Tvrdý chleba

Představy, jak se dá snadno a rychle vydělat učením golfu, v Česku sílily koncem 90. let a po přelomu století se možná i někde naplňovaly, než je ekonomická realita druhé dekády vrátila na zem. Uživit se trénováním golfu je stále těžší.

twin-waters-golf-club-feature

 

Vysmátý a opálený trenér vystupuje ze svého sportovního vozu u klubovny, kde si dá ranní kávu, než to jde na driving range „kasírovat“. Se založenými rukama, s minimem nutné snahy a občasným zvednutím mobilu absolvuje za den několik padesátiminutových lekcí, zaplacených čistě do kapsy minimálně tisícikorunou. Několik lekcí denně krát dvacet pracovních dní v měsíci… Hmm!

Text Čeněk Lorenc
Ilustrace Profimedia

To byla představa, kterou měli a stále ještě mají někteří klienti golfových trenérů. Někdo ji možná viděl i zhmotnělou před sebou, když s golfem nadšeně začínal a ochotně platil za cokoli včetně lekcí. A možná tak nějak to viděli i lepší amatéři, když se rozhodli opustit svůj herní status a stát se profitrenéry.

Golf kvetl, každoročně přibývali noví hráči, rostla nová hřiště i příležitosti. K letitým, zavedeným trenérům se začala přidávat nová, mladá generace.

„Rozlišoval bych kované profíky, zapálené do hry a působící tu delší dobu, od mladíků, kteří šli především za výdělkem. Kdysi si mohli trénováním vydělat třeba šedesát tisíc měsíčně, jezdit s klienty na golfové dovolené, ale doba se změnila. Šedesát tisíc hrubého dnes znamená odučit nějakých dvacet hodin týdně, což se mladým moc nechce. A golfovou dovolenou si klient dnes už zařídí sám,“ řekl Golf Vacations jeden zkušený profesionál.

Cechovní organizace PGA Czech, sdružující profesionální hráče a trenéry, vykazuje letos plus minus 275 členů, mužů i žen. To je na zemi se zhruba 30 000 aktivními a asi 50 000 registrovanými golfisty hodně. Velmi hodně.

Termín „plus minus“ proto, že přesný aktuální počet není nikdy znám, nebo ho aspoň nezná neúplná databáze PGA Czech. Někdo také nezaplatí příspěvky, ale učí dál, jiný s činností fakticky přestane, ať už na začátku, nebo během sezony, ale setrvačností je veden jako člen dál. Roční členský poplatek v PGA Czech je nyní 10 000 korun a problémy se zaplacením mají jak někteří hráči, tak trenéři.

Trenéři golfu, tzv. Teaching Pro, výrazně převažují nad Playing Pro, tedy profesionály snažícími se vydělat na obživu turnajovou hrou. Převaha trenérů dělá zhruba poměr 9:1. Podobně to bude s převahou mužů nad ženami.

Už méně zřetelný je poměr mezi trenéry naplno vydělávajícími učením golfu a těmi, kteří si buď musejí přivydělávat, nebo golf už dokonce ani nemají jako své hlavní zaměstnání. Každopádně „full time“ trenérů ubývá a bude jich dnes menšina. Golfoví profesionálové již nějaký čas totiž hledají i jiné zdroje příjmů.

Někteří podnikají na vlastní triko, mají své firmy či agentury (i bezpečnostní), nebo jsou zaměstnáni s jistotou pravidelné měsíční výplaty. Někoho situace donutila pracovat třeba za volantem, ať už rozváží lidi v taxíku či uberu, nebo zboží v kurýrských firmách. Jiní mají druhou práci například jen přes zimu, kdy ani indoory už nelákají tolik co dřív. To se pak hodí číšnická nebo jiná brigáda.

Sezona je velmi krátká. De facto duben až červen, pak mrtvý čas prázdnin, nabité září, říjen s brzkou tmou – a je konec. Přesto nemám pocit, že by bylo tak hrozně těžké sehnat klienty. Letos jsem po patnácti letech zdražil hodinu o sto korun a lidé mi neubyli. Jde o přístup a o srdce,“ dodává zmíněný profesionál. 

Na každý pád, práce trenéra na některém z více než stovky českých hřišť nebo driving range není vůbec tak snadná a blyštivá, jak by se mohlo zdát. Stejně jako v jiných oborech se naplno prosadí jen ti nejsilnější. Ať už to znamená cokoli.

Příběh profesionálního trenéra najdete ve vydání Golf Vacations č. 28/19 na stranách 66 až 68. 

 

Chcete být profesionálem?

profimedia
profimedia

Pro vstup do PGA Czech je potřeba po podání žádosti o přijetí odehrát v následujícím roce minimálně 5 turnajů a při nich nejméně třikrát zahrát výsledek, který při přepočtu na stablefordové body potvrzuje maximální možný vstupní handicap 6,4 pro muže i ženy.

„Tento handicap ale automaticky neznamená, že hráč je schopen skutečně stabilně hrát pod 80 ran. Stablefordový systém je v tomhle upřednostněn před jedinou čistou hrou, kterou je hra na rány, a zkresluje reálnou výkonnost,“ upozorňuje Pavel Nič sr., držitel nejvyššího trenérského ocenění Master Pro.

Na členství v české PGA dále potřebujete dovršit věk 18 let a mít s tím spojený doklad o ukončeném 12letém vzdělání, souhlas České golfové federace s přestupem od amatérů k profesionálům (členství zde nebo v jiné mezinárodně uznávané organizaci musí trvat aspoň šest let), potvrzení z vašeho klubu (smlouva, smlouva o smlouvě budoucí, prohlášení vedení klubu) a uhrazení vstupního poplatku 5000 korun.

Zahraniční žadatel, s výjimkou občana Slovenska, musí ještě prokázat znalost českého jazyka pro výuku. Nově přijatý člen se stává tzv. učněm (apprentice) a pak za každý rok studia trenérství hradí školné 20 000 korun.

Při vstupu do kategorie Playing Pro /Tour Professional je třeba uhrát za stejných podmínek jako u učňů handicap maximálně +0,5 u mužů a 0,4 u žen. Profesionál musí mj. do začátku března předložit svůj turnajový kalendář na sezonu a jednou za tři roky se zúčastnit semináře o pravidlech golfu.

Obě kategorie hráčů, tedy Playing i Teaching, se mohou za další poplatky – startovné zúčastnit turnajů Czech PGA Tour o finanční prémie za konečné umístění. Trenérům a učňům je pak určena Czech Pro-Am Teaching Tour, kde navíc mohou v systému pro-am hrát se svými klienty.

Přečtěte si dále

Sdílet:
###message