Tragický osud umělce švihu

Jihoafričan je dost možná nejlepším hráčem, o kterém jste nikdy neslyšeli. Jeho nadějnou kariéru ukončila bizarní nehoda přímo na hřišti, smůla ho nepřestala pronásledovat ani poté, a nakonec si Wayne WESTNER vzal život.

Westner_Dubai

 

Jihoafričan je dost možná nejlepším hráčem, o kterém jste nikdy neslyšeli. Jeho nadějnou kariéru ukončila bizarní nehoda přímo na hřišti, smůla ho nepřestala pronásledovat ani poté, a nakonec si Wayne WESTNER vzal život.
Text: Roman Zvarič

Čtvrtý listopadový víkend roku 1996 se pozornost golfových fanoušků upírala k Jihoafrické republice. Země, která jen o několik let dříve zrušila apartheid, se po dlouhém bojkotu znovu stala členem mezinárodní sportovní komunity a prožívala nebývalou sérii úspěchů.

Na přelomu ledna a února jihoafrický fotbalový tým vyhrál Africa Cup of Nations. V červnu předchozího roku domácí ragbisté ve finále Světového poháru v Johannesburgu smetli hosty z Nového Zélandu. A nyní se v Cape Townu do boje o Světový pohár v golfu chystali Jihoafričané Ernie Els, vítěz US Open 1994 a Wayne Westner.

Nesourodá dvojice předvedla v Erinvale Golf Clubu výkon na hranici možností. Zahrála 29 pod par a před druhými v pořadí, americkým párem Steve Jones a Tom Lehman (úřadujícími mistry British a US Open), měli náskok neskutečných 18 úderů. Skvělou formu domácí pár potvrdil také v individuálním turnaji: Westner skončil druhý a zvítězil Els.

Rodina rukojmími

Od triumfu ve Světovém poháru uběhlo dvacet let. Je noc na středu 4. ledna 2017 a Wayne Westner se ve svém Porsche řítí po prázdné dálnici z Johannesburgu do 650 km vzdáleného přístavního městečka Pennington. Po dalším z řady několikadenních divokých flámů jede za svou ženou Alison, která se od něj před pár týdny odstěhovala k synovi z předchozího manželství. Na sedačce spolujezdce má řidič laptop s dopisem na rozloučenou plným odkazů na příběh Romea a Julie, láhev whisky a revolver ráže 9 mm. Krátce před osmou s kvílením brzd zastavuje před domem v luxusní čtvrti. Když nikdo nereaguje na opakovaná zvonění, pokouší se vyrazit dveře. Trochu se motá, v ruce drží pistoli a z oken v prvním patře ho vyděšeně sleduje manželka, její syn se svou ženou a tajně i jejich pětiletá dcera.

Když Westner pochopí, že dveře nepovolí, přelézá plot na zahradu. Obchází dům, prostřelí okno obýváku v přízemí a skrz střepy se dere dovnitř. V patře nastává panika a všichni se zamykají v koupelně. Z nedaleké policejní stanice vyráží první z celkem půltuctu aut strážců zákona, které zalarmoval telefonát sousedů, a ve vysílačkách se ozývá zlověstné „hostage situation“. Alison se s manželem dohaduje přes zamčené dveře. Prosí ho, aby nechal odejít syna, snachu a vnučku a pak si spolu všechno vyříkají. Wayne souhlasí. Alison zatají dech a pomalu otáčí klíčem v zámku…


Absolutně přirozený

Wayne Brett Westner se narodil 28. září 1961 v Johannesburgu. Jeho otec Eldrid byl vynikající amatérský golfista s talentem od Boha, ale v dospělosti dával přednost ženám a hlavně whisky. Na rozdíl od svého přítele a rivala z juniorských let Garyho Playera se Eldrid nikdy nestal profesionálem a v golfu vlastně ničeho nedosáhl.

Wayne vzal poprvé hůl do ruky krátce po sedmých narozeninách a brzy veškerý volný čas trávil na golfu s bratrem Brandonem. Otec byl na golfu také skoro denně, ale hrát se syny nechtěl. Raději vysedával na baru, často se „upravil“ do stavu, kdy nebyl schopný držet volat, a chlapci ho pak museli vozit domů. Otcův Mercedes řídil Wayne poprvé už v devíti letech. Někdy tou dobou oba bratři prošli „iniciačním obřadem“, jímž je otec zasvětil do světa dospělých.

