BERMUDSKÝ TROJÚHELNÍK

Ztratit se v Bermudském trojúhelníku je golfistův sen, jak brzy zjistil náš redaktor.

GV - Bermuda Golf - Mid Ocean golf course

 

Bermudy tvoří úzký pruh země v západní části Atlantského oceánu, přibližně 1 000 kilometrů od nejbližšího bodu pevniny, kterým je mys Hatteras v Severní Karolíně v USA. Ostrov při pohledu z letadla nebo na mapě připomíná háček na ryby nebo škorpióna, jehož ocas s ostnem tvoří West End, kde se nacházejí loděnice Royal Naval Dockyards.
Text: TONY SMART

Na délku měří Bermudy jen asi 32 kilometrů a v nejširším místě mají jen tři kilometry. To, že by tak malý ostrov mohl pojmout pět 18jamkových mistrovských hřišť, k tomu krátké 18jamkové hřiště s tříparovými jamkami, dále 18jamkové hřiště s parem 62 a ještě 9jamkové hřiště, je docela ohromující. Obyvatelé ostrova tvrdí, vcelku příhodně, že mají víc golfových hřišť na čtvereční kilometr než kterákoli jiná země na světě.

Bermudy mají také spoustu maličkých, nevýznamných ostrůvků. Některé jsou obydlené, jiné nikoli. Kolem hlavního ostrova vytvářejí zátoky, přístavy a laguny – a to vše tvoří nádherné výhledy z prvního odpaliště v golfovém resortu Newstead Belmont Hills, zejména na Great Sound (Velká laguna) a Hamilton Harbour (Hamiltonský přístav).

Belmont Hills je velmi pěkné malé hřiště, které z nejzazších týček měří o něco víc než 5 580 metrů a má par 69. Přesto je dost náročné, protože vyžaduje několik odpalů na těsné fairwaye a má extrémně obtížné greeny. Ty jsou přirovnávány ke greenům na hřišti Augusta National, a to nikým menším než trojnásobným vítězem Masters, sirem Nickem Faldem, který je několikrát navštívil a který na Bermudách také vlastní nějaké nemovitosti.

Kličkování po obtížných greenech hřiště Belmont může začít hned na první jamce – čtyřparu s délkou 310 metrů, který se hraje dolů a který sdílí green s 10. jamkou, dalším krátkým čtyřparem, hraným rovněž dolů. Když si na první z těchto jamek přihrajete hodně doprava nebo na druhé z nich hodně doleva, budete pravděpodobně muset hrát enormní putt na více než 30 metrů. Zahrajete-li odsud dvojputt, můžete z greenu odcházet velmi pyšní na to, že jste puttovali na par.

Dalším rysem hřiště Belmont je to, že filmové hvězdy Michael Douglas a jeho manželka Catherine Zeta Jones mají dům nedaleko tříparové 17. jamky. Douglasova matka pochází z Bermud a Michael a jeho manželka bývají často vídáni, jak hrají golf nebo chodí na ostrově po obchodech.

Existuje ale i spousta jiných důvodů, proč se na Bermudy podívat. Jedním z nich je Tucker’s Point Golf, Beach & Tennis Club. Hřiště, jedno z nejlepších na ostrově, má úchvatně nádhernou dispozici jamek, které se hrají přes džungli, pahorky a údolí. Mnohé z nich jsou obklopeny luxusními sídly, a zejména na druhé devítce nabízejí jamky absolutně úžasné výhledy na Harrington Sound a Castle Harbour.

Hřiště s délkou 5 935 metrů a parem 70, které v roce 2002 kompletně přebudoval Roger Rulewich (bývalý vedoucí architekt pracující pro Roberta Trenta Jonese), není dlouhé – v pořádku, to není žádné z hřišť na Bermudách. Nedostatek délky však nahrazuje tvrdošíjnou náročností, několik jamek má úzké fairwaye a další se vinou nahoru a dolů po kopcích. Všechny se hrají z vyvýšených odpališť na vyvýšené greeny a kombinují náročné příhry a obtížné odhadování vzdáleností, při němž by pomohl snad jen dálkoměr s korekcí sklonu. Přidejte k tomu ostrou brízu z oceánu, která se každým okamžikem může změnit ve skučící vichr, a máte před sebou jednu z nejtěžších golfových zkoušek.

