpám. Žádnou jsme nezažili.

Po třičtvrtěhodině jízdy prázdnou dálnicí A8 (mýto vám v půjčovně Goldcar naúčtují předem, ale pak se ukáže, že za vás nějak nezaplatili, a řešili jsme to ještě dlouho po návratu) odbočujeme nedaleko historického města Óbidos. Navigaci nepotřebujete, cedule jsou velké. A tu s nápisem Praia D’El Rey Marriott Golf & Beach Resort a s pěti hvězdami nelze přehlédnout. Však to také v portugalštině znamená Královská pláž a název nepřehání. Královsky se tu budete cítit od prvního kroku. Stačí se jen zhluboka nadechnout.

Luxusní komplex leží na konci silnice v přímořském letovisku, obklopený prázdninovými nemovitostmi ze dvou stran a mořem a stejnojmenným hřištěm z dalších dvou. Pokud budete mít štěstí (jako že my ho nějak měli), dostanete pokoj s výhledem nejen na oceán, ale také na green jamky číslo 12. Obojí je vzdáleno stejně – jednu slušnou ránu devítkou železem. Proti větru, jistě.

Praia D’El Rey

Jestliže od výpravy Magalhãese na jižní polokouli letos uplyne půl tisíciletí, pak resort Praia D’El Rey slavil loni teprve dvacet let existence. Přitom vypadá, jako by tu hřiště zasadili v dávných dobách Skotové, kdyby snad někdy pluli jako Fernão. Ve skutečnosti je to omračující design amerického architekta. Můžeme se jen dohadovat, že Cabell B. Robinson na to šel jako my a začal v plánech druhou devítkou, od pobřeží, a pak postupoval od písečných dun k borovicím.

Desátá jamka s vyvýšeným odpalištěm a širokou fairwayí vás naladí na pouť k moři. Trvá to tři jamky, než se hřiště s mořským koníkem ve znaku plně otevře vstříc živlu na zdejším Silver Coast, tedy Stříbrném pobřeží. Chtěla to sice náhoda, ale doporučujeme startovat tímto způsobem a na moře nečekat na první devítce, jakkoli stejně krásné. Ostatně už na druhé jamce také moře spatříte, než se budete postupně vracet do vnitrozemí ke klubovně. Výhled z druhého odpaliště na mořskou nádheru je podobným překvapením jako desítka.

Těžko pochopit, jak se dá při vlhkém přímořském vzduchu udržet tráva v tak skvělém stavu. Fairwaye jsou jako koberce a greeny tak akorát – ani plyš, ani zrcadlo. Praia D’El Rey, první ze tří hřišť na naší cestě, doporučujeme coby startovací, a nejen proto, že leží na prahu Marriottu. Je herně nejvstřícnější. Rough tu prakticky neexistuje, porost kolem jamek řídký, design naprosto přehledný. Však se člověk už pere s větrem, tak proč ještě s něčím jiným?

Z pobřežních jamek byste si hlavu ukroutili. Od vnitrozemí je lemují vily a v dáli spatříte další resortní stavbu, rezidenci Beachfront s apartmány. U zřejmě nejhezčí, čtrnácté jamky s parem tři stojí historický dvojdomek, udržovaný ve svém chátrání a proniknuvší obrázkem na titul skórkarty. Vzadu vlevo na obzoru se rozprostírá městečko, kam musíte zajet, i když třeba nesurfujete, nezajímáte se o historii a nejíte mořské plody. Centrem toho všeho je právě Peniche, které na vás dýchne, obejme vás a očaruje. I když je třeba únor.

Portugalská vřelost se projevuje na každém kroku. Nevyjde zrovna objednaný tee time na jedničce? Marshall vás s úsměvem pošle právě na desítku, kde má být volno. A také že je. Vůbec obsluha na kterémkoli hřišti oplývá vstřícností a nic není problém. Vrcholem se stává návštěva klubovny na Praia D’El Rey, sloužící pro rezidenty hotelu Marriott jako jedna z restaurací. Servírka by vám jistě přinesla i knedlíky, kdybyste o to stáli, ale vězte, že jakoukoli objednávkou ryby z denního menu neuděláte chybu, stejně jako kteroukoli volbou portugalského vína. Když k tomu přidáte poděkování „obrigado“, jste za štamgasty na věky.

Royal Óbidos

Jen deset minut jízdy autem od Praia D’El Rey leží poněkud těžší kalibr. Aby ne, když architektem osmnáctky Royal Óbidos byl Severiano Ballesteros. Hřiště otevřelo teprve v lednu 2012, tedy až půl roku po předčasném úmrtí španělské legendy. Jako by Seve chtěl do posledního díla svého života otisknout vše, co při bohaté kariéře úderového ekvilibristy načerpal. Taková práce s kusem země se jen tak nevidí.

Silnicí, pod kterou se podchází, je hřiště rozděleno na dvě části, a ta menší začíná hned na spektakulární jamce číslo 2, což je pětiparový levý dogleg z kopce nad lagunou, rozdělenou na tři části. Je nabitý: výhledy na Óbidos, bunkery, vodou, muldami a emocemi. Tuhle jamku by člověk hrál pořád dokola, kdyby tady snad vedla lanovka od greenu na odpaliště, podobně jako k vrcholu sjezdovky.