„Udělám z vás pořádný chlapy,“ řekl Eldrid synům a odvezl je do lesa, kde do nich lil whisky a nutil je kouřit cigarety tak dlouho, dokud se nepozvraceli. Navzdory nepříliš povznášejícímu prostředí, v němž vyrůstal, se Wayne začal zajímat o spirituální záležitosti. Hltal filozofické knihy a cvičil bojová umění, rozvíjející mentální růst.

Přitom však nezapomínal na milovaný golf, usilovně trénoval a nic ho nezajímalo tolik jako správný švih. Často trávil celé dny sám v buši, kde pozoroval zvířata. Věřil, že jejich pohyb může být inspirací k absolutně přirozenému úderu. Spoluhráči si ťukali na čelo, ale brzy se ukázalo, že Westnerův neortodoxní přístup má smysl. Bez pomoci trenéra se naučil neuvěřitelně silný a zároveň ladný a elegantní švih, s jehož pomocí začal vyhrávat jeden amatérský turnaj za druhým. V roce 1982 oslavil 21. narozeniny a stal se profesionálem.


Hra jako frisbee


Hned následující rok Westner začal hrát European Tour, kde později získal dva tituly. Jeho švih se rychle stal pojmem a obdivovali ho i mnohem zkušenější golfisté. „Nikdy jsem neviděl jiného hráče, který by dokázal odpálit míček tak daleko a zároveň nad ním mít takovou kontrolu. Neexistovalo nic, co by s míčem nedokázal udělat,“ složil Westnerovi poklonu Ernie Els. „Často jsme měli pocit, že snad hraje frisbee,“ vzpomíná další jihoafrický golfista a Westnerův přítel Fulton Allem. „Jeho míče se vznášely ve vzduchu nekonečně dlouho.

V roce 1988 Westner vyhrál South African Open, o tři roky později úspěch na domácím národním šampionátu zopakoval. Byl jen krůček od vítězství na Irish Open 1992 v Killarney, ale na čtvrté jamce rozstřelu prohrál s Nickem Faldem. V roce 1993 zahrál na Dubai Desert Classic zahrál14 pod par a zvítězil nad krajanem Retiefem Goosenem a třetím v pořadí Severianem Ballesterosem. A v roce 1996 na FNB Players Championship se skóre 18 pod par porazil o ránu Argentince Josého Cócerese.

Sedmkrát se Westner probojoval na The Open a v letech 1990-1996 vyhrál osm turnajů jihoafrické Sunshine Tour, kde navíc v sezóně 95/96 zvítězil v Order of Merit. Když v roce 1996 společně s Elsem vyhrál Světový pohár, vystoupal na 40. příčku světového žebříčku.

Nehoda na Madeiře


Westner na turnajích vydělal jmění a nebál se ho utrácet. Přestěhoval se do nejlepší johannesburské čtvrti, pořídil si luxusní auta, pár pěkných domů i farmu. Byl neobyčejně velkorysý a fůru peněz také rozdal. Podporoval hlavně bratra Brandona, který byl rovněž talentovaným golfistou, ale chyběla mu potřebná píle. Wayne se ho snažil dokopat k tréninku, ale zatímco cestoval po světě, Brandon začal brát heroin. Šlo to s ním rychle z kopce, až jednoho dne v záchvatu deprese zajel autem do lesa, připevnil na výfuk hadici a píchl si poslední dávku.

Brandonovi bylo 32 let a Wayne si jeho osud nikdy nepřestal vyčítat. Věřil, že se od něj štěstěna odvrátila. Rok a půl po triumfu ve Světovém poháru postihla Westnera bizarní nehoda s těžkými následky. Na 11. jamce Madeira Islands Open 1998 pomáhal spoluhráči vylovit míček z křoví. Vylezl přitom na dřevěnou zídku, která se pod ním najednou propadla. Westner se zřítil z výšky dvou metrů a při dopadu si vážně poranil kotník. Celý rok se belhal po doktorech.

Pak se vrátil na turnaje, snažil se ze všech sil, ale svůj pověstný výbušný švih už zahrát nedokázal. Zatímco hvězda jeho souputníka Else stoupala, ta Westnerova rychle pohasínala. Už nikdy nic nevyhrál. Když pochopil, že s profigolfem je konec, odložil hole a začal pít. Sužovaly ho deprese a bez golfu měl pocit, že se mu život rozpadá pod rukama. Rozjel několik podnikatelských projektů, ale všechny skončily krachem.

Když od něj odešla manželka Kathy s jejich třemi dětmi, pokusil se začít znovu. Omezil pití a odstěhoval do Celbridge nedaleko Dublinu, kde založil golfovou akademii. Prošlo jí postupně přes 1100 hráčů. Irsko si Westner zamiloval a rozhodl se, že tam zůstane. Zasnoubil se s místní kráskou a přátelům napsal, že jeho život zase dostal smysl. Bohužel, irské intermezzo skončilo další tragédií.

Z důvodů, které nikdy nevyšly najevo, Westnera napadli bratři a bratranci jeho snoubenky a v obrovské přesile ho brutálně zbili. Těžce zraněný upadl do hlubokého bezvědomí a jeho život několik dní visel na vlásku. Strávil dva měsíce v nemocnici, a kromě jizev mu na památku zbyla také krevní sraženina na mozku, která byla později příčinou záchvatů.

Roky střízlivosti


Když se Westner znovu dokázal postavit na nohy, vrátil se do Johannesburgu. Několik let pil „první ligu“ a cpal se antidepresivy. Pak se v jedné vzácné jasnozřivé chvilce rozhodl, že půjde na odvykací kůru. Tak jako do všeho ostatního i do léčby závislosti na alkoholu se pustil s vervou. Tři měsíce chodil denně na setkání anonymních alkoholiků. Střízlivý vydržel čtyři roky. Potom začal znovu pít, ale brzy našel aspoň špetku klidu a štěstí v osobě své školní lásky Alison.

V roce 2012 se vzali. Krátce poté začal trénovat nadějného golfistu Jeffa Hopkinse, kterého učil základy úderů na akademii v Celbridge. Ubytoval ho ve svém domě v Durbanu a každý všední den od rána do večera trávili tréninkem. Mladému Irovi dělal Westner caddieho na kvalifikaci Sunshine Tour, vysilující sedmikolové dřině v teplotách kolem 45 °C. „Nikdy mě nenechal zahrát úder, aniž bych naprosto přesně věděl, co chci s míčkem udělat,“ vzpomíná Hopkins. „Stále opakoval, že švih je věda, ale samotná hra má připomínat spíš umění.“

Instant Golfer


Ve volných chvilkách se Westner věnoval výrobě svého vynálezu – přístroje na trénink švihu, do kterého investoval všechny zbývající úspory. Pojmenoval ho Instant Golfer a byl přesvědčený, že způsobí revoluci ve výuce golfu. Jednoduché elegantní zařízení tvoří sloup s rotujícím ramenem, na němž je připevněna hůl. Tu drží golfista a pohyb ramene jej vede ideální dráhou švihu (viz video „The Instant Golfer“ na YouTube).

„Bylo to jeho životní dílo. Všechno, co o golfu věděl, vložil do toho přístroje,“ říká Hopkins. Westner, jehož Els jednou nazval apoštolem golfového švihu, se chystal svůj výtvor představit v lednu 2017 na PGA Show v Orlandu. Ale jen pár týdnů před veletrhem dostal od pořadatelů stručné oznámení, že konkurenční zařízení stejného typu již bylo patentováno.

Tuto ránu osudu nesl obzvlášť těžce. Byl skoro na mizině. Opět upadl do depresí a celé dny pil. Je pochopitelné, že v takovém stavu s ním nebylo k vydržení a manželka si od něj potřebovala odpočinout. Bohužel Wayne si její odjezd k synovi vyložil jako rozchod a ten už unést nedokázal.


Stisk spouště


V rodině Westnerových se sebevraždy dědí. Kromě Waynova bratra zemřel vlastní rukou i jeho dědeček a strýc. „Celý život ho to pronásledovalo,“ vzpomíná Fulton Allem. „V opilosti občas mluvil o tom, že se také zabije. Pevně věřil tomu, že skončí právě tak.“ Když osudného rána 4. ledna 2017 otevřela Alison Westner dveře koupelny, manžel stál přímo před ní. U pravého spánku si držel pistoli. Klepala se mu ruka, ale pak bez zaváhání stiskl spoušť. Evidentně chtěl, aby hrůznou scénu, kdy mu kulka proletí hlavou, jeho žena viděla. Zemřel okamžitě. Bylo mu 55 let.

 

Přečtěte si dále

Sdílet:
###message