Hřiště Tucker’s Point je však dobře hratelné a velmi krásné. Zejména jeho jamky číslo 11 a 17, které leží souběžně vedle sebe a hrají se opačným směrem, ohromují velkolepými výhledy na vody zálivu Castle Harbour. Jedenáctá jamka je třípar s délkou 206 metrů, míří lehce z kopce na malý green a Castle Harbour nedočkavě pohltí všechny rány, které jdou doprava. Sedmnáctá jamka je drajvovatelný čtyřpar s délkou 283 metrů. Z vyvýšeného odpaliště, z něhož máte nejkrásnější výhledy na celé hřiště, se pálí na mírně vyvýšený green, který je dobře chráněn bunkery.

Tucker’s Point sousedí s nejproslulejším golfovým klubem na Bermudách, s úctyhodným Mid Ocean Club. Jeho hřiště původně navrhl Charles Blair Macdonald, klíčový činitel při formování Americké golfové asociace, a bylo otevřeno v roce 1921. Hřiště v roce 1953 přebudoval Robert Trent Jones. První jamka a několik závěrečných jamek odpovídá klasickému hřišti typu links, zbývající jamky se prodírají do vnitrozemí fairwayemi lemovanými džunglí, přes mangrovníkové bažiny nebo nádherná okrouhlá jezírka. Domy shlížející na hřiště s parem 71 a délkou 5 962 metrů preferují pastelové odstíny a jsou luxusnější než domy na zbytku ostrova, u nichž jsou normou jasné barvy: modrá, zelená, purpurová, oranžová, žlutá nebo červená.

Mid Ocean se často umisťuje na žebříčku 50 nejlepších golfových hřišť a za léta své existence už hřiště hostilo řadu osobností ze seznamu „Who’s Who“ (Kdo je kdo), včetně prezidentů Eisenhowera a George H. Bushe, sira Winstona Churchilla, vévody z Windsoru, Babe Rutha a také Jamese Bonda – ve filmu podle předlohy Iana Fleminga „For Your Eyes Only“ (Jen pro tvé oči).

Každý z nich byl asi fascinován už na prvním greenu, který leží vysoko na útesu a poskytuje výhledy na zdánlivě celý Atlantský oceán. Mezi další neuvěřitelné jamky na hřišti Mid Ocean patří 5. jamka, dlouhá 396 metrů, s parem 4 a handicapem obtížnosti 1. Je to ostrý dogleg doleva kolem jezera Mangrove, kdy odpalujete z vyvýšeného týčka a pak potřebujete přesnou ránu středním železem na dlouhý, silně nakloněný green obklopený bunkery a mangrovníky. Patří k nim i 18. jamka, nádherný závěrečný čtyřpar dlouhý 385 metrů, který začíná malým odpalištěm vysoko nad oceánem a pokračuje mírným doglegem doprava na green dobře chráněný bunkery. Ačkoli je Mid Ocean soukromým hřištěm, jsou zde o pondělcích, středách a pátcích vítáni všichni golfisté vlastnící platné osvědčení o handicapu. Nezapomeňte si předem zavolat a rezervovat startovní čas. Určitě to stojí za to.

Riddell’s Bay Golf & Country Club je jen o trošku mladší než Mid Ocean. Pro hraní byl otevřen v roce 1922. Jeho hřiště sice má jen 5353 metrů z nejzazších týček a par 70, ale může o sobě směle prohlašovat, že je tu několik z nejkrásnějších jamek na Bermudách. Charakteristická 8. jamka, čtyřpar dlouhý 329 metrů, se ostře stáčí doprava kolem vod laguny Little Sound ke greenu izolovanému na úzkém výběžku pevniny. Když se díváte z mírně vyvýšeného odpaliště, je tato jamka senzací a láká vás vyzkoušet si, jak velkou část oceánu zvládnete svým drajvem uříznout.