Po sedmé jamce se vrátíte tunelem na hlavní část hřiště, kde stejně jako na předchozích místech hrajete nahoru – dolů, doprava – doleva, přes jezírka – podél kaskádovitých přítoků. Hrajete, nebo si s vámi Seve pohrává, ale nic ve zlém, protože ta hra je fér a záleží jen na vás, jak v ní obstojíte. Druhá devítka kompletně čelí Atlantiku, byť oceán neleží tak blízko jako na Praia D’El Rey, ale poryvy větru a šuměním se připomene i za modré oblohy. Končí se téměř půlkilometrovým pětiparem, s vodou u greenu a majestátní klubovnou.

Pivo za pár eur, přinesené s oříšky nebo chipsy, chutná po takovém výkonu ještě líp než ošetřená plzeň v pražském lokále. Obří restaurace skýtá vše, co potřebuje nejen golfista, ale jakýkoli jídla a pití lačný návštěvník. Vyrazit si sem jen tak třeba na oběd nebo večeři s výhledem na oceán je zážitkem. Stejně jako výlet na driving range a golfovou akademii. Pokud už někde trénovat, pak tady.

West Cliffs

Portugalský výlet graduje třetí den v sousedství Royal Óbidos. Vážně, jenom přes silnici u osmé jamky leží nový resort, který už sbírá ocenění stejně jako jeho o něco málo starší soused. West Cliffs Golf Links dá pocítit přímořskou hru v její nejsyrovější podobě. Design přitom stvořila žena! Jde o Cynthii Dye McGarey, neteř legendárního architekta Peta Dye, strůjce proslulých mučidel, jako je Stadium Course na TPC Sawgrass, dějiště Players Championship na PGA Tour.

Dílo Cynthie Dye připomíná obraz Jacksona Pollocka. Zprvu se zdá, jako by ta dáma jen tak naházela jamky na plátno pobřeží. I tady se ale ďábel skrývá v detailu. Vše je perfektně promyšlené a dává smysl. Každá jamka má svou originální podobu, je jako vyřezaná v drsném terénu mezi písečnými dunami a divokou přímořskou vegetací. Pozor jen na předlouhé přechody mezi greeny a odpališti – jakkoli chcete při golfu sportovat, tady určitě vyjeďte ve vozíku. Při volné hře ale není třeba držet se „svých“ vzdáleností a kamenů. Někdy je to s protivětrem a úzkými dopadovými plochami obtížné z jakýchkoli jiných než červených odpališť. Tak hurá dopředu. A pokud vám míč zmizí, hrajte hned nový.

West Cliffs patří rovněž do resortu Praia D’El Rey, takže od Marriottu sem pravidelně pendlují mikrobusy s golfisty. Zkraje roku hřiště hostilo mezinárodní mistrovství Portugalska na rány a už loni, krátce po svém otevření, získalo titul Nejlepší nové hřiště Evropy. První devítka se táhne od klubovny a moře, zatímco druhá jde opačným směrem. Vody – moře v dáli se nepočítá – není moc, ale dvě velké plochy na první devítce a jedna na závěr bohatě stačí.

Se změnami terénu je to podobné jako u Seveho Óbidos. Nikdy si nemůžete být jisti tím, co bude následovat. Pokud zbude málo času, vsaďte stejně jako u Praia D’El Rey na druhou devítku. Tady je jedna jamka lepší než druhá. Vlídná délka tříparů se střídá s tvrdými jamkami, sevřenými skalami a stromy. Končí se dvojí hrou z kopce. Impozantně, s Atlantikem na dlani. Odsud se vracet nechce. Zvláště když vám v klubovně naservírují skvostného mořského ďasa. Obrigado!

Praia D’El Rey Marriott
Golf & Beach Resort

Přímořský resortní hotel s přímým vstupem na pláž, dvěma venkovními a jedním vnitřním bazénem, spa a jacuzzi. Tenisová akademie (sedm venkovních kurtů), wifi v celém resortu. Možnost výuky surfingu, potápění, paddleboarding.

Lobby bar s výhledem na moře, pool bar, Romy bistro, hotelové restaurace Emprata a Tempera, resortní restaurace Maré a Club House.
Kromě hlavní budovy hotelu se 177 pokoji je možné bydlet také v rezidenci Beachfront, se kterou je spojení shuttle busem, a v samostatných domech ve Village (lokace zahrada, golf nebo moře).
www.praia-del-rey.com


Hřiště nad Lisabonem

Praia D’El Rey
Par 73. Otevřeno 1997. Délka 6 158 m bílá, 5 716 m žlutá, 4 874 m červená odpaliště. Základní fee 18 jamek 52–73 eur (dle sezony, slevy při kombinaci s West Cliffs).

Royal Óbidos
Par 72. Otevřeno 2012. Délka 6 416 m bílá, 5 968 m žlutá, 5 024 m červená odpaliště. Základní fee 18 jamek: 50–100 eur.

West Cliffs
Par 72. Otevřeno 2017. Délka 5 889 m bílá, 5 486 m žlutá, 4 650 m červená odpaliště. Základní fee 18 jamek: 80–110 eur (slevy při kombinaci s Praia D’El Rey).

60_61_Marriott_dolu
60_61_Marriott_dolu

Přečtěte si dále

Sdílet:
###message