Steve NOVAK: Tucet životů v 1 netuctovém

Život, který vydá za tucet jiných, vede Steve NOVAK nyní v Česku. Nenápadný Američan jezdí od bytu na pražském Zličíně střídavě taxíkem a Uberem, směr Univerzita Karlova, nebo hřiště Albatross. Vystudoval čtyři vysoké školy, pracoval v administrativě dvou prezidentů a měl blízko třeba k O. J. Simpsonovi.

SI1_3332
SI1_5584
SI1_5584

 

Kde začít? Jak pokračovat? A čím skončit? Osud tohoto muže vyvolává spoustu otázek. A také nezměrný údiv. Je vůbec možné prožít vše, o čem se tu vypráví?

Text Čeněk Lorenc
Foto Zdeněk Sluka

Začněme golfem. Stephen Michael Novak vykazuje mezi mnohavrstevnými profesemi rovněž tu golfovou. Kromě spousty jiných vysokoškolských studií absolvoval také golfem proslulou University of Texas. Hrál velké amatérské turnaje (je vítězem South American International Amateur, byl druhý na mistrovství Rakouska) a cestoval po profesionálních tour Evropy, Asie i Jižní Ameriky.

V moderní době snad neexistuje přední hráč, s nímž by se tenhle americký Leonardo da Vinci neznal či aspoň nepotkal. Viděl na vlastní oči poslední kolo Bena Hogana na Masters. Byl právním zástupcem Maca O’Gradyho v propírané kauze proti PGA Tour. Ve flightech šel s legendami jako Payne Stewart, Severiano Ballesteros či Greg Norman. Pouze Arnold Palmer ho prý minul.

Pro Reagana i Bushe

A právě Steve Novak stojí na putting greenu Albatrossu a piluje údery, než se potkáme v klubovně. „Mám české jméno, ale o českých předcích nic nevím. Možná jsem jediný Novak, který neumí česky,“ říká americký dobrodruh. Před časem se jednoduše rozhodl vydat do Prahy a studovat medicínu, tak jak si vždycky přál. Proč? „Protože je tu výhodný školní program.“

Tak praví absolvent a učitel z Harvard University, University of San Diego School of Law, Thomas Jefferson School of Law a zmíněné University of Texas.
státní zástupce za vlád Ronalda Reagana a Herberta Walkera Bushe.
Právní zástupce golfistů, hráčů i koučů amerického fotbalu i ředitel operací týmu NFL Los Angeles Rams.
Právník vysílací společnosti Fox, televize Fox Sports, filmové společnosti 20th Century Fox a vydavatelství HarperCollins…
Nyní dokončuje studia medicíny na Univerzitě Karlově, kde rovněž přednáší.

Když slyší, že v sobě musí mít nespočet životů, rozesměje se: „Jako že jsem nějaký Forrest Gump? Někdy budím takové reakce. Co na to říct? Až budu starší, ohlédnu se za tím vším a řeknu si: To bylo docela pěkné!“

Mezi Kitem a Spiethem

Pojďme ještě znovu ke golfu, který formoval neuvěřitelnou kariéru Steva Novaka. Ve čtrnácti letech, asi po roce a půl hraní, mladík předvedl 66 ran na turnaji Pinehurst Golf School.

„Ten výsledek mě dostal na golfovou mapu,“ říká Novak s tím, že na následujícím Donald Ross Invitational Junior Championship skončil druhý, stejně jako po play-off na Future Masters, což byl vedle US Junior Championship druhý největší turnaj té doby.

„Hrál jsem pak juniorský šampionát Georgie, sponzorovaný Pepsi Colou. Po dvou dnech jsem vedl. Ve finále jsem zahrál první devítku za 40 ran a vedení ztratil, ale druhá byla už zase dobrá, jen za 31 ran. Skončil jsem druhý, protože vítěz dal na osmnácté jamce asi 15metrový putt zpoza greenu. Noviny o mně ale napsaly velký editorial a já po turnaji dostal od Pepsi stipendium do Texasu. Od univerzity jsem přitom už jedno stipendium měl,“ vypráví Steve.

Stal se z něho Longhorn, jak se říká studentům University of Texas, mezi něž v minulosti patřili Tom Kite, Ben Crenshaw a krátce také Jordan Spieth. Nyní na této škole začíná studovat nadějná Sára Kousková. „Když jsem začínal, tak Crenshaw končil,“ vzpomíná Novak na dvojnásobného vítěze Masters.

Doporučení od mistra

Jen tak mimochodem, tři ze Stevových vysokoškolských učitelů získali Nobelovu cenu… Během studií v Texasu zažil prestižní soutěže včetně British Amateur na Old Course v St. Andrews. „Byl jsem také nejlépe umístěným amatérem na několika turnajích European Tour,“ připojuje Steve odkaz na web série.