Devátá jamka se také hraje přes oceán. Je to těžký třípar s délkou 226 metrů ze zadních týček, který členové obvykle hrávají jako čtyřpar. Na 10. jamce s parem 4 a délkou 311 metrů také odpalujete u oceánu a pak budete muset zvládnout druhou ránu přes malé jezírko na úzký green.

Posledním úplným 18jamkovým hřištěm na Bermudách je Port Royal Golf Course, skvělé hřiště, které od roku 2009 hostí každoročně turnaj PGA Grand Slam of Golf. Hřiště s délkou 6 256 metrů a parem 71, jež v roce 1970 navrhl Robert Trent Jones, má také několik nádherných jamek. Nejvýznačnější z nich je charakteristická 16. jamka, třípar s délkou 215 metrů – zároveň zřejmě nejfotografovanější jamka na Bermudách. Vyžaduje ránu, při níž riskujete vše, přes oceán a útesy na green dobře chráněný bunkery.

 

„Hřiště s délkou 6 256 metrů a parem 71, které v roce 1970 navrhl Robert Trent Jones, má několik nádherných jamek a jednu, která je zřejmě nejfotografovanější na Bermudách.“ – Port Royal Golf Course

Pokud jde o zbytek hřiště, je Port Royal kopcovité s několika příkrými stoupáními z odpališť na greeny. Najdete na něm řadu dalších nádherných jamek, na nichž se uplatňuje oceán, nejpozoruhodněji na 8. jamce, 195 metrů dlouhém tříparu, a také na 15. jamce, čtyřparu dlouhém 379 metrů. Je to skvělá zkouška vašeho golfu.

Pokud právě nejste na hřišti, patří k nejskvělejším místům, která byste měli na Bermudách určitě navštívit, St. George, malebné a historické město na nejvýchodnějším výběžku ostrova. Dále také hlavní město Hamilton, sídlo druhého nejstaršího parlamentu na světě, a také jeskyně Crystal Caves, v níž najdete magickou sbírku stalagmitů, stalaktitů a podzemních jezírek. Jeskyni objevili před mnoha lety dva chlapci, když hledali kriketový míček, který zmizel v díře v zemi.

 

Resorty The Reefs Resort & Club a Cambridge Beaches Resort & Spa jsou dvě nádherná místa.

The Reefs je malý butikový hotel na jižní straně Bermud, obrácený směrem k jejich západnímu konci, který se dostal do seznamu „Gold List of Best Places To Stay In The World“ (Zlatý seznam nejlepších míst na světě, ve kterých byste se měli ubytovat) pro rok 2013, který sestavuje časopis Condé Nast Traveller. Má nádhernou halu a bar s golfovými obrazy ve starém stylu na stěnách. Personál je přátelský a ochotný. Hotel má také malou posilovnu, jacuzzi, soukromou pláž (s proslulým bermudským růžovým pískem) a všechny pokoje s výhledem na moře.

Cambridge Beaches je luxusní hotel ve venkovském stylu, umístěný na malém výběžku pevniny poblíž King’s Point na západním okraji ostrova (na zmíněném ocase škorpióna). Tvoří jej více než 50 nádherných vilek rozesetých kolem mysu, z něhož je vidět moře na obou stranách, dále tři soukromé pláže, nejmodernější lázně s posilovnou, bazén, sauna a parní lázně a také centrální recepce s restaurací a barem.

Celkově vzato, i když jsou Bermudy drahé, představují skvělé místo pro golfovou dovolenou. Nejlepším ročním obdobím pro pobyt je duben až červen a na podzim pak září až listopad. Počasí na Bermudách ale zůstává všeobecně dobré po celý rok. Proč byste to nemohli vyzkoušet sami?

CELÝ ČLÁNEK VČ. FOTOGRAFIÍ NALEZNETE VE VYDÁNÍ GV 27/14.

Sdílet:
###message