Brian Davis: Čest a sláva

Když jednou americkému amatérskému golfistovi Bobby Jonesovi gratulovali za jeho sportovní chování, když nahlásil porušení pravidel, které nikdo neviděl, odpověděl, že „je to to samé, jako kdybyste někomu gratulovali za to, že nevykradl banku“.

IMG_1263_web

 

Jonesova férovost a sportovní chování na hřišti i mimo něj byly legendární a tuto tradici dodržují ti nejlepší golfisté, ať už profesionálové či amatéři, dodnes. A je to to, co činí golf tou nejlepší hrou ze všech.
Rozhovor vedl: Tony Smart

Dobře, Tiger Woods nedávno a John Daly dříve nebyli zrovna vzorem nejlepšího chování mimo hřiště, ale ani tito dva by neváhali vyžádat si pro sebe tresty porušení pravidel na hřišti, i když by je u toho nikdo neviděl.

Toto sportovní chování nám nádherně představil Angličan Brian Davis 18. dubna 2010 na turnaji Verizon Heritage na hřišti Harbour Town Golf Links týden po Masters. Davisovi se podařilo dát na 72. jamce pětimetrový putt na birdie, tím se vyrovnal Jimu Furykovi a vynutil si play-off.

Druhým odpalem v play-off se dostal na písečnou překážku a při třetím odpalu jeho míček lehce líznul trávu (což při hře z překážky není dovoleno). Nikdo jiný kromě něj to pravděpodobně neviděl, a ačkoli rozdíl mezi vítězstvím a prvním místem činil víc než 400 000 dolarů – a navíc tohle mohlo být první Davisovo vítězství na US PGA Tour, Angličan ani na minutu nezaváhal, zavolal rozhodčího, toto porušení pravidel nahlásil a přenechal tak výhru Furykovi.

Furyk tedy turnaj vyhrál, ale hlavním vítězem toho dne byl golf samotný. Opět se ukázalo, že stojí vysoko nad ostatními sporty, co se fair play a čestnosti týče. Okamžitě po události se komisař US Tour Tim Finchem vyjádřil, že „čin Briana Davise na Verizon Heritage ukazuje, jak poctivý golf je. Nikdo nemohl toto porušení pravidel vidět, ale Brian dokázal svůj respekt ke hře a protihráčům tím, že je nahlásil“. Týden po této ukázce sportovního chování Davis přes e-mail ze svého floridského domova odpovídal časopisu Golf Vacations na následující otázky.


TS: Jak těžké pro tebe bylo nahlásit porušení pravidel na Harbour Town rozhodčímu, které stoprocentně nikdo jiný neviděl, navíc, když to bylo na hranici?   
BD: Nebylo to vůbec těžké. Viděl jsem, že se tráva pohnula, a já jsem zareagoval tak, že jsem to nahlásil. To je celé. Vím, že ve všech sportech jsou nečestní lidé, ale naštěstí golf je jedním z nejčistších.

 
TS: Když jsi vyhrál kvalifikaci na PGA Tour v roce 2004, asi jsi očekával, že na Tour docela rychle vyhraješ, možná už během dvou tří let. Bylo pro tebe těžké hrát dál a nastaly někdy chvíle, kdy jsi měl chuť toho nechat a vrátit se na Evropskou Tour, kterou jsi dvakrát vyhrál?
BD: Tam je samozřejmě vyhrát těžké, ale když se to podaří jednou, je snazší to zopakovat, protože jste si už jednou dokázali, že na to máte. Nelituju toho, že jsem se sem přestěhoval, žiju svůj sen, ale Evropa mi vždycky v srdci zůstane. Tam jsem se naučil hrát, a pokud mi to rozvrh dovolí, pojedu kamkoli, protože tu hru prostě zbožňuju.


TS: Na tvých webovkách jsem si všimnul, že jako partnery uvádíš jak Srixon, tak Taylor Made a že tvůj bag je značky Srixon. Vybavení jaké značky používáš, co se týče holí a míčků?
BD: Putter je Scotty Cameron, Wedge jsou Cleveland –  Blady Cleveland, trojka dřevo je Cleveland, driver je Taylor Made (Cleveland a Srixon jsou stejná firma).


TS: To, že jsi skončil druhý na Harbour Town, tě vyneslo na 98. místo světového žebříčku. Bylo to poprvé, co ses dostal do nejlepší stovky? 
BD: Ne, před pár lety jsem byl i v nejlepší padesátce (a pokud se dám letos dohromady, doufám, že se tam brzy vrátím).

 
TS: V životě tě potkalo několik velmi nepříjemných událostí, mám na mysli tvou rakovinu, která se objevila dokonce dvakrát (v letech 2005 a 2009), a taky problémy, které nastaly u tvých dětí Henryho a Madeline (Henry se narodil s nemocnými játry a Madeline nefungovala po narození ani jedna plíce a přežila jen díky intenzivní péči zdravotníků). Co tě drželo nad vodou?
BD: Nemá cenu hledat u někoho soucit, prostě se musíte naučit takovým věcem čelit a snažit se s nimi poprat, jak to jen jde. V životě vás potkají různé nepříjemnosti, musíte se prostě snažit.


TS: Jak jsi na tom s náboženstvím?
BD: Nic moc, jediné, v co věřím, je to, že když se k ostatním chováš hezky, vrátí se ti to, takže mou odpovědí je karma. 


TS: A teď z trochu jiného soudku… Na internetovém profilu máš mezi zálibami uvedenou rodinu, všechny sporty a auta. V jakém autě jezdíš a jakou značku by sis chtěl jednou pořídit?
BD: Je to trochu laciné, já vím, ale vždycky jsem chtěl Bentley, takže teď, když se mi dařilo, mi moje žena řekla, že bych se za to měl odměnit, a tak jsem si koupil téměř nový Bentley!


TS: Máš čas ještě na jiný sport, a pokud ano, jaký by dle měřítek golfu byl tvůj handicap?
BD: Basketball, 15.

TS: Máš oblíbený fotbalový tým?
BD: Jedině Arsenal. 

TS: Nejoblíbenější golfové hřiště na světě?
BD: St. Andrews.

TS: Čtyřhra tvých snů?
BD: Jack Nicklaus, Arnold Palmer, táta. 

TS: Jsi jediným ambasadorem nadace pro rakovinu kůže (Skin Cancer Foundation)?
BD: V golfu jediný, ale v jiných sportech jsou i další ambasadoři.

 
TS: Kde přesně na Floridě bydlíš?
BD: Windemere.


TS: Bavilo tě hrát v Asii, když jsi tam byl, a jaká je tvoje oblíbená asijská země?
BD: Jo, vždycky se mi tam líbilo, hlavně v Phuketu a Japonsku.


TS: Kterého golfistu nejvíc obdivuješ?
BD: Arnolda Palmera.


ROZHOVOR BYL UVEŘEJNĚN V GOLF VACATIONS Č. 13/10. 

 

Přečtěte si dále

Sdílet:
###message