Klikněte na Dutch Open 1976. Vyhrál tam Ballesteros, zatímco amatér Novak skončil na 80. místě. Tehdy na hřišti v Zandvoortu neprošel cutem jistý Bernhard Langer, zatímco o tři rány lepší než Novak byl pozdější sir, Nick Faldo.

„Pamatuji si šílené počasí s větrem a deštěm a také to, že jsem ten týden bojoval s otravou z jídla. Vzhledem k tomu jsem se tím turnajem prokulhal ještě docela dobře,“ ohlíží se Novak za zdokumentovaným výsledkem.

Když potřeboval pomoci k turnajovým startům mimo USA, doporučující dopis mu napsal Lanny Wadkins, vítěz PGA Championship 1977 a celkem 21 turnajů na PGA Tour, také kapitán Ryder Cupu a člen Síně slávy. V několika větách tohoto textu najdete samý respekt a uznání.

A pokud při konverzaci například zmíníte historii Czech Open a druhého vítěze tohoto turnaje z roku 1995, Američana Petera Teravainena, pak se Stevovi rozzáří oči: „To byl můj spolubydlící na Asian Tour!“

Posléze v e-mailové konverzaci mezi mnoha dalšími vzpomínkami píše: „Zmínil jsem, že jsem v 80. letech dal hole-in-one na South America Classic Open v Brazílii a vyhrál auto a rolexky? Ty hodinky mám dodnes!“

Zástupcem divočáka

Pak je tu také živel Mac O’Grady. Americký profesionál hrál na tour a proslul nejen skvostnou úderovou technikou, ale i excentrickým chováním, silnými slovy a faktem, že potřeboval 17 let a stejně tolik startů v kvalifikační škole, než se dostal na PGA Tour. Jeho právním zástupcem se stal… Steve Novak.

Po (hráčem popírané) inzultaci turnajové dobrovolnice dostal divočák O’Grady pokutu 500 dolarů. Ta mu byla stržena z vítězného šeku na turnaji Bob Hope Desert Classic 1985. Hráč se nato pustil do slovních útoků na šéfa PGA Tour Deana Bemana (jeho profil najdete v Golf Vacations číslo 44).

Komisionáře tour nazval O’Grady zlodějem, který praktikuje „totalitní systém“. Skončilo to další pokutou, 5 000 dolarů, a zákazem startů na šest turnajů. Hráč se proti trestu neúspěšně odvolal a pak hrozil tour dalším odvoláním, a sice k Federálnímu soudu USA, s právníkem Novakem v zádech.

„Mac byl jeden ze čtyř nejlepších ‚ball strikerů‘ historie: Ben Hogan, Mo Norman, Lee Trevino a on. Nikdo netrefoval míč líp než tahle čtveřice. Žalovali jsme PGA Tour a denně jsme byli v titulcích novin. Byla to velká věc. Na školách se to učí jako klasický případ sporu mezi profesionálním sportovcem a vedením sportu. Můžete vyhrát bitvu, ale prohrát válku. My jsme jednu bitvu prohráli, ale celkově válku vyhráli. Tour se začala k hráčům chovat jinak,“ říká Novak.

Partnerem Riggse

Novak podle svých slov hrál při škole s většinou pozdějších profesionálů. A nejen s nimi. Jako partnera si ho na golfové zápasy o peníze brával Bobby Riggs, tenista, který vyhrál dvouhru ve Wimbledonu i na US Open a který se v 55 letech utkal na kurtu se ženami. Nejprve vyhrál nad 30letou Australankou Margaret Court, tehdejší první hráčkou světa, ale posléze prohrál ještě slavnější bitvu pohlaví s krajankou Billie Jean King.

Tak s tímhle chlapíkem, posedlým sázením, prý hrával Novak golf. „Líbil se mu můj nečitelný styl hry,“ tvrdí Steve o někdejší světové jedničce Riggsovi.

Jestli jeho životní příběh dýchá spletitostmi a tajemnem, tak tady to zdaleka nekončí. Ve svém životopise vykazuje Steve Novak mimo jiné práci pro tajné služby – CIA i FBI. Jeho terčem v práci federálního zástupce byl organizovaný zločin.

„Federálních zástupců, kteří reprezentují USA v boji proti domácímu i mezinárodnímu zločinu, není mnoho. Mimochodem žádný soudní proces, ve kterém jsem zastupoval stát, jsem neprohrál. V době, kdy neexistovaly mobily, se v pátek v noci ozval pípák a bylo jasné, že se něco děje. Zažil jsem v téhle práci ty nejlepší časy a fascinující léta,“ popisuje Novak dobu před tím, než ho ze státních služeb přetáhl majitel týmu Los Angeles Rams. S ním také hrál golf.

„V 80. letech jsem byl třetím nebo čtvrtým největším agentem v NFL. Agentem ve zlatých časech ligy. Mezitím jsem také začal dělat pro ESPN a pak pro Fox a Fox Sports,“ prohodí Novak jakoby mimoděk. Aby toho nebylo málo, jde i o filmového producenta. Jeho jméno najdete v titulcích dokumentu „Waco: A New Revelation“, pojednávajícím o náboženské sektě a jejím konfliktu s FBI.

Rekord u Palmera

Většina zážitků z doby před internetem zůstává jen ve vzpomínkách nebo na papíře. Tak jako společné fotografie s O. J. Simpsonem, bývalou hvězdou amerického fotbalu, příležitostným hercem a rovněž vězněm, který byl odsouzen za loupež a kterého porota uznala vinným z vraždy manželky a jejího přítele.

„Fotky mám doma v San Diegu,“ říká Novak, který se se Simpsonem seznámil při práci pro NFL a pak s ním jezdil na golfové výlety a dovolené. Blíže ale jejich vztah nespecifikuje. „Jednou mi O. J. volal z vězení. Od té doby jsme spolu nemluvili,“ řekne pouze Steve a opět skáče ke golfu.

Jeho nejlepším výkonem je 65 ran na kalifornském hřišti Aviara s designem Arnolda Palmera. Toho Palmera, který Steva coby hráče výjimečně minul.

Před čtyřmi lety podnikl Novak zatím poslední pokus kvalifikovat se na US Senior Open – skončil osmý, ránu od postupu do play-off.

„Vzal jsem si na to den volna z vyučování na právnické škole v Charlestonu v Jižní Karolíně. Na drivingu jsem odehrál spoustu košů míčů. Ve startovním poli bylo několik vítězů PGA Tour. Například Mike Donald, který v minulosti prohrál rozstřel US Open s Halem Irwinem,“ popisuje Steve Novak.

Loni zahrál 67 ran při komerčním turnaji na Case Sereně u Kutné Hory. Tři roky dělá startéra na 10. jamce při European Tour na Albatrossu. Tohle hřiště si vybral jako domovské poté, co nejprve hrával na Konopišti a pak na Karlštejně.

Učitel i posluchač

Jak se vlastně Američan, který se narodil na východním pobřeží a naposledy žil na západním, ocitl v Česku? Ve vyprávění to jako obvykle zní jednoduše.

„Vždycky jsem měl vztah k západní Evropě, ale dál na východ jsem to neznal. Když jsem si vybíral místo pro studium medicíny, rozhodoval jsem se mezi Polskem, Maďarskem a Českem. Jsem z lékařské rodiny. Otec byl zubař a mému narození asistoval strýc. Řekl jsem si: Proč ne Evropa? Zkusím to. Všeho doma jsem se vzdal. Lidé si mysleli, že jsem blázen. A i já jsem zprvu pochyboval, protože první rok v Praze byl velmi těžký. Narazil jsem na jiný školní systém a byl to šok.“

Kromě vlastních studií medicíny na první fakultě Univerzity Karlovy ovšem Novak také přednáší lékařské právo. Některé lékaře v minulosti zastupoval. Hodlá po vystudování léčit? „Medicína mě baví, vždycky jsem ji chtěl dělat, ale skončil jsem u právničiny. Být mladší, tak bych medicínu i praktikoval. Nemohu k tomu ale říct definitivní ne. Nevím, co ze mě bude, až vyrostu,“ směje se Steve.

I když Američan tvrdí, že česky neumí, tak rozhodně zná víc než jen pár českých slov a řeči rozumí. „Na zdraví,“ pronese česky a pozvedne sklenici plzeňského, než se vydáme autem zpátky na Zličín.

Červencové slunce nad metropolí pomalu zapadá. Po nespočtu odboček na pražském předměstí se Steve loučí a vystupuje před vchodem do bytového domu, pro návštěvníka stěží rozpoznatelného, stejného jako tucty ostatních v okolí. Dveře auta se dovírají. Končí vyprávění o neobyčejném osudu, ale nikoli přemítání o tom, jak všechny ty příběhy mohl zažít jeden člověk…

ČLÁNEK NALEZNETE VE VYDÁNÍ GOLF VACATIONS Č. 45/18

 

SI1_5533
SI1_5533

Přečtěte si dále

Sdílet:
###message