Chapman v klubu velikánů

Říká se, že poprvé bývá všechno, nebo alespoň skoro všechno, vůbec nejlepší. Něco na tom je, což by mohl potvrdit i anglický golfista Roger Chapman. Jeho premiérová výhra na seniorském Majoru z něj udělala opravdovou golfovou celebritu.

90-IS42597193

Chapman, který se na turnaji Casa Serena Open 2011 dělil o třetí místo poté, co byl nejlepší v prvním kole s vyrovnaným rekordem hřiště 64, vstoupil do historických knih svým vítězstvím na US Senior PGA Championship presented by KitchenAid v Harbor Shores.

Chapman, jenž vyhrál v Michiganu o dvě rány, se tak dostal do výjimečného klubu vítězů turnajů kategorie Major, když vyhrál hned ten první v letošní seniorské sezóně.

Stal se také prvním Angličanem, který zvítězil na Senior PGA Championship, prvním Evropanem, který zopakoval vítězství Jocka Hutchinsona z roku 1947 a teprve sedmým neamerickým šampionem turnaje.

Závěrečné kolo za 72 ran, 1 nad par, a celkové skóre 271 ran, 13 pod par, přinesly Chapmanovi vítězství o dvě rány nad domácím Johnem Cookem. O další ránu zpět skončil další Američan Hale Irwin, zatímco o čtvrté místo se na skóre 9 pod par podělili Skot Sandy Lyle, Australan Peter Senior, Jihoafričan David Frost, Němec Bernhard Langer a Američan Joe Daley.

Bernhard Langer vyhrál první ročník Casa Serena Open 2008 a Peter Senior skončil na Roztěži druhý v roce 2009.

„Je to největší den mé profesionální kariéry,“ řekl Chapman. „Ke konci to byla těžká práce, přicházely všelijaké myšlenky. Myslel jsem na George, svého zemřelého trenéra, co by asi dělal a co by si myslel. Avšak zabojoval jsem a naštěstí jsem dvěma bogey na závěr vedení udržel.“

Když se díval na velkou trofej a jména na ní vyrytá, Chapman dodal: „Je to neuvěřitelné. Hale Irwin, Jack Nicklaus, Tom Watson, Fuzzy Zoeller, Jay Haas… A moje jméno je pod jménem posledního vítěze, Toma Watsona. Je to nejkrásnější pocit na světě. Kvůli tomuhle se snažíme, proto trénujeme a tvrdě pracujeme.“

Vítězství třiapadesátiletého Angličana vzešlo ze třetího kola za 64 ran. Deset jamek před koncem finále měl Chapman odstup osm ran. A navzdory vynikajícím výsledkům ostatních, kdy Kenny Perry zahrál 62, Senior 63 a Lyle 64, mohl Angličan slavit největší vítězství kariéry. Předtím vyhrál jen jednou na European Tour při Brazil 500 Years Rio de Janeiro Open.

„Kdybych se měl oznámkovat, tak bych si za kariéru na European Tour dal dvojku,“ řekl Chapman. „Byly turnaje, které jsem měl vyhrát. To, že jsem nedokázal zvítězit na počátku kariéry, a že se to ode mě očekávalo, mělo vliv na mou hru. Nechával jsem si unikat vedení mezi prsty. Tento týden jsem ale vedl od začátku do konce a je to největší věc, jaká se mi povedla.“

Úspěch je to překvapivý také proto, že šlo teprve o druhý Chapmanův start v sezóně. Angličan vedl před finále o pět ran a náskok zvýšil na osm díky birdie na čtvrté, šesté a sedmé jamce. Následovaly připsané rány na devítce a čtrnáctce a přišla také dvě bogey na závěr, ale vzhledem k velikosti náskoku to už nerozhodovalo.

Dvojnásobný vítěz Majorů Sandy Lyle, nový člen Světové golfové síně slávy, měl pro Chapmana jen slova uznání. „Roger nedávno přišel o svého trenéra kvůli nemoci a myslím, že to pro něj byla velká motivace. Je to dlouhodobě skvělý hráč, možná však trochu podceňovaný. Nevyhrál sice tolik turnajů, ale vždycky patřil k výborným golfistům. Od svých padesátých narozenin se udržuje v kondici. Je to pořád velmi silový hráč. A teď dosáhl fantastického úspěchu.“

Jak vidno, když někdo uspěje na Casa Serena Open, už musí opravdu něco umět a na další úspěchy nečeká dlouho.

CELÝ ČLÁNEK NALEZNETE VE VYDÁNÍ GV 20/12.