Tekuté birdie

Až pojedete hrát k Českému Krumlovu na osmnáctku ve Svachově Lhotce, vězte, že vás kromě zážitku z hry, stylové restaurace, místního pivovaru, likérky i čokoládovny na jednom místě čeká také jedna originální výstava.

hlavni_web

 

Právě v prostoru restaurace, jménem Hostinec Glokner, se nachází zřejmě největší tuzemská sbírka lahví whisky s golfovou tématikou. Z původní zábavy šéfkuchaře Lukáše Andrlíka v ušlechtilém nápoji ze Skotska, kde kdysi vaříval, se s přispěním spolumajitele resortu Václava Cvacha vyklubala ojedinělá sbírka.

Text: Čeněk Lorenc
Foto: Zdeněk Sluka

Ve skleněných vitrínách tu trůní poklady, které mají nevyčíslitelnou hodnotu. Sběratelé je postupně získávají s pomocí přátel, hlavně ve Skotsku. Koníček je stále složitější, protože originálů je málo, a hlavně čínský trh hodně nakupuje.

„Máme tu nějakých 150 lahví, žádnou běžnou ke koupi, každou s nějakou zvláštností. A z toho je přes padesát s golfovou tématikou,“ ukazují sběratelé.

Chybět nemůže nedávná limitovaná edice „Links“ palírny Bruichladdich, která se s vyobrazením světových hřišť rychle stala dnes už téměř nedostupnou klasikou. Vyobrazení Swilcan Burn z nejstaršího hřiště světa, Old Course v St. Andrews, se vyrobilo jen 7800 lahví. Kdo je dodnes nevypil, dobře investoval.

K dalším raritám patří kompletní edice palírny Glenlivet zasvěcená šesti skotským hřištím: St Andrews, Muirfield, Turnberry, Royal Dornoch, Troon a Carnoustie. Je tu i whisky se značkou PGA. A také Ballantines, sice míchaná whisky, ale v tomto případě vydaná pod jménem ambasadora Iana Poultera, ve stáří 17 a 21 let. „Zrovna jsme ji sehnali také jako dárek k jubileu našeho golfového trenéra, a to za hodně dobrou cenu,“ radují se sběratelé.

Uvidíte rovněž whisky s maketami míčků, s nimiž se hrálo od 15. století, včetně sepsaných příběhů hry i nápoje. „Sbíráme to nejen pro sebe, ale taky pro golfisty, aby se mohli podívat na něco zajímavého. Měli jsme nabídky od Českého Krumlova, vystavit to jako raritu, ale kvůli hostům držíme sbírku doma. K čemu by to bylo, mít lahve někde ve sklepě,“ vysvětluje Václav Cvach.

Sbírka je také mostem k první vlastní whisky Old Well, kterou na Svachovce po výrobě v roce 2016 a třech letech zrání pokřtí letos v říjnu. „Oslovujeme jiná hřiště, chceme udělat i golfovou edici. Zájem je. Půjde vždy o láhev s vyobrazením určité jamky nebo zajímavosti z hřiště. Každé hřiště bude mít jinou chuť whisky. Uvažujeme o 300 lahvích na hřiště. Členové klubů budou mít předkupní právo,“ plánuje Václav Cvach, který zdejší whisky také sám destiluje.

CELÝ ČLÁNEK VČ.FOTOGRAFIÍ NALEZNETE VE VYDÁNÍ GOLF VACATIONS 47/19. 

Přečtěte si dále

Sdílet:
###message