Reiters Golfschaukel Stegersbach: 45 jamek a 300 slunečných dnů v roce

Největší golfový areál v Rakousku se prostírá na 190 hektarech malebné zvlněné krajiny nekonečných vinic v jižním Burgenlandu, kde panuje až do začátku listopadu příjemné jižní klima a teploty přes 20°C.

Reiters Golf Stegersbach_web

Spolková země Burgenland tvoří podlouhlý pás na samém východě Rakouska podél hranice s Maďarskem. Tato pěstováním vína proslulá oblast byla až do období po první světové válce součástí Uherska a dnes zdejší lidé návštěvníkům se širokým úsměvem říkají, že žijí v Rakousku-Uhersku. Golfová houpačka leží v jižní části země u městečka Stegersbach, asi 70 km od Grazu a v těsné blízkosti Reiterových rodinných lázní.

Text Roman Zvarič, Stegersbach

Historie lázní se píše teprve od začátku 90. let, kdy zde prospektoři při hledání ropy náhodou objevili termální prameny. Krátce poté, v roce 1997, vznikl golfový klub. Původně měl dvě nepropojené „devítky“ a teprve postupně se rozrostl do dnešní podoby největšího resortu v přilehlých zeměpisných šířkách a délkách. Reiters Golfschaukel Stegersbach nabízí dvě osmnáctijamková hřiště Panorama Course a Südburgenland Course, jednu devítku, dvě driving range, dva puttovací greeny, plochu pro pitching/chipping a jako bonus ještě pětijamkovou akademii. „Ať přijedete kdykoli, vždycky dostanete green time. I když se hraje turnaj, stále zbývá 27 volných jamek,“ říká Simon Tarr, rodák z Liverpoolu a bývalý hráč European Tour, který zde již 21 let zastává pozici hlavního profesionála a vede tréninkovou akademii. (jen pro zajímavost, hlavní greenkeeper Kilian Reisinger zde působí ještě o rok déle).  

Hřiště jsou zasazena v idylické krajině, které se říká rakouské Toskánsko. Obklopují je lesy, vinice, svahy s jabloněmi, kukuřičná a slunečnicová pole. Výhled do okolní krajiny nemá chybu. Sezona zde trvá od začátku března do konce listopadu, ovšem devítka je otevřena po celý rok - tedy pokud nesněží, což se v tomto kraji stává velmi zřídka.

Obě hlavní hřiště jsou poměrně dlouhá a především kopcovitá, rozhodně doporučujeme vypůjčit si buginu. Od letošní sezóny se změnila pravidla pro jejich používání a nově se s buginou smí jezdit po fairways. „Zjistili jsme, že se díky tomu výrazně zrychlí hra,“ vysvětluje Simon. „Dříve průměrné kolo trvalo skoro 5 hodin, nyní pouze 3 hodiny a 40 minut.“

Südburgenland Course začíná u hotelu Allegria, který je centrem lázeňského komplexu. V porovnání s „konkurenční“ výrazně zvlněnou Panoramou je Südburgenland plošší, ale žádná vyloženě rovná místa zde nenajdete. Na fairwayích je jen minimum bunkerů, osamělých stromů a vodních překážek a tak život komplikují především terénní nerovnosti. Panorama Course místy připomíná sjezdovku, obecně je spíše užší a velmi variabilní – nenajdete zde dvě podobné jamky. Signature hole je č. 7, dlouhý a obtížný par 5 se táhne směrem ze svahu dolů a jako jeden z mála se hraje přes vodu. Asi nejhezčí je jamka č. 3 vedle slunečnicového pole. A nejvíc jsme se zapotili na č. 16, kde se hraje z kopce dolů s výškovým rozdílem dobrých 50 m.

Na zdejších greenech můžete potkat Bernda Wiesbergera, který začátkem července skončil druhý na Irish Open, žije totiž v nedalekém Oberwartu a trénuje právě ve Stegersbachu. Tréninkovou devítku o délce 2,4 km mohou využívat hráči bez zelené karty i úplní začátečníci. Pětijamková akademie je pak zaměřená vyloženě na malé děti (jamky měří asi 30 m), koná se každý úterý, čtvrtek a sobotu a pro hosty hotelů lázeňského komplexu je zdarma.  

Více informací naleznete na Reiters Golfschaukel

 

Fotogalerie

Sdílet:
